Hamburg – Przewodnik Turystyczny

Hamburg jest drugim co do wielkości miastem w Niemczech, jak i także jednym z największych miast w UE. Liczba mieszkańców tego miasta położonego na Łabą porównywalna jest do stołecznej Warszawy​.

Oficjalna nazwa miasta, Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg, odwołuje się do czasów w których miasto było Wolnym miastem Rzeszy, członkiem Hanzy, oraz obecnych czasów w którym jest państwem-miastem na prawach członka Republiki Federalnej Niemiec. Przed zjednoczeniem Niemiec, było w pełni niezależnym państwem. „Hamburg” prawdopodobnie oznacza „Drewniana Warownia” lub „Zamek w Lesie”.

Znacznym wydarzeniem w historii miasta były zniszczenia po bombardowaniach w czasie II wojny, które zapisało się na zawsze w historii Hamburga. Niemieckie miasto jest popularne wśród turystów, zarówno niemieckich jak i tych z zagranicy.

Co zobaczyć

Jak dotrzeć do Hamburga?

Od czasów średniowiecznych znajduje się tutaj także jeden z większych na świecie portów.

Chociaż nie oferujemy naszym pasażerom bezpośrednich rejsów do Hamburga, to można skorzystać z naszych promów do Amsterdamu lub Francji​ i cieszyć się malowniczym przejazdem do Niemiec w ciągu zaledwie kilku godzin.

Hamburg doskonale połączony jest z resztą Europy czterema autostradami, posiada także dobre połączenia kolejowe oraz dwa duże lotniska.

Dlaczego warto odwiedzić Hamburg?

Dlaczego warto odwiedzić Hamburg?

Miasto oferuje wyjątkowe doznania muzyczne, szczególnie w rejonie portu, gdzie słychać zazwyczaj elektroniczną muzykę oraz popularne w Niemczech techno. 

Odbywają się tutaj także różnego rodzaju jarmarki a, przekąski zapewniane są przez multi-kulturowe stoiska.

Nad Łabą możesz również cieszyć się pluskiem wody, obserwować łodzie poruszające się na falach oraz szybującymi nad głową mewami. Przyjemnie jest także wybrać się na spacer wzdłuż Mönckebergstrasse oraz dookoła ratusza.

Co zobaczyć odwiedzjąc Hamburg?​​​

Ratusz (Hamburger Rathaus)

Na wybudowany pod koniec XIX wieku budynek znacznie wpłynął modny w owych czasach nurt historyzmu, popularny także w innych miastach w Niemczech.

W 1971 roku odkryto przypadkiem ukryty pokój we jednej z wież, gdy teczka z dokumentami wpadła za półkę. 

Niektórzy podejrzewają, że może być więcej tego typu budynków, to tej pory naliczono się 647.

Na dziedzińcu znajduje się fontanna przedstawiająca postać Higieji, która w mitologii greckiej jest boginią oraz uosobieniem zdrowia. Fontannę wybudowano aby upamiętnić epidemię cholery w 1892.

Stary Tunel Pod Rzeką Łabą

Oficjalnie znany jako tunel Św. Pauli pod Łabą (St. Pauli Elbtunnel) otwarto w 1911 roku jako tunel dla pieszych oraz pojazdów. Na początku XX wieku tunel długości 426 metrów był godnym podziwy osiągnieciem technologicznym. 24 metry pod rzeką przeprowadzono dwa tunele łącząc centrum miasta z portem co ułatwiło robotnikom dojazd do pracy.

W ciągu roku około 700.000 pieszych oraz 63.000 rowerzystów przedostaje się przez tunel. Tunel otwarty jest przez cała dobę dla pieszych i rowerzystów, ruch zmotoryzowany jest nieco ograniczony. W dzisiejszych czasach tunel używano jest jako miejsce wystawowe, organizowany jest w nim także długodystansowy bieg maratoński.

Ruiny kościoła św. Mikołaja

Neogotycki kościół św. Mikołaja był jednym z pięciu głównych kościołów luterańskich w Hamburgu.

Dzisiaj świątynia jest ruiną na wskutek bombardowań w takcie drugiej wojny światowej, zachowała się tylko dzwonnica, która stała się miejscem pamięci. W przeciwieństwie do kościoła Marii Panny w Dreźnie, nie planowana jest rekonstrukcja kościoła. W 1993 zainstalowano na terenie kościoła 51-dzwonowy karylion jako memoriał przeciwko wojnie.

Ciekawostka jest, że kościół był najwyższym budynkiem świata od 1874 do 1867 roku, i do tej pory jest drugim najwyższym budyniem w Hamburgu – przez co jest także punktem orientacyjnym.

Pod koniec 2005 roku zainstalowano we wierzy windę, która wznosi zwiedzających na wysokość 75 metrów na platformę widokową, z której można podziwiać panoramę miasta.

​Dzielnica St. Pauli

St. Pauli znajduje się na prawym brzegu rzeki Łaby, w północnej części portu. W tej dzielnicy znajduje się słynna dzielnica czerwonych latarni, skupiająca się wokół ulicy Reeperbahn.

W latach 1960-tych, w klubach na tej ulicy grali The Beatles zanim stali się sławni – dla upamiętnienia tych czasów wybudowany Beatles-Platz na skrzyżowaniu ulicy Reeperbahn i Grosse Freiheit. Na placu znajduje się piec postaci reprezentujących członków zespołu oraz tak zwanego "piątego beatlesa".

W dzisiejszych czasach St. Pauli znane jest z klubu piłkarskiego FC St. Pauli, barów, kultowych klubów oraz restauracji. Hamburg jest generalnie miejscem bardzo tolerancyjnym, w 2012 roku dzielnica St. Pauli znalazło się na liście najlepszych miejsc aby mieszkać na świecie, według brytyjskiej gazety The Guardian.

Gdzie Zatrzymać Się Na Nocleg

Hamburg jest drugim co do wielkości miastem w Niemczech, więc nigdy zabraknie miejsca noclegowego, ale warto zarezerwować hotel wcześniej, ze względu na popularność turystyczną miasta. Odwiedź stronę naszego partnera booking.com​, aby wcześniej zarezerwować nocleg.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​