Quick Book

Dortmund – Przewodnik Turystyczny

Dortmund jest największym miastem w Zagłębiu Ruhry, aglomeracji miejskiej w której mieszka ponad 5 miliona ludzi, wielkością porównywalne jest do Poznania lub Sheffield. Rzeka Ruhra opływa miasto do południa, zaś mniejsza rzeka Emscher przepływa przez miasto.

Dortmund znane jest jako zielona metropolia Westfali, ze względu na to, że ponad połowa miasta to zbiorniki wodne, lasy, parki oraz pola uprawne co stanowi przyjemny kontrast do tradycyjnie przemysłowego miasta.

Niezależnie od tego czy podróżujesz promem przez kanał La Manche, czy też z Newcastle do Amsterdamu, będziesz przejeżdżać na północ wokół miasta. Jeśli nie śpieszysz się, proponujemy zatrzymać się na parę godzin aby odpocząć przed dalsza podróżą i odkryć nowy zakątek Europy.

Co warto zobaczyć w Dortmund?

Kościół św. Rajnolda (St. Reinoldi)

Luterański kościół jest najstarszym zachowanym kościołem w centrum miasta, dedykowany jest Rajnoldowi, który jest patronem miasta. Wybudowana w drugiej połowie XIII wieku świątynia znajduje się w samym sercu miasta, gdzie krzyżowały się drogi handlowe, ze względu na to stał się jednym z symboli miasta.

Budynek jest późnoromańską trzyprzęsłową bazyliką. Wieża kościoła św. Rajnolda była wielokrotnie odbudowywana, obecna została wybudowana po nalotach w czasach drugiej wojny światowej – nawiązuje ona do barokowego stylu, z zewnątrz wyłożona jest kamieniem. Latarnia zakończona jest smukłą iglicą, na jej szczycie znajduje się wiatrowskaz w kształcie orła, który jest herbem miasta.

Na wieży, która ma 105 metrów, znajduje się platforma widokowa na którą można wspiąć się po schodach. Warto także zwrócić uwagę na elementy wyposażenia kościoła – pulpit z orłem, chrzcielnicę z brązu, oraz organy.

Kościół Św. Piotra Apostoła (St. Peter, Syburg)

Kościół św. Piotra znajduje się w Dortmund-Syburg, 15 minut jazdy samochodem na południe od centrum miasta. Jest protestanckim kościołem, w którym odbywają się także koncerty w ramach Muzycznych Niedzieli w Syburg (Syburger Sonntagsmusiken).

Budynek kościoła wybudowany został z piaskowca na początku XII wieku, w taki sposób aby mógł także pełnić funkcje obronne w czasach konfliktu (podobnie jak Kościół św. Andrzeja w Krakowie). Wieżę dobudowano w XIII wieku. W czasie reformacji, usunięto katolickie zdobienia z wnętrza kościoła.

W połowie XX wieku zainstalowano witraże niemieckiego artysty Waltera Bennera, przedstawiające między innymi Św. Barbarę, oraz sceny z życia Św. Piotra. Warto zwrócić uwagę na postacie z brązu, które także nawiązują do żywotu Piotra.

Kościół otoczony jest cmentarzem, w którym znajdują się najstarsze nagrobki w Westfalii, pochodzące z połowy XVIII oraz IX wieku.

Budynek U-Tower

Budynek U-Tower, znany też jako Dortmunder U, jest dawną siedzibą browarów Union-Braueri. Od roku 2010 w budynku znajduje się muzeum sztuki współczesnej Ostwall, wydział kultury miasta, dwa uniwersytety techniczno-naukowe, Europejskie Centrum Kreatywnych Ekonomii, oraz kino U Cinema.

Dortmunder U wybudowany został w 1927 roku, jako pierwszy "drapacz chmur" w mieście. Budynek używano do fermentacji oraz przechowywania produktów używanych przez browary. W 1994 browar zamknięto i zburzono budynki otaczające U-Tower, który zachował się ze względu na to, że był ikonicznym punktem orientacyjnym, który wpisał się w panoramę miasta. W 2008 zaproponowano projekt, który miał na celu odnowienie obiektu w ramach projektu Ruhr.2010, dzięki któremu region stał się Europejską Stolicą Kultury w 2010.

W budynku dzieje się wiele – najlepiej odwiedzić stronę internetową U-Tower na parę dni przed odwiedzeniem miasta.

