Hanower – Przewodnik Turystyczny

Hanower (niemiecka pisownia to Hannover) jest średniej wielkości miastem położonym nad rzeką Leine. Jest jednym z większych i ważniejszych miast w północnych Niemczech ze względu na znajdujące się w nim uniwersytety, szkołę medyczną oraz międzynarodowe lotnisko. Hanower jest także węzłem komunikacyjnym, zarówno kolejowym jak i drogowym. Przez miasto przepływa także Mittellandkanal – europejski kanał-śródlądowy łączący Holandię z Polską oraz z Czechami.

Wybierając się najkrótszą drogą samochodem z Anglii do Polski, przejeżdżać będziemy po obwodzie miasta. Z ankiety przeprowadzonej wśród podróżujących promami DFDS Seaways wiemy, że Hanower jest także jedynym z ulubionych miejsc na odpoczynek podczas podróży. Nastębpnym razem przejeżdżając przez Niemcy, warto zatrzymać się na dłużej w Hanowerze i zobaczyć co miasto ma do zaoferowania.

Historia miasta

Wzmianki o osadzie handlowo-targowej znajdującej się w miejscu dzisiejszego miasta pochodzą z XI wieku. Odnoszą się one do wioski Honovere (dosłownie "wysoki brzeg rzeki"), która powoli przekształciła się w wioskę zamieszkiwaną przez rybaków oraz przewoźników.

W XIII wieku miejscowość rozrosła się znacznie, prawdopodobnie dzięki aktywności handlowej – miasteczko położone było niedaleko miejsca, w którym krzyżowały się szlaki. Żegluga śródlądowa także spowodowała, że miasto zyskało na znaczeniu.

W wieku XIV wybudowano kościoły i otoczono miasto murem obronnym, który posiadał trzy bramy. Początki industrializacji oznaczyły zwiększony handel żelazem oraz srebrem, które pochodziło z północnych Gór Smolnych (Harz).

W 1636 Jerzy, Książę Brunszwiku-Luneburga przeprowadził swoją rezydencję do Hanoweru, który pod koniec XVII wieku został nobilitowany do Elektora Rzeszy, stojącego na czele feudalnego państwa – Elektoratu Brunszwiku-Luneburga (potocznie nazywanego Elektoratem Hanoweru). Elektorzy stali się później monarchami Wielkiej Brytanii, co z kolei doprowadziło do unii personalnej między Zjednoczonym Królestwem a miastem Hanower. Miasto jednakże nie cieszyło się zainteresowaniem monarchów, a władzę królewską reprezentował Wicekról Adolf Hanowerski.

W trakcie wojny siedmioletniej miasto zostało zdobyte przez francuskie wojska, lecz Ferdynand, książę Brunszwiku-Wolfenbüttel odzyskał miasto rok później. W 1815 roku Kongres Wiedeński ustanowił Królestwo Hanoweru na miejsce elektoratu. Stołeczny Hanower rozrósł się na zachodni brzeg rzeki Leine.

Po wojnie prusko-austriackiej Hanower stał się stolicą pruskiej prowincji Hanower, lecz mieszkańcy miasta sprzeciwiali się władzy pruskiej. Z drugiej strony włączenie do Prus spowodowało znaczne usprawnienia handlowe gdy wprowadzono politykę wolnego handlu. Na przełomie wieku XIX i XX miasto rozrosło się z 90.000 mieszkańców do 300.000.

W 1938 burmistrz należał do NSDAP, Żydów o pochodzeniu polskim wygnano z miasta. Po wybuchu II wojny światowej Hanower stał się jeszcze ważniejszym węzłem kolejowym, drogowym oraz centrum przemysłowym, stając się celem strategicznych bombardowań ośrodków przemysłu petrochemicznego. Około 90% centrum miasta zrównano z ziemią; oplecione bluszczem ruiny kościoła Aegidienkirche po wojnie stały się pomnikiem upamiętniającym ofiary wojny i przemocy.

Miasto zostało zdobyte w 1945 przez 84 Pułk Piechoty amerykańskiej, i należało do brytyjskiego obszaru okupacji powojennej. Po wojnie stało się krajem związkowym Dolnej Saksonii.

W czasach współczesnych Hanower jest członkiem Burmistrzów Pokoju (Mayors for Peace), międzynarodowej organizacji mającej na celu wyeliminowanie broni jądrowej przed rokiem 2020

Co warto zobaczyć w Hanower?

Królewskie Ogrody Herrenhausen (Herrenhäuser Gärten)

Barokowe ogrody założone zostały w XVII wieku kopiując Ogrody Wersalu pod Paryżem. Ogrody wywierają także wrażenie zimą, lecz najlepiej odwiedzić je począwszy od późnej wiosny do końca lata. Ogrody dzielą się na cztery części, każda z nich posiada nieco inny charakter, atmosferę oraz roślinność.

