Drezno – Przewodnik Turystyczny

Drezno jest miastem w Niemczech, stolicą (kraju związkowego) Wolnego Kraju Saksonii (Freistaat Sachsen), który graniczy z Polską. Położone nad rzeką Łabą miasto jest centrum kultury, lokalnej władzy oraz przemysłu. Miasto słynie z Tarasów Brühla, promenady spacerowo-widokowej, oraz historycznych budynków w starym mieście (Altstadt).

Nie należy mylić miasta z wsią Drezno położoną w Polsce​, w województwie mazowieckim.

Historia Drezna

Historia Drezna

Najwcześniejsze ślady osadnictwa w okolicach dzisiejszego miasta pochodzą z około 7.500 lat p.n.e.. W XII wieku słowiańska osada o nazwie Drežďany powstała na południowym brzegu rzeki.

Poprzez stulecia miasto było domem dla królów Saksonii oraz Książąt Elektorów Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Najsłynniejszym z nich był prawdopodobnie August II Mocny, który także był pierwszym władcą Polski z saskiej dynastii Wettynów. Elewacje pięknych budynków, zdobiące miasto, dowodem ich bogactwa, a także spuścizną poprzednich panujących.

Centrum miasta wybudowane w stylu barokowym oraz rokoko przyczyniło się to tego, że miasto nazywano skarbczykiem lub też Florencją Północy. Znaczna część historycznego centrum miasta została zniszczona w bombardowaniu miasta. Wydarzenia te wpłynęły znacznie na historię miasta, do dzisiaj obywają się procesje na cześć poległych w czasie bombardowań.

Po wojnie prace skupiono na odrestaurowaniu centrum miasta, odbudowany kościół Frauenkirche stał się międzynarodowym symbolem pojednania. Większość miasta powróciło do swojego przedwojennego przepychu. Odbudowano Katedrę Świętej Trójcy oraz Operę Semper.

Od zjednoczenia Niemiec w 1990 Drezno stało się centrum kultury, edukacji, polityki oraz ekonomii. Uniwersytet Techniczny w Dreźnie jest jedynym z największych w kraju.

Zrozumiec Drezno

Zrozumieć Drezno

Dobrze jest wiedzieć, że miasto odwiedzane jest przez około 10 miliona turystów rocznie (liczba porównywalna do turystów przybywających do Krakowa), w większości obywateli niemieckich. Turyści często zatrzymują się w mieście podróżując między Pragą a Berlinem​.

Pod względem, architektury, najciekawszą dzielnicą mieszkalną jest nieco górzysty Blasewitz. Drezno znajduje się na terenie dawniejszej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, architektura z tej epoki widoczna jest w mieście, ulica Prager (Prager Strasse) oraz Pałac Kultury (Kulturpalast).

Poza ścisłym centrum miasta zobaczyć można betonowe blokowiska (Plattenbau), podobne do tych znanych z krajów w Europie Wschodniej oraz w Rosji.

Drezno jest jednym z najbardziej "zielonych" miast w Europie, 63% miasta to tereny zielone oraz lasy. Na terenie miasta znajdują się cztery rezerwaty przyrody oraz las Dresdener Heide o powierzchni 50 km2. Dolina Łaby, a szczególnie łąki wokół rzeki są ważną częścią miejskiego krajobrazu. Na południowy wschód od miasta znajduje się Saska Szwajcaria, rejon często odwiedzany w celach aktywnego wypoczynku.

Drezno najlepiej jest odwiedzić od maja do września, kiedy jest najlepsza pogoda.

Co warto zobaczyć w Dreźnie?

Kościół Marii Panny

Frauenkirche

Koniecznie warto odwiedzić wspomniany wcześniej luterański Kościół Marii Panny. Kościół oryginalnie wybudowany jako rzymsko-katolicki, lecz stał się kościołem protestanckim w trakcie reformacji. Świątynia uznawana jest za doskonały przykład protestanckiej architektury sakralnej, posiada ona jedną z większych kopuł w Europie.

Polecamy zapoznać się także z bardzo ciekawą historią odbudowy kościoła w której pomagali mieszkańcy miasta oraz darczyńcy z całego świata. Można też wspiąć się na wieżę, pamiętać jednak należy o stosownym obuwiu.

Zwiedzając kościół warto także zwrócić uwagę na otaczające plac Neumarkt barokowe budynki, które także zostały odbudowane i odnowione w 2004, po zbombardowaniu podczas drugiej wojny światowej.

Nowa Synagoga

Nowa Synagoga

Nowa Synagoga jest budynkiem, który powstał na miejscu wcześniejszej Synagogi Semper, która została zniszczona w 1938 w takcie tzw. kryształowej nocy. W murach otaczających Nową Synagogę znajdują się pozostałości oryginalnej synagogi.

