Rotterdam – Przewodnik Turystyczny

Rotterdam jest jednym z ciekawszych miast w Holandii, z klimatem podobnym do tego z Amsterdamu​, ale z mniejszą liczbą turystów. Jest to młode, dynamicznie rozwijające się miasto, które nieustannie zmienia swoją panoramę dzięki nowym wieżowcom.

Dzielnica Delfshaven

Dlaczego warto odwiedzić Rotterdam?

Do niedawna port w Rotterdamie był jednym z najbardziej ruchliwych na świecie, cumowały w nim statki z czterech stron świata. Ze względu na duży wpływ bogatej historii podroży morskich, Rotterdam posiada unikalna kulturę, z widocznymi wpływami zwyczajów z całego świata.

Miasto także umiejętnie łączy to co to historyczne, tradycyjne i względnie konserwatywne z tym co nowoczesne. Przyglądając się architekturze, widać budynki ocalałe z wojny wciśnięte pomiędzy domy wybudowane w czasach powojennych, odbudowa miasta trwała od lat 1950 do 1970.​

Turyści przed samochodem na tle promu

Jak dotrzeć do rotterdamu?

Podróż do Rotterdamu samochodem jest najłatwiejsza z naszego portu promowego IJmuiden (trasa Newcastle-Amsterdam). Dojedziesz do Rotterdamu w mniej niż godzinę. Zapewniamy codzienne nocne rejsy pomiędzy Newcastle i Amsterdamem.

Można również dostać się do Rotterdamu przez jedną z naszych tras promowych z Wielkiej Brytanii do Francji. Warto pamiętać o tym, że Dunkierka​ jest najbliżej.​

 

Historia Roterdamu

W czasie II wojny światowej, duży procent Rotterdamu został zniszczone podczas niemieckich bombardowań. Zamiast przywrócenia dawnej architektury miasta, rajcy skorzystali z okazji, aby zbudować nowe, lepsze miasto i rozwijać nowoczesny port.

Budowy rozpoczęły się w latach 50-tych i trwają aż do dnia dzisiejszego. W mieście nie brakuje nowoczesnej, śmiałej i innowacyjnej architektury, która pomaga tworzyć tętniącą życiem i optymistyczną atmosferę w Rotterdamie.

​Miasto Dzisiaj

W 2015 miasto zostało okrzyknięte "Najlepszym Europejskim Miastem" przez Akademie Urbanistyki, które jest konsekwencją uchwały rozporządzenia budowanego, które doprowadziły do rozbudowy miasta biorąc pod uwagę utrzymywanie "wysokiej jakości życia", minimalizując ruch zmotoryzowany, tworząc tereny zielone, i budując place zabaw dla dzieci oraz przestrzenie publiczne.

Co zobaczyć i zrobić w Rotterdamie?

Widok na nowoczene budynki w centrum Rotterdamu 

Widok Na Miasto Z Euromast’u

Jeśli szukasz pomysłu, co robić w Rotterdamie, to podpowiemy, że w pierwszej kolejności warto zobaczyć miasto z wysokości 185 m wieży Euromast. Nowe super-szybkie automatyczne windy zabiorą Cię aż do platform panoramicznym z widokiem na cały Rotterdam i jego niesamowitą panoramę. W połowie wieży znajduje się także przyjemna restauracja z jedzeniem w przystępnych cenach.

Blijidorp Zoo I Oceanarium

Jeśli podróżujesz z rodziną to wizyta w Blijidorp Zoo jest koniecznością. W jednym z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Europie jest również Oceanium, w którym można również dowiedzieć się, jak dbać o rafy koralowe. Dzieci zachwyca Kids Marina, a kolejnym popularnym miejscem jest Familiepark Plaswijckpark.

Most Erasmus

Erasmus Bridge (lub Erasmusburg w języku niderlandzkim), jest jednym z najlepszych przykładów potężnej architektury miasta. Most ma 800 metrów długości, 139 metrów wysokości i jest znany lokalnie jako „The Swan” („Łabądź”) ze względu na kształt pylonu.