Wielki Ogród (Grosser Garten)

Najbardziej popularny jest Wielki Ogród, którzy utrzymywany jest w formalnym barokowym stylu. Latem odbywają się w nim festiwale, między innymi Festiwal Sztuk Mniejszych (Kleinkunstfestival) oraz Mały Festiwal we Wielkim Ogrodzie. W ogrodzie organizowany jest także międzynarodowy konkurs sztucznych ogni, który z biegiem czasu stał się atrakcją dla turystów, jak i dla mieszkańców.

Ogrodu na Wzgórzu (Berggarten)

Ogród na Wzgórzu służył pierwotnie jako ogród warzywny, poźniej jako ogród, w którym eksperymentowano z roślinami z innych rejonów świata. Od końca XVII wieku, przekształcono go w ogród botaniczny. W 2000 roku wybudowano w nim budynek, w którym utrzymywany jest tropikalny mikroklimat.

Ogród Welfów

Teren Ogrodu Welfów należy obecnie do Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze, w zameku znajdującym się w centrum (Welfenschloss) znajduje się główna siedziba Uniwersytetu. Podobnie jak pozostałe ogrody, Ogród Welfów został zbombardowany w trakcie nalotów w czasie drugiej wojny światowej. Odbudowano go jako kampus uniwersytecki.

Georgengarten

Georgengarten jest obecnie ogrodem w stylu angielskim założony w1700 jako formalny ogród, podobnie jak Wielkie Ogród. Przez środek ogrodu prowadzi Herrenhauser Allee – aleja którą tworzą cztery rzędy drzew lipowych. W ogrodzie znajduje się muzeum Wilhelma Buscha, malarza, poety oraz karykaturzysty.

Więcej informacji o ogrodach oraz odbywających się w nich wydarzeniach można znaleźć na portalu turystycznym miasta.

Zamek Marienburg (Schloss Marienburg)

Zamek znajduje się na południe od miasta, warto więc okrążyć miasto z tej strony i zatrzymać się na chwilkę i odwiedzić neogotycki zamek książąt hanowerskich. Położony na stoku Góry Marii (Marienberg) nad rzeką Leine, wzniesiony został w drugiej połowie XIX wieku. Zaprojektowany przez architektów Szkoły Hanowerskiej, zamek uważany jest za najważniejszy zabytek niemieckiego neogotyku.

W dzisiejszych czasach sprawuje nadal funkcje rezydencji książąt, a części zamku zostały udostępnione odwiedzającym. W salonach zamkowych znajduje się muzeum dokumentujące historię rodu Welfów oraz Królestwa Hanoweru. W 2005 roku książę Ernest August zorganizował aukcje antyków oraz dzieł sztuki będących własnością rodziny wpływy, z której zostały przeznaczone na renowację zamku.

Na terenie zamku znajduje się restauracja oraz kaplica w której odbywają się czasami śluby. Dowiedz się więcej atrakcjach które czekają na Ciebie na oficjalnej stronie Zamku Marienburg.

Rzeźby Niki de Saint Phalle

Rozglądając się po mieście, trudno nie zauważyć rzeźb francuskiego artysty Niki de Saint Phalle. Najsłynniejsze ze wszystkich są trzy ogromne postacie kobiece "Nanas", które zostały zainstalowane w 1974 roku wzdłuż ulicy Leibnizufer. Postacie zostały nazwane Caroline, Charlotte oraz Sophie na cześć najsłynniejszych królowych Hanoweru.

W 2001 artystka rozpoczęła pracę nad trzema pomieszczeniami w XVII Grotto w Królewskich Ogrodach Herrenhausen, które używane zostały jako pomieszczenia gospodarcze. Ściany zostały pokryte mozaiką składającą się z kryształu, minerałów, szkła, oraz muszli. W pomieszczeniach znajdują się także rzeźby, przedstawiające postacie kobiece które zlewają się z ścianami oraz podłogą.

Park Miejski (Stadtpark)

Park miejski znajduje się na południe od Hannover Congress Centrum, niedaleko Zoo. Park założono w 1914 roku, odbywały się w nim wielokrotnie prestiżowe wystawy ogrodnicze. Najsłynniejsza, Narodowa Niemiecka Wystawa Ogrodowa, odbyła się w 1951 i od tego czasu ogrodnicy upewniają się, że park pozostaje w doskonałym stanie. W parku znajdują się około 140 różnego rodzaju róż, rododendrony oraz ogród w stylu Japońskim oraz herbaciarnia, które powstał na skutek partnerstwa z miastem Hiroshima.

Park warto odwiedzić w słoneczny dzień, urządzić piknik i zrelaksować się na chwilę. Adres parku to Clausewitzstraße, 30175, Hannover.

