​Dolina Renu I Mozeli

Dolin Renu i Mozeli jest jednym z najpiękniejszych terenów w Niemczech​. Krajobraz tej krainy składa się ze wzgórz, dolin rzek i strumyków, malowniczych wioskami i miasteczek – to doskonała odskocznia od zgiełku większych niemieckich miast lub szumu autostrad. Odpocznij w okolicy i odetchnij w znajdujących się tu winnicach, odwiedź zamki, obiekty sakralne oraz poznaj najstarsze miasto w Niemczech – Trewir, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego warto odwiedzić Dolinę Mozeli/Renu?

Dlaczego warto odwiedzić Dolinę Renu?

Rzeka Mozela przepływa przez Francję, Niemcy i Luksemburg i jest otoczona przez jedne najbardziej inspirujących krajobrazów w Europie. Dolina Renu po przekroczeniu pasma Alp, wcina się w Góry Łupkowe, tworząc 300-metrowe klify,

Teren wokół rzeki zamieszkiwano i uprawiano w czasach rzymskich, niemal 2.000 lat temu. Pozostałymi dopływami Renu jest Nahe, Ahr oraz Lahn, Wied i Sieg.

Ren przepływa przez Niemcy, Szwajcarie, Francje i Holandię​, koryto rzeki położone jest w pięknych dolinach znanych z uprawy winorośli oraz od XVIII wieku z turystyki.

Jak dotrzeć

Jak dotrzeć do Doliny Renu I Mozeli?

Przeprawiając się przez Morze Północne z angielskiego Newcastle do IJmuiden (koło Amsterdamu) dostaniesz się do Doliny Renu i Mozeli w około 2 godziny.

Alternatywnie, jeśli mieszkasz w południowej Anglii, możesz się tam dostać z naszych portów w Calais i Dunkierce w nieco ponad 3 godziny.

Pamiętaj aby skorzystać z możliwości zabrania ze soną nieograniczonej liczny bagażu – możesz zabrać ze sobą promem rowery oraz inny sprzęt sportowy, który może wzbogacić twoje wakacje w dotykowe wrażenia.

 

Co zobaczyć w Dolinie Mozeli Oraz Renu?​

Co zobaczyć w Dolinie Mozeli/Renu 

Starożytny Trewir

Trewir to starożytne miasto w niemieckim obszarze Doliny Mozeli, założona pod panowaniem cesarza rzymskiego cesarza Augusta w 16 roku p.n.e.. Miasto słynie z dawnego statusu „podstolicy” Cesarstwa Rzymskiego i obecnego galijskiego uroku, który nieznany jest we większością miast niemieckich. 

Miasto nazywane w czasach rzymskich Augusta Treverorum szczyci się obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym Porta Nigra, starożytna brama do miasta, i średniowieczny rynek główny, którego historia sięga do X wieku.

Frankfurt

Nad Renem znajduje się znane na całym świecie miasto Frankfurt, który jest także jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Niemczech. Jest miastem partnerskim Krakowa oraz Birmingham.

Frankfurt to największe miasto w obszarze Nadrenii, jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych obszarów Niemiec, z bogatą kulturą ulicznych kawiarni, dobrego jedzenia oraz produktów z lokalnych winiarni.

Dowiedz się więcej o Frankfurcie z naszego przewodnika.​

Nadresńskie Winnice

Dolina Mozeli jest tym regionem Niemiec, który jest jednym z najlepiej strzeżonych sekretów Europy! Kulturą winnic jest nieznana powszechnie, ignorowaną przez wszystkich, oprócz koneserów. Jest także miejscem, w którym można znaleźć fantastyczne odmiany winogron, jak Riesling, Bachus i Müller-Thurgau. Wina z regionu są proste, ostre, o owocowym smaku.

Aktywny Wypoczynek

Wynajmij rower z głównej stacji kolejowej i odkryj wspaniałe szlaki i drogi rowerowe. Zabrać możesz także ze sobą własny rower, kolarze są mile widziani na promach.

Istnieje również możliwości uprawiania turystyki pieszej, kajakarstwa, żeglarstwa, wędkarstwa, a wszystko w malowniczej okolicy jednego z najpiękniejszych zakątków Europy.

Twierdze Obronne

Od czasów rzymskich wzdłuż Renu warownie budowane były aby umocnić granice imperium, średniowieczny zamek Klopp powstał na terenie jednej z twierdz. Złoty wiek budowy zamków przypadł na okres XII i XIII stuleci, które powstawały by chronić kopanie srebra oraz ołowiu.

Na lewym brzegu rzeki znajduje się 26 zamków, pałaców i twierdz zaś na prawym 37, wiec jest co zwiedzać fanom historii.

​Zamek Rheinstein

Jednym z bardziej charakterystycznych zamków jest gotycki i neogotycki Burg Rheinstein, położony na skalistym zboczu, 90 metrów nad poziomem rzeki Ren, pomiędzy bujnymi drzewami Lasu Bingeńskiego. Zabudowania składają się także z kaplicy, a wieże wieńczone są obronne blanki.

Naprzeciw Rheinstein, zgaduje się chroniący drugi brzeg rzeki zamek Ehrenfels.

Gdzie zatrzymać się w Dolinie Renu?

Dolina Mozeli i Renu oferuje wiele miejsc noclegowych, zależnie od typu planowanego wypoczynku. Można zatrzymać się na campingu, w B&B lub luksusowym hotelu. Pełna oferta noclegów na stronie naszego partnera booking.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​