Park Westfalii (Westfalenpark)

Park Westfalii to duży park, który stał się znany dzięki Narodowym Pokazom ogrodniczym, które obyły się po raz pierwszy 1959. Znany jest z różani, w której znajduje się ponad 3.000 gatunków tej rośliny, oraz regularnych festiwali, które odbywają się w parku. Popularny jest festiwal muzyki elektronicznej Juicy Beats, a także Festiwal Światła, który odbywa się latem, nieprzerwanie od 1959.

W parku znajduje się także Florianturm, Dortmundzka wieża widokowa, której nazwa pochodzi od św. Floriana, patrona ogrodników. Na wysokości 130 metrów znajduje się obrotowa restauracja, oraz taras widokowy, lecz uważać trzeba na bardzo silny wiatr. Wstęp na wieże kosztuje 2.5 EURO.

Część parku to rezerwat ochrony przyrody, który odwiedzany jest przez wycieczki szkolne. Na najmłodszych czekają także inne atrakcje, między innymi place zabaw, kręgle, żywe szachy, miniaturowa kolej, boisko piłkarskie oraz wiele innych. Polecamy się tu zatrzymać aby dać się "wyszaleć" małym podróżnikom, którzy dzielnie spędzili godziny w samochodzie.

Zamek Bodelschwingh (Schloss Bodelschwingh)

Zamek Bodelshwingh jest zamkiem zbudowanym na wodzie, uznawanym za jednym z bardziej reprezentatywnych budynków w mieście.

Zamek był początkowo dwu-pokojowym domem rodziny Bodelschwing, który stopniowo powiększano, oraz przebudowywano w stylu renesansowym. Na terenie posiadłości znajduje się także ogród w stylu angielskim. Ze względu na to, że zamek jest nadal rezydencją dostęp do wnętrza dostępny jest jedynie w parę dni w roku.

Poruszanie się pod Dortmund

Samochodem

Dortmund jest doskonale połączony autostradami z pozostałymi częściami Niemiec oraz Europy, odwiedzającym proponujemy skorzystania z darmowych parkingów Park and Ride znajdujących się na obrzeżach miasta. Dojechać można z nich łatwo do centrum miasta transportem publicznym.

Alternatywnie, zaparkować można w mieście, lecz jest to droższe i kosztować będzie około 1,5-2 EURO za godzinę.

Transport publiczny

Komunikacja miejska w Dortmund działa sprawnie – do dyspozycji mamy autobusy, oraz lekką kolej miejską (Stadtbahn), która jest częściowo podziemna. Miasto jest częścią VRR (Verkehrsverbund Rhein-Ruhr) programu w którym regionalni przewoźnicy współpracują by usprawnić transport.

Koleją można łatwo dostać się do sąsiadujących miast – Essen, Düsseldorf, Münster, oraz Köln.

Ciekawostka jest podwieszona kolej "H-Bahn", której dwie linie łączą w ciągu dni roboczych łączą kampusy uniwersyteckie przewożąc około 5.000 ludzi dziennie.

Rowerem

Nie zapomnij, że zawsze możesz zabrać samochodem swój rower, nie będzie to stanowić problemu podczas podróży promem.

Alternatywnie można wypożyczyć rower korzystając z systemu Metropolradruhr, operowanego przez tą samą firmę która udostępnia rowery w Krakowie, Warszawie, Glasgow, Bath oraz paru innych miastach. Kosztuje to 1 EURO za 30 minut jazdy, lub 9 EURO za 24 godziny. Wymagana jest darmowa rejestracja, i konto trzeba doładować za minimum 9 EURO.

W Dortmund znajduję się sieć ścieżek rowerowych, więc poruszanie się po mieście jest dosyć łatwe.

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, zaproponować możemy także szlak rowerowy doliną Ruhry , szlak śladami historii przemysłu , oraz trasa wzdłuż kanału Dortmund-Ems (zdjęcie poniżej).

Placówka dyplomatyczna koło Dortmund

Najbliższa placówka dyplomatyczna RP znajduje się w Kolonii, nie dalej niż 100 km od Dortmund (mniej niż półtorej godziny jazdy samochodem). Adres Konsulatu Generalne RP to Im Mediapark 5, 50670 Köln.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​

Jesteśmy dumni, że nasza dobra praca została zauważona i kolejny raz zostaliśmy uznani za Wiodącego Operatora Promowego w Europie i na Świecie w 2016 roku (World and Europe's Leading Ferry Operator 2016) w ramach World Travel Awards. Tytuł Wiodącego Operatora Promowego w Europie utrzymujemy od 5 lat, natomiast tytuł Wiodącego Operatora Promowego na Świecie utrzymujemy od 6 lat.
awards​​​​​​