W przeciwieństwie do większości budynków zniszczonych w czasie drugiej wojny światowej, synagogę odbudowano nie jako replikę oryginału, ale być może jako modernistyczny komentarz na temat miasta. Budynek został nominowany do Nagroda imienia Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej w 2003.

Pałac Zwinger

Pałac Zwinger

Pałac Zwinger to jeden z najlepiej znanych barokowych pałaców w Niemczech, obiekt posiada Nimfeum w stylu grecko-rzymskim.

W pałacu można podziwiać drugą największa na świecie kolekcje porcelany, pawilon w którym znajdują się kolekcje instrumentów naukowych z XIII i XIX wieku, oraz liczne zegary. W zachodniej części pałacu mieści się muzeum zoologiczne, a także wystawa na temat zwierząt w sztuce.

Na terenie pałacu znajduje się także Galeria Malarstwa Starych Mistrzów, w której wystawione są dzieła flamandzkich oraz holenderskich malarzy.

W muzeum historycznym wystawione są broń i zbroje, między innymi strzelby myśliwskie z XVI i XVIII wiek, zbroja Krystiana II elektora Saksonii, a także symbole władzy królewskiej Augusta II Mocnego.

Wielki Ogród

Wielki Ogród

Kolejne miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu, to Wielki Ogród (Grosser Garden). Mieszkańcy lubią jeździć po parku na łyżworolkach, rowerach, biegać lub po prostu spacerować wzdłuż malowniczych alejek, barokowych rzeźb, kolorowych kwietników oraz rozległych łąk i drzew.

W parku znajduje się także mały pałac Sommerpalais, jeden z najwcześniejszych przykładów barokowej architektury w Niemczech. W parku znajduje się także ogród botaniczny oraz zoo. Po parku można się przejechać miniaturową koleją.

Warto także przejść się nad zielonymi brzegami Łaby w wieczorem w lecie, aby podziwiać widok na stare miasto. Na rzeką mieszkańcy miasta często organizują grille, uprawiają sport, oraz odbywają się mniejsze imprezy. Czasami organizowane są pokazy filmowe na świeżym powietrzu.

Schwebebahn Dresden

Kolej Powieszana Schwebebahn

Schwebebahn to najstarsza na świecie kolej podwieszana, stanowiąca element publicznego transportu miejskiego. Całkowita długość trasy wynosi 274 metry, a różnica między końcowymi punktami to 84 metry. Na dachu górnej stacji znajduje się punkt widokowy.

Pasaż Artystycznych Dziedzińców

"Ukryta" Uliczka Kunsthofpassage

Kunsthofpassage jest ukrytym skarbem miasta, przejściem w centrum Neustadt, w którym znajdują się małe sklepiki, kawiarnie oraz bary. Architektura jest ciekawa, a budynki są wykończone artystycznie. Warto zwrócić uwagę na pomalowany na turkusowo budynek, który "gra", gdy pada deszcz.

Co Warto Zobaczyc W Dreznie

Poruszanie Się Po Dreźnie

Transport Publiczny

W Dreźnie operuje zintegrowany system tramwajów, autobusów oraz pociągów. Poruszanie się w nocą jest także możliwe, lecz na połączenia trzeba czekać nieco dłużej.

Zwiedzając miasto najlepiej kupić bilet dzienny lub dzienny bilet rodzinny (6 lub 8,5 Euro). W Niemczech funkcjonuje system "honorowy", lecz zdarzają się sporadyczne kontrole biletowe. Bilety trzeba pokazać kierowcy autobusów po godzinie 20:00.

Rowerem

Poruszanie się rowerem w Dreźnie to najszybszy środek transportu na krótki i średni dystans. W mieście znajdują się wyznaczone drogi rowerowe, część oddzielonych jest od ruchu zmotoryzowanego. Do Drezna można zabrać własne rowery samochodem, bez problemu można je wtedy zabrać na prom.

Część miasta wybrukowana jest tzw. “kocimi łbami”, po których nie jeździ się najwygodniej. Należy szczególnie uważać gdy pada deszcz i kamienie są mokre.

Samochodem

Do Drezna bardzo łatwo jest dostać się samochodem, miasto znajduje się wzdłuż najdłuższej europejskiej autostrady E40.

W godzinach szczytu Drezno, jak każde duże miasto jest zakorkowane, więc w trakcie tygodnia warto skorzystać z alternatywnych środków transportu.

​Taksówka Rowerowa

Ciekawym elementem który wpisał się w krajobraz miast są riksze rowerowe , które poruszają się głównie po centrum starego miasta. Zamówić je można podobnie jak zwykłe taksówki przez telefon, kosztują one 3 Euro za pierwszy kilometr 1 Euro za każdy kolejny.

Gdzie zatrzymać się w Dreźnie?

W Calais jest duży wybór miejsc noclegowych – hoteli, pensjonatów – pełna oferta jest dostępna na stronie naszego partnera booking.com.​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​