​Osiedle Overblaak

Overblaak Development jest jednym z najciekawszych osiągnięć architektonicznych miasta. Śmiałe i postępowe, wszystkie domy mają wyglądać jak drzewa, dając wrażenie miejskiego lasu w samym środku miasta. Z drugiej strony, katedra Grote of Sint Laurenskerk została zbudowana w 1449 roku w stylu gotyckim i pozostaje do dziś jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.

Młyny De Ster I De Lele

W Rotterdamie zachowało się 7 młynów. Gdy młyny są otwarte dla zwiedzających, wywieszane są niebieskie flagi zapraszające do środka. Tylko dwa otwarte są regularnie – De Ster oraz De Lelie. Otwarte są one zazwyczaj w drugą sobotę miesiąca od 10 do 16.

De Ster i De Lelie ("Gwiazda" i "Lilia") są bliźniaczymi młynami pochodzącymi z XVIII i XIX wieku, znajdują się one w dzielnicy Kralingen, nad brzegiem pięknego jeziora Kralingse Plas. Młyn De Ster wybudowany został na ruinach wcześniejszego młynu o tej samej nazwie, który spłonął w pożarze. Przy dobrym wietrze młyny funkcjonują po dzień dzisiejszy, używane są do mielenia tabaki, oraz przypraw – w okolicy młynów znajduje się także sklepik z tymi produktami.

Plaża W Hoek Van Holland

Plaża ("Strand") w Hoek van Holland znajduje się pół godziny jazdy pociągiem (Sprinter) z centrum Rotterdamu, podróż samochodem trwa nieco dłużnej (40 minut).

Plaża jest piaskowa, nie brakuje miejsc do pływania, oraz typowych nadmorskich atrakcji. Jeśli preferujesz atmosferę większej, miejskiej plaży niedaleko Hagi znajduje się nadmorski resort i plaża Scheveningen o długości 3 km.

Jeśli interesujesz się żeglugą, to warto wybrać się na 75 minutowy rejs wzdłuż wybrzeża i dookoła portu. Zobaczysz z bliska stocznie, doki i oraz nabrzeża. Poczujesz jak to jest być częścią ruchliwej trasy morskiej i śródlądowej, która przyniosła Rotterdamowi sławę.

Zakupy W Rotterdamie

Rotterdam jest rajem dla wielbicieli zakupów, z różnorodnymi dzielnicami handlowymi, w których są małe butiki oraz duże sklepy z odzieżą. Znane ulice handlowe w Rotterdamie znajduje się w "Lijnbaan" w samym sercu Rotterdamu, a sklepy są otwarte siedem dni w tygodniu.

Głównym domem towarowym jest "Bijenkorf". Wokół centrum miasta znajdą Państwo wiele niepowtarzalnych butików. W każdy wtorek oraz w sobotę można zajrzeć na wielokulturowe targowisko w centrum miasta.

Popularne są duże centra handlowe "Alexandrium" i "Zuidplein 'Hillegersberg" z szeregiem luksusowych sklepów.

​Inne Atrakcje

Miano największego portu – również w Europie – gwarantuje, że Rotterdam jest również miejscem do poznania eklektycznych smaków, którymi kuszą kawiarnie i restauracje Rotterdamu.

W 2001 roku miasto było Europejską Stolicą Kultury wraz z Porto, co przyczyniło się do wzrostu atrakcyjności Rotterdamu, a od tego czasu w mieście odbywa się wiele imprez organizowanych przez cały rok.

Rotterdam ma również żywą kulturę zakupową, różnorodne dzielnice handlowe, od butików do domów towarowych, takich jak Bijenkorf. W każdy wtorek oraz w sobotę organizowane jest w centrum miasta targowiska z multi-kulturowymi towarami.

Restauracje W