Utrecht – Przewodnik Turystyczny​

Utrecht jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Holandii. Jest także stolicą, oraz największym miastem prowincji o tej samej nazwie. Jest miastem zaliczanym do tzw. G4 – czterech największych miast w Holandii. Miasto znajduje się nad Kanałem Amsterdam-Ren.

W mieście znajduje się duża ilość zabytkowych budynków pochodzących z czasów wczesnego średniowiecza, w VIII wieku miasto stało się centrum religijnym kraju. Miasto było najważniejszym miastem w Holandii do czasów tzw. Złotego Wieku, w którym Amsterdam​ zyskał znacznie na znaczeniu oraz rozmiarze.

Mosty nad kanałem widziane z poziomu wody

Dlaczego warto odwiedzić Utrecht?

Utrecht jest niewielkim miastem położonym w Niderlandach. Często pomijanym na rzecz bardziej popularnego Amsterdamu. Utrecht ma typowo holenderską architekturę i przyjemny nastrój, który sprawia, że warto odwiedzić to miasto o każdej porze roku.

Utrecht powstał w czasach rzymskich, kiedy został zbudowany tutaj fort, w pobliżu brzegu rzeki Ren. Osada rosła się i prosperowała, w XII wieku Utrecht stał się ważnym ośrodkiem handlowym.​

Podróżni stojący przed promem

Jak dotrzeć do Utrechtu?​

Podróż do Utrechtu jest prosta, zajmuje zaledwie 40 minut jazdy samochodem z Amsterdamu, więc jeśli mieszkasz w północnej Anglii lub Szkocji nasze przeprawy na trasie Newcastle - Amsterdam to fantastyczny sposób na poznanie miasta i krótki mini-rejs za jednym razem.

Można też wybrać jedną z naszych tras z Dover do Francji. Utrecht jest oddalony o 3 godziny jazdy z portu w Dunkierce, lub nieco ponad 3 godziny podróży z Calais​.

 

Historia I Tradycja

Odkrycia archeologiczne sugerują, że tereny dzisiejszego Utrechtu zamieszkiwane były od czasów epoki kamienia poprzez epokę brązu.

W połowie VII wieku misjonarze przybyli aby ochrzcić Fryzów, papież nadał władzę Wilibrordowi, zwanego później apostołem Fryzów. Położone nad brzegami rzeki Ren miasto stało się ważnym centrem handlu.

W czasach wojny miasto okupowane było przez siły hitlerowskie aż do ich poddania się, wkroczyły do niego siły kanadyjskie po dwóch dniach. Miasto nie zostało zniszczone znacznie podczas wojny, a po wojnie rozbudowano kolejne dzielnice Utrecht.

W dzisiejszych czasach Utrecht jest znany z największego w kraju uniwersytetu, a także ze względu na to, że w mieście odbywa się największa liczba imprez kulturalnych poza Amsterdamem.

​Poruszanie Się Po Utrechcie

Po centrum Utrechtu najwygodniej poruszać się pieszo, centrum jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi dużymi Holenderskimi miastami. Do większości atrakcji turystycznych oraz interesujących miejsc łatwo się dostać pieszo.

W Utrechcie jedna trzecia ze wszystkich podróży odbywa się rowerem; jest to jedno z najbardziej "rowerowych" miast w Holandii ze względu na bezpieczny, praktyczny i dobrze zaprojektowany system dróg rowerowych.

Alternatywnie poruszać można się transportem publicznym, do wyboru mamy autobusy lub tramwaje. Pierwszymi dojedziemy prawie wszędzie, potrzebna nam będzie do tego karta OV-chipcard, które są powszechnie dostępne i działają podobnie jak Londyńska karta Oyster lub Krakowska Karta Miejska.

Co zobaczyć w Ut​rechcie?

Katedra Świętego Marcina w Utrecht 

Domkerk

The Dom jest wspaniała. Krajobraz miejski dominuje dzwonnica Domtoren najwyższa wieża kościelna w Holandii należąca do Katedry Świętego Marcina, lecz odseparowana jest od reszty kościoła placem Domplein ze względu na wspomniane wcześniej zawalenie się jednej z źle wybudowanych naw.

Z wnętrza kościoła usunięto większość rzeźb w czasie reformacji, lecz z zewnątrz kościół jest pięknie ozdobiony i jest doskonałym przykładem Holenderskiego Gotyku.

Polecamy wspiąć się na 112 metrową wieżę, dostać można się prawie do samego szczytu. Nie zapomnij zabrać aparatu aby udokumentować widok na miasto!

Oudegracht

Kolejną z ikon miasta jest Oudegracht, najstarszy kanał w mieście, który wybudowano w kształcie luku, częściowo po dawnym zakolu rzeki Ren. Warto zwrócić uwagę na kanał z wspomnianej powyżej wieży Domotoren.

Wzdłuż nabrzeża wybudowano struktury, które pozwoliły na skonstruowanie dwu-poziomowych ulic wzdłuż kanału. W dzisiejszych czasach budynki, który pełniły funkcje użytkowo-handlowe w większości przekształcono na restauracje oraz kawiarnie.

Przyjemnie jest się przejść wzdłuż kanału po zmroku, gdy światła latarni oraz budynków odbijają się w wodzie.

Holenderskie Fosy Obronne

Holenderskie Fosy Obronne (Hollandse Waterline) zostały zaprojektowane na polecenie Maurycego Orańskiego na początku XVII wieku, a wybudowane przez jego pól-brata Frederyka Henryka Orańskiego. W połączeniu z naturalnymi przeszkodami wodnymi mogą zostać użyte aby udzielić Holandię od lądu. W XX wieku fosy obronne powiększona, aby mogły chronić także Utrecht.

Fosy, oraz fortyfikacje odegrały rolę w konfliktach podczas wojny Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską, czasach Napoleońskich, oraz drugiej wojny światowej.

W dzisiejszych czasach większość budynków wchodzących w skład fortyfikacji znajduje się w dosyć dobrym stanie, organizowane są wycieczki piesze oraz rowerowe wzdłuż dawnej linii obrony. Niektóre budynki odżyły na nowo jako hostele, muzea oraz ogród botaniczny należący do uniwersytetu.

​Dom Rietveld-Schröder

Dom Rietveld-Schröder zaprojektowany został przez holenderskiego architekta , oraz projektanta mebli Gerrit Rietveldw 1924. Dom wybudowano dla Truus Schroder-Schrader oraz trojki jej dzieci, która obracała się w kręgach architektonicznych oraz artystycznych.

Dom jest dwupiętrowy, ale nie posiada ścian, a dynamicznie zmieniającą się otwarta przestrzeń.

Otwarta przestrzeń może być przedzielona rozsuwanymi oraz obracającymi się panelami, które mogły otwierać bądź też zamykać przestrzeń wedle potrzeb. Fasady budynku są kombinacją płaszczyzn oraz linii, które wyglądają jakby przechodziły się przez siebie, co pozwoliło na zbudowanie balkonów.

Dom Rietveld-Schröder uznaje się za przykład architektury De Stijl (Styl), a niektórzy uznają budynek za jedyny z przykładów tego nurtu.

Gdzie zatrzymać się w Utrechcie?

Pensjonaty, hotele, hostele oferują wygodne noclegi na każdą kieszeń. Pełną listę miejsc można znaleźć na stronie naszego partnera booking.com.​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​