Hanower – Przewodnik Turystyczny

Hanower (niem. Hannover) jest średniej wielkości miastem położonym nad rzeką Leine. Jest jednym z większych i ważniejszych miast w północnych Niemczech ze względu na znajdujące się w nim uniwersytety, szkołę medyczną oraz węzły komunikacyjne. Przez miasto przepływa także Mittellandkanal – europejski kanał-śródlądowy łączący Holandię z Polską​ oraz z Czechami.

Wybierając się najkrótszą drogą z Anglii do Polski, przejeżdżać będziemy po obwodzie miasta - nastębpnym razem przejeżdżając przez Niemcy, warto zatrzymać się na dłużej w miescie i zobaczyć co miasto ma do zaoferowania. ​

HanowerDlaczego warto odwiedzić Hanower?

Hanower znany jest jako jedne z bardziej „zielonych” miast w kraju, z rozległymi parkami, wypielęgnowanymi ogrodami oraz obiektami sportowymi otwartymi dla mieszkańców oraz zwiedzających daje możliwość odpoczynku na świżym powietrzu. Nie brakuje tutaj także słynnych średniowiecznych budynków oraz.

Z ankiety przeprowadzonej wśród podróżujących promami DFDS Seaways wiemy, że Hanower jest także jedynym z ulubionych miejsc na odpoczynek podczas podróży.

Jak dotrzeć do HanowerJak dotrzeć do Hanower?

Hanower znajduje się na jednej z popularniejszych tras z Anglii do Polski więc łatwo dostać się do tego miasta dzięki naszej trasie Newcastle-Amsterdam, jeśli podrózujesz z północnej Anglii, lub Szkocji.

Alternatywnie, jadąc z południowej części kraju, można przepłynąć przez Kanał La Manche z Dover do Dunkierki lub Calais​, odpoczywając przez kontynuacja podróży przez Europę.

Co warto zobaczyć w Hanower?

Królewskie Ogrody Herrenhausen

Barokowe ogrody Herrenhäuser Gärten założone zostały w XVII wieku kopiując Ogrody Wersalu pod Paryżem. Ogrody wywierają także wrażenie zimą, lecz najlepiej odwiedzić je począwszy od późnej wiosny do końca lata. 

Ogrody dzielą się na cztery części, każda z nich posiada nieco inny charakter, atmosferę oraz roślinność.

Wielki Ogród (Grosser Garten)

Najbardziej popularny jest Wielki Ogród, którzy utrzymywany jest w formalnym barokowym stylu. Latem odbywają się w nim festiwale, między innymi Festiwal Sztuk Mniejszych (Kleinkunstfestival) oraz Mały Festiwal we Wielkim Ogrodzie. W ogrodzie organizowany jest także międzynarodowy konkurs sztucznych ogni, który z biegiem czasu stał się atrakcją dla turystów, jak i dla mieszkańców.

Ogrodu Na Wzgórzu (Berggarten)

Ogród na Wzgórzu służył pierwotnie jako ogród warzywny, poźniej jako ogród, w którym eksperymentowano z roślinami z innych rejonów świata. 

Od końca XVII wieku, przekształcono go w ogród botaniczny. W 2000 roku wybudowano w nim budynek, w którym utrzymywany jest tropikalny mikroklimat.

Ogród Welfów

Teren Ogrodu Welfów należy obecnie do Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze, w zameku znajdującym się w centrum (Welfenschloss) znajduje się główna siedziba Uniwersytetu. Podobnie jak pozostałe ogrody, Ogród Welfów został zbombardowany w trakcie nalotów w czasie drugiej wojny światowej. Odbudowano go jako kampus uniwersytecki.

Rzeźby Niki De Saint Phalle

Rozglądając się po mieście, trudno nie zauważyć rzeźb francuskiego artysty Niki de Saint Phalle. 

Najsłynniejsze ze wszystkich są trzy ogromne postacie kobiece "Nanas", które zostały zainstalowane w 1974 roku wzdłuż ulicy Leibnizufer. 

Postacie zostały nazwane Caroline, Charlotte oraz Sophie na cześć najsłynniejszych królowych Hanoweru.

W 2001 artystka rozpoczęła pracę nad trzema pomieszczeniami w XVII Grotto w Królewskich Ogrodach Herrenhausen, które używane zostały jako pomieszczenia gospodarcze. Ściany zostały pokryte mozaiką składającą się z kryształu, minerałów, szkła, oraz muszli. 

W pomieszczeniach znajdują się także rzeźby, przedstawiające postacie kobiece które zlewają się z ścianami oraz podłogą.

Zamek Marienburg

Zamek znajduje się na południe od miasta, warto więc okrążyć miasto z tej strony i zatrzymać się na chwilkę i odwiedzić neogotycki zamek książąt hanowerskich. Położony na stoku Góry Marii (Marienberg) nad rzeką Leine, wzniesiony został w drugiej połowie XIX wieku. Zaprojektowany przez architektów Szkoły Hanowerskiej, zamek uważany jest za najważniejszy zabytek niemieckiego neogotyku.

W dzisiejszych czasach sprawuje nadal funkcje rezydencji książąt, a części zamku zostały udostępnione odwiedzającym. W salonach zamkowych znajduje się muzeum dokumentujące historię rodu Welfów oraz Królestwa Hanoweru. W 2005 roku książę Ernest August zorganizował aukcje antyków oraz dzieł sztuki będących własnością rodziny wpływy, z której zostały przeznaczone na renowację zamku.

Dom Barona Münchhausena

Godzinę jazdy samochodem na południe miasta, w Bodenwerder, znajduje się Dom Barona Münchhausena, niemieckiego szlachcica, żołnierza, podróżnika oraz awanturnika. Współcześnie znajduje się w nim siedziba władz miasta.

Baron zasłyną z niesamowitych i często przesadzonych opowieści. Na jego podstawie powstała powstała częściowo fikcyjna postać barona z książki "Niezwykłe przygody Barona Münchhausena" oraz film "Przygody Barona Münchausena."

Park Miejski

Park miejski znajduje się na południe od Hannover Congress Centrum, niedaleko Zoo. Park założono w 1914 roku, odbywały się w nim wielokrotnie prestiżowe wystawy ogrodnicze.

Najsłynniejsza, Narodowa Niemiecka Wystawa Ogrodowa, odbyła się w 1951 i od tego czasu ogrodnicy upewniają się, że park pozostaje w doskonałym stanie. W parku znajdują się około 140 różnego rodzaju róż, rododendrony oraz ogród w stylu Japońskim oraz herbaciarnia, które powstał na skutek partnerstwa z miastem Hiroshima. Park warto odwiedzić w słoneczny dzień, urządzić piknik i zrelaksować się na chwilę.

Gdzie zatrzymać się w Hanower?

Szeroki wybór hotelów w Hanower, na każdą kieszeń, znaleźć można na stronie naszego partnera booking.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​