Tiergarten

Tiergarten to nieco innego rodzaju park, który znajduje się w zalesionej, południowo-wschodniej części miasta. Odwiedzający mogą się cieszyć widokiem pół-dzikich zwierząt, które swobodnie poruszają się na terenie parku, spotkać można między innymi sarny, jelenie, daniele, czarne dziki, lisy, borsuki, kuny oraz zające. Park zamieszkują także rzadkie gatunki ptaków oraz nietoperzy.

Część parku zajmuje las, który składa się z kilkusetletnich dębów, w pobliżu wejścia znajduje się także dąb który ma około 650 lat.

Przyjemnie jest odwiedzić Tiergarten, należy jednak zapoznać się dokładnie z zasadami, które w nim obowiązują, aby uniknąć nieprzyjemności. Adres parku to Tiergartenstraße 149, 30559 Hannover.

Dom Barona Münchhausena

Godzinę jazdy samochodem na południe miasta, w Bodenwerder, znajduje się Dom Barona Münchhausena, niemieckiego szlachcica, żołnierza, podróżnika oraz awanturnika. Współcześnie znajduje się w nim siedziba władz miasta.

Baron zasłyną z niesamowitych i często przesadzonych opowieści. Na jego podstawie powstała powstała częściowo fikcyjna postać barona z książki "Niezwykłe przygody Barona Münchhausena" oraz film "Przygody Barona Münchausena"

Pchli targ

W Starym Mieście (Altstadt) w Hanower znajduje się najstarszy w Niemczech pchli targ (Flohmarkt). Targ otwarty jest w każdą sobotę od 7 do 16, można znaleźć tutaj "wszystko", od starych aparatów fotograficznych, poprzez elektronikę, do klocków lego z lat 80-tych. Mieszkańcy Hanoweru podpowiadają aby uważać na kieszonkowców!

Poruszanie się po mieście

Hanower posiada doskonale rozwinięty system komunikacji miejskiej, więc jeśli zatrzymujesz się na dłużej najlepiej zostawić samochód na tanim parkingu. Jeśli przejeżdżasz tylko przez miasto i chcesz zatrzymać się na godzinę, aby odpocząć i odwiedzić jedno z wyżej wymienionych miejsc, możesz zostawić samochód na jednym z krótkoterminowych parkingów w centrum miasta.

Taksówki są dosyć drogie, więc lepiej poruszać się transportem publicznym – istnieje wiele rodzajów biletów w zależności od tego gdzie i jak długo podróżujesz, więc najlepiej zapoznać się z cennikiem przed podróżą.

Hanower jest także miastem przyjaznym pieszym oraz rowerzystom – drogi rowerowe znajdują się wzdłuż prawie każdej głównej ulicy w mieście.

Dostęp do Internetu

Dla tych którzy podróżują z laptopami albo telefonami z Wi-Fi darmowy dostęp do internetu znajduje się wewnątrz głównej stacji kolejowej. W mieście znajduje się także kilka kawiarni oraz barów, które posiadają darmowe Wi-Fi.

Zdjecia

  1. Panorama z dachu budynku Nowego Urzedu Miasta - Terence S. Jones. Zdjecie na licencji CC BY 2.0. Zdjecie zmodyfikowano (wykadrowano).
  2. Wewnatrz ruin kosciola Aegidienkirche - Garitzko. Zdjecie na licencji domena publiczna. Zdjecia nie zmodyfikowano.
  3. Pomaranczowy kwiat w Królewskich Ogrodach Herrenhausen - Frichirraya. Zdjecie na licencji CC BY 2.0. Zdjecia nie zmodyfikowano.
  4. Zamek (Welfenschloss) w Ogrodzie Welfów - oldeyankee. Zdjecie na licencji CC BY-SA 2.0. Zdjecie zmodyfikowano (wykadrowano)
  5. Zamek Marienburg z poziomu ulicy - regenmond. Zdjecie na licencji CC BY-SA 2.0. Zdjecia nie zmodyfikowano.
  6. Rzezby Niki De Saint Phalle w Grotto w Królewskich Ogrodach Herrenhausen - Jaimrsilva. Zdjecie na licencji GNU Free Documentation License, version 1.2. Zdjecia nie zmodyfikowano.
  7. Ogród w stylu Japonskim w Parku Miejskim - Misburg3014. Zdjecie na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2 . Zdjecia nie zmodyfikowano.
  8. Póldzikie zwierzeta w Tiergrarten - Afifi Abdul Latiff. Zdjecie na licencji CC BY 2.0. Zdjecia nie zmodyfikowano.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​

Jesteśmy dumni, że nasza dobra praca została zauważona i kolejny raz zostaliśmy uznani za Wiodącego Operatora Promowego w Europie i na Świecie w 2016 roku (World and Europe's Leading Ferry Operator 2016) w ramach World Travel Awards. Tytuł Wiodącego Operatora Promowego w Europie utrzymujemy od 5 lat, natomiast tytuł Wiodącego Operatora Promowego na Świecie utrzymujemy od 6 lat.
awards​​​​​​