Oslo – Przewodnik Turystyczny

Założone w 1048 ​jako centrum handlu, stołeczne Oslo jest największym miastem w Norwegii. W tym nowoczesnym mieście mieszka ponad 0,6 miliona ludzi, czyli nieco więcej niż 11% populacji kraju.​


Dlaczego warto odwiedzić Oslo?

Dlaczego warto odwiedzić Oslo?

Oslo jest rozwijającym się miastem nad brzegiem pięknego Oslofjord. Miasto jest ciekawą mieszanka tego co historyczne i nowoczesne co manifestuje się zadrzewionymi ulicami oraz placami starego centrum, które kontrastują z nowoczesnymi rozwiązaniami proponowanych przez architektów z całego świata.​

Jak dotrzeć

Jak dotrzeć do Oslo?

Jeśli znajdujesz się w Skandynawii, dotarcie do Oslo jest łatwe.

Nasz luksusowy prom z Kopenhagi pływa codziennie, oferując bezpośrednie połączenia pomiędzy obiema stolicami. Kopengaga położona jest niedaleko portów w Karlshamn​ oraz w niemieckim Kiel​.​

Co zobaczyć w Oslo

Co zobaczyć w Oslo ​​

Gmach Opery (Operahuset)

Znajdujący się w dzielnicy Bjørvika, budynek Opery oraz Baletu jest nowoczesnym budynkiem splecionym ze szkła i marmury, dziełem sztuki architektonicznej, który gości przeróżnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Wybudowany został także z myślą o ludziach, którzy nie są fanami opery, by mogli się cieszyć krajobrazem wybrzeża. Ciekawostką jest to, że lobby budynku nie posiada zamków, i stoi otwarte 24/7.

Otwarty w 2008 roku gmach opery jest największym obiektem kulturalnym wybudowanym w Norwegii od 700 lat. Rok później, budynek autorstwa pracowni Snøhetta wygrał nagrodę Miesa van der Rohe, która przyznawana jest przez Unię Europejską współczesnym budynkom o nieprzeciętnej architekturze – gwarantujemy, że zauważysz go z pokładu promy wpływając do portu!

Twierdza Akershus

Wspomniana wcześniej twierdza jest średniowiecznym zamkiem obronnym, który po przebudowie uzyskał wygląd renesansowy. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XIII wieku, jako odpowiedź na ataki na Oslo. 

Poprzez wieki zamek wielokrotnie odpierał ataki najeźdźców, poddany został jedynie gdy Norwegia została opanowana przez siły hitlerowskie w 1940 podczas Operacji Weserübung.

Na terenie twierdzy znajduje się także Muzeum Norweskich Sił Zbrojnych oraz Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu.

Zwiedzając twierdzę warto przyjrzeć się sarkofagom królewskim w krypcie, kościół z unikatowym ołtarzem, jak i komnaty królewskie.

Muzeum Muncha

Muzeum otwarto w 1963, z okazji 100 rocznicy urodzin Edwarda Muncha. Kolekcja składa się prac które artysta pośmiertnie podarował miastu Oslo, oraz kilka dzieł z kolekcji jego siostry, Inger Munch – w sumie 1.200 obrazów, 18.000 plakatów i druków, 21 rzeźb jak i także 500 ozdobnych talerzy, a także ponad 2.200 książek z jego prywatnej biblioteki.

W muzeum (Munch-museet) znajduje się jeden z bardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie, arcydzieło ekspresjonizmu, „Krzyk”.

Muzeum Kon-Tiki

Niedaleko centrum znajduje się muzeum w którym znajdują się jednostki pływające, mapy, oraz przeróżne eksponaty związane z Wyprawą Kon-Tiki.

Podczas tej wyprawy Thor Heyerdahl przekroczył Pacyfik tratwami, replikując podróże z czasów prehistorycznych. 

W muzeum można także obejrzeć nagrodzony Oskarem (najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny)w 1951 roku norweski film dokumentalny „Kon-Tiki”.

Skocznia Narciarska Holmenkolle

Polskim turystom Holmenkollen będzie znane pięciokrotnych triumfów w skokach narciarskich Adama Małysza w konkursach Pucharu Świata. Warto odwiedzić skocznie, która jest jednym z nieoficjalnych norweskich symboli narodowych, oraz udać się na taras widokowy z którego można podziwiać panoramę Oslo.

Polecamy też Muzeum Narciarstwa, które jest najstarszym obiektem tego typu, dokumentującym 4.000 lat historii narciarstwa, jak również prezentującym eksponaty z norweskich ekspedycji polarnych.

Kaplica Holmenkollen

W dzielnicy znajduje się także Kaplica Holmenkollen (Holmenkollen kapell) która zastąpiła oryginalną kaplicę, która została zniszczona podczas pożaru w 1992.

Wybudowana została aby umożliwić wiernym szukającym odpoczynku na świeżym powietrzu możliwość uczestniczenia w niedzielnej mszy, górskie wędrówki były bardzo modne w Norwegii pod koniec XIX wieku.

Gdzie się zatrzymać w Oslo?

W Oslo jest dużo hoteli, pensjonatów – butikowych oraz sieciowych gigantów. Polecamy rezerwację na stronie naszego partnera booking.com.​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​