‘S-Hertogenbosch – Przewodnik Turystyczny

‘s-Hertogenbosch, popularnie nazywany po prostu „Den Bosch”, jest miastem w Królestwie Niderlandów a także stolicą prowincji Brabancja Północna. Miasto położone jest nad południowym brzegiem rzeki Moza („Maas”), przecina je także dorzecze Mozy, rzeka Dommel, nad którą znajdują się malownicze holenderskie wiatraki.

Pełna nazwa miasta oznacza „Lasy Wojewody” lub „Książęce Lasy”, a skrót oznacza „Las”. Historycznie popularna jest także francuska nazwa miasta „Bois-le-Duc”. Książe Henryka I, z dynastii Louvain którzy byli właścicielami dużej posiadłości pod Orthen przez cztery wieki. Książe założył nowe miasto na zalesionych wydmach , pośród mokradeł i przyznał mu prawa miejskie oraz zezwolenia na handel w 1185 roku. Miasto zostało wybudowane jako forteca, aby bronić się przed najazdami z Holandii oraz Geldrii, otoczone je także kanałami, które służyły jako fosa.

Od nazwy miasta pochodzi także używana potocznie forma nazwiska malarza Hieronima Boscha, który znany jest z używanej symboliki, która stała się później inspiracją surrealistów.

Miasto najprzyjemniej odwiedzać jest od czerwca do sierpnia, kiedy to średnie temperatury wąchają się od 22 do 23°c, a opady deszczu należ a do najniższych w roku.

JAK DOSTAĆ SIĘ DO ‘S-HERTOGENBOSCH?

Den Bosch jest dobrze połączone poprzez główne autostrady, lecz w godzinach szczytu spodziewać się można korków ja autostradzie A2.

Mniej ruchu jest zazwyczaj na drodze A59, która prowadzi do miasta z Roosendaal, która będzie stanowić cześć podróży z portu w Dover lub Calais (2 i poł godziny samochodem).

Podróżując promem do Amsterdamu (portu w IJmuiden) do s’-Hertogenbosch polecamy udać się drogami A9, E35 i E25, co trwa około godziny i 15 minut. 

Przeprawa promem z Holandii do Anglii zajmuje około 17 godzin, płynie się przez noc co pozwoli na odpoczynek po długiej podróży.

​CO ROBIC W DEN BOSCH?

Miasto posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę rowerową, aż 37% podróży w mieście odbywa się na dwóch kołach. Miasto planuje zwiększyć ten odsetek do 44%! Mottem kampanii rowerowej jest Lekker Fietsen, czyli „Zachwycające pedałowanie”.

Odwiedzający miasto mogą także skorzystać z wygodnego systemu Park and Ride, za 2 EURO można zaparkować samochód na cały dzień oraz dojechać do miasta autobusem, lub darmowym rowerem – to doskonały pomysł dla zwiedzających miasto!

W mieście można także doświadczyć innowacyjnych rozwiązań, które rzadko można zobaczyć poza Niderlandami. Przykładem jest rondo rowerowe z obustronnych ruchem, wysokiej jakości parkingi dla rowerów z ładowarkami dla rowerów z wspomaganiem elektrycznym.

CO WARTO ZWIEDZIĆ W ‘S-HERTOGENBOSCH?​

W the Bosch jest co niemiara do zwiedzenia! Na krótkie odwiedziny w mieście proponujemy wybrać kilka z najciekawszych miejsc w mieście, które opisaliśmy poniżej.

KATEDRA ŚWIĘTEGO JANA (SINT-JANSKATHEDRAAL)

Katedra pochodząca z 1220 znana jest z brabanckiego gotyku, charakterystycznego dla Niderlandów. Kościół jest największym katolickim budynkiem w Holandii, wieża jest wysoka na 73 metry.

Warto także zwrócić uwagę na postacie rzemieślników które znajdują się w łukach, oraz także na krawędziach na zewnątrz świątyni. Kolejnym ciekawym elementem są organy które są jednymi z ważniejszych renesansowych instrumentów w kraju.

W 1985 papież Jan Paweł II nadał katedrze honorowy tytuł Basilica Minor.

W 2010 budynek odnowiono, który ucierpiał na wskutek kwaśnych deszczów oraz warunków atmosferycznych. W trakcie restoracji stworzono 25 nowych postaci, w tym jedną przedstawiająca anioła z… telefonem komórkowym. Projekt rzeźby został zaakceptowany po tym gdy odrzucono pomysł na anioła z silnikami odrzutowymi na plecach!

CYTALEDA ‘S-HERTOGENBOSCH

Fort wbudowywany w XVII, aby bronić miasto przed atakami Hiszpanów, skonstruowano go na bazie pentagonu w strategicznym miejscu, w którym łączą się rzeki Aa oraz Dommel.

Obiekt żartobliwie nazywano De Papenbril („Okulary na Papę”), gdyż dodatkowa funkcją fortecy było monitorowanie katolików mieszkających w mieście, lojalnych poprzedniemu władcy regionu, w związku z czym armaty skierowane były w stronę wroga, lecz w stronę mieszkańców.

Przez stulecia budynek sprawował funkcję więzienia, baraków oraz także studia dla artystów, zanim ustanowiono w nim Centrum Informacji Historycznej Brabancji.

Dawna Cytadela znajduje się niedaleko centrum miasta, można się łatwo dostać do niej na piechotę i poczuć historyczną atmosferę, która do dzisiaj jest tutaj obecna mimo widoków na nowoczesne miasto.

RYNEK GŁOWNY ORAZ URZĄD MIASTA

Architektem budynku urzędu miasta był Jan Derk Ennis, który był także jedną z osób odpowiedzialnych za projekt Katedry Świętego Jana. Budynek pochodzi z II połowy XIV wieku, konstrukcję uwieńczono powieszeniem dzwonów oraz zegara. Cześć budynku używana była jako winiarnia, do dzisiaj w części budynku znajduje się przyjemna, oraz bardzo popularna kawiarnia która nazywa się Raadskelder („Piwnica Urzędu”).

Urząd miasta odbudowywano i rozbudowywano wielokrotnie poprzez wieki – w XV po pożarze, a także po oblężeniu s’-Hertogenbosch w 1629. Budynkowi nadano nieco inny charakter, gdyż uznano, że z siedziby władza miasta powinno epatować autorytetem prowincji. W XVII gotyckiemu budynkowi nadano modny klasyczny wygląd.

W budynku znajduje się także kolekcja arrasów, a także obrazów autorstwa Theodoor’a van Thulden. Imponujące są także inne dekoracyjne elementy zdobiące ściany, które posiadają skórzane oraz złote elementy.

BUDYNEK THE MORIAAN

Budynek Moriaan jest najstarszym budynkiem wybudowany z cegły w kraju, znajduje się on na głównym rynku w centrum ‘s-Hertogenbosch. Został on wybudowany, w popularnym w owym czasie stylu, na polecenie Księcia Hendrika I Brabanta dla swojego przyjaciela.

Pochodzący z XIII wieku budowla obecnie jest siedzibą biura informacji turystycznej​ , z której zabrać można liczne przewodniki, mapy tras rowerowych, a także kupić lokalne produkty.

W podziemiach znajduje się bar, w którym zobaczyć można oryginalne belki pod sufitem.

W 1956 roku Moriaan uratowano przed wyburzeniem aby wybudować nową drogę, a budynkowi nadano status narodowego zabytku.

W XVI, w czasach gdy burzliwy ikonoklazm szerzył się z Bizancjum, budynek był miejscem tajnych spotkań reformatorów, którzy planowali wygnanie katolików z miasta na Boże Narodzenie. Sto lat później budynek funkcjonował jako teatr, zapisy z urzędu miasta dokumentują także, że używany był jako sklep i magazyn.

GDZIE ZATRZYMAĆ SIĘ W ‘S-HERTOGENBOSCH?

Jeśli planujesz zatrzyma się w Den Bosch na dłużej proponujemy zapoznać się z hotelami które dostępne są na stronie naszego partnera booking.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​