Dortmund – Przewodnik Turystyczny

Dortmund jest największym miastem w Zagłębiu Ruhry w Niemczech, aglomeracji miejskiej w której mieszka ponad 5 miliona ludzi, wielkością porównywalne jest do Poznania lub Sheffield. Rzeka Ruhra opływa miasto do południa, zaś mniejsza rzeka Emscher przepływa przez miasto.

Dortmund znane jest jako zielona metropolia Westfali, ze względu na to, że ponad połowa miasta to zbiorniki wodne, lasy, parki oraz pola uprawne co stanowi przyjemny kontrast do tradycyjnie przemysłowego miasta.

Niezależnie od tego czy podróżujesz promem przez kanał La Manche, czy też z Newcastle do Amsterdamu​, będziesz przejeżdżać na północ wokół miasta. Jeśli nie śpieszysz się, proponujemy zatrzymać się na parę godzin aby odpocząć przed dalsza podróżą i odkryć nowy zakątek Europy.

Co warto zobaczyć w Dortmund?

St. Reinoldi

Kościół św. Rajnolda (st. Reinoldi)

Luterański kościół jest najstarszym zachowanym kościołem w centrum miasta, dedykowany jest Rajnoldowi, który jest patronem miasta. Wybudowana w drugiej połowie XIII wieku świątynia znajduje się w samym sercu miasta, gdzie krzyżowały się drogi handlowe, ze względu na to stał się jednym z symboli miasta.

Budynek jest późnoromańską trzyprzęsłową bazyliką. Wieża kościoła św. Rajnolda była wielokrotnie odbudowywana, obecna została wybudowana po nalotach w czasach drugiej wojny światowej – nawiązuje ona do barokowego stylu, z zewnątrz wyłożona jest kamieniem. Latarnia zakończona jest smukłą iglicą, na jej szczycie znajduje się wiatrowskaz w kształcie orła, który jest herbem miasta.

Na wieży, która ma 105 metrów, znajduje się platforma widokowa na którą można wspiąć się po schodach. Warto także zwrócić uwagę na elementy wyposażenia kościoła – pulpit z orłem, chrzcielnicę z brązu, oraz organy.

Kosciol Sw. Piotra Apostola

Kościół św. Piotra apostoła

Kościół św. Piotra znajduje się w Dortmund-Syburg, 15 minut jazdy samochodem na południe od centrum miasta. Jest protestanckim kościołem, w którym odbywają się także koncerty w ramach Muzycznych Niedzieli w Syburg.

Budynek kościoła wybudowany został z piaskowca na początku XII wieku, w taki sposób aby mógł także pełnić funkcje obronne w czasach konfliktu. Wieżę dobudowano w XIII wieku. W czasie reformacji, usunięto katolickie zdobienia z wnętrza kościoła.

W połowie XX wieku zainstalowano witraże niemieckiego artysty Waltera Bennera, przedstawiające między innymi Św. Barbarę, oraz sceny z życia Św. Piotra. Warto zwrócić uwagę na postacie z brązu, które także nawiązują do żywotu Piotra.

Kościół otoczony jest cmentarzem, w którym znajdują się najstarsze nagrobki w Westfalii, pochodzące z połowy XVIII oraz IX wieku.

Park Westfalii

Park Westfalii to duży park, który stał się znany dzięki Narodowym Pokazom ogrodniczym, które obyły się po raz pierwszy 1959. Znany jest z różani, w której znajduje się ponad 3.000 gatunków tej rośliny, oraz regularnych festiwali, które odbywają się w parku. Popularny jest festiwal muzyki elektronicznej Juicy Beats, a także Festiwal Światła, który odbywa się latem, nieprzerwanie od 1959.

W parku znajduje się także Florianturm, Dortmundzka wieża widokowa, której nazwa pochodzi od św. Floriana, patrona ogrodników. Na wysokości 130 metrów znajduje się obrotowa restauracja, oraz taras widokowy, lecz uważać trzeba na bardzo silny wiatr.

Część parku to rezerwat ochrony przyrody, który odwiedzany jest przez wycieczki szkolne. Na najmłodszych czekają także inne atrakcje, między innymi place zabaw, kręgle, żywe szachy, miniaturowa kolej, boisko piłkarskie oraz wiele innych. Polecamy się tu zatrzymać aby dać się "wyszaleć" małym podróżnikom, którzy dzielnie spędzili godziny w samochodzie.

Budynek U-Tower

Budynek U-Tower, znany też jako Dortmunder U, jest dawną siedzibą browarów Union-Braueri. Od roku 2010 w budynku znajduje się muzeum sztuki współczesnej Ostwall, wydział kultury miasta, dwa uniwersytety techniczno-naukowe, Europejskie Centrum Kreatywnych Ekonomii, oraz kino U Cinema.

Dortmunder U wybudowany został w 1927 roku, jako pierwszy "drapacz chmur" w mieście. Budynek używano do fermentacji oraz przechowywania produktów używanych przez browary.

W 1994 browar zamknięto i zburzono budynki otaczające U-Tower, który zachował się ze względu na to, że był ikonicznym punktem orientacyjnym, który wpisał się w panoramę miasta. W 2008 zaproponowano projekt, który miał na celu odnowienie obiektu w ramach projektu Ruhr.2010, dzięki któremu region stał się Europejską Stolicą Kultury w 2010.

W budynku dzieje się wiele – najlepiej odwiedzić stronę internetową U-Tower na parę dni przed odwiedzeniem miasta.

Zamek Bodelschwingh

Zamek Bodelshwingh jest zamkiem zbudowanym na wodzie, uznawanym za jednym z bardziej reprezentatywnych budynków w mieście.

Zamek był początkowo dwu-pokojowym domem rodziny Bodelschwing, który stopniowo powiększano, oraz przebudowywano w stylu renesansowym. Na terenie posiadłości znajduje się także ogród w stylu angielskim. Ze względu na to, że zamek jest nadal rezydencją dostęp do wnętrza dostępny jest jedynie w parę dni w roku.

​Ruiny Zamku W Syburg

Ruiny zamku Hohensyburng, znany jest także jako Syburg znajduje się w dzielnicy Dortmundu o tym samej nazwie w okolicy Rezerwatu Przyrodu. Pochodzący z około VII wieku twierdza wybudowana była przez Karola Wielkiego by chronić się przed armią Saksonów.

Na wzgórzu znajdują się także dwa inne zamki oraz ruiny, więc zwiedzenie tej okolicy będzie gratką dla każdego interesującego się średniowieczem lub historią.

Dlaczego warto odwiedzić Dortmund?

Dlaczego Warto Odwiedzic Dortmund

Aktywny Wypoczynek

Nie zapomnij, że zawsze możesz zabrać samochodem swój rower, nie będzie to stanowić problemu podczas podróży promem.

Alternatywnie można wypożyczyć rower korzystając z systemu Metropolradruhr, operowanego przez tą samą firmę która udostępnia rowery w Krakowie, Warszawie i Glasgow.

W Dortmund znajduję się sieć ścieżek rowerowych, więc poruszanie się po mieście jest dosyć łatwe.

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, zaproponować możemy także szlak rowerowy doliną Ruhry, szlak śladami historii przemysłu, oraz trasa wzdłuż kanału Dortmund-Ems.

Targi Bożonarodzeniowe

W okresie świątecznym warto się wieczorem wybrać na tradycyjny, niemiecki targ świąteczny i skosztować autentycznego grzanego wina oraz tradycyjnych potraw – naleśniki, łosoś, szynki, kiełbasy w bułkach, sery, ale i także czekolada.

Co roku wrażenie wywiera słynna choinka, światełka, oraz zapachy jedzenia przygotowywanego 300 stoiskach.

Targi odwiedzane są przez całe rodziny, turystów, jak i również miejscowi. Polecamy także zatrzymać się i posłuchać koncertu kolęd. Można także kupić drobne upominki o tematyce świątecznej, jak i ozdoby choinkowe – koniecznie polecamy się wybrać na targi!

Gdzie zatrzymać się w Dortmund?

Podróżujesz do Dortmund? Proponujemy zatrzymać się na noc aby w pełni móc skorzystać ze wczasów. Odwiedź stronę naszego partnera booking.com aby zapoznać się z obszerną listą noclegów, bez względu na posiadany budżet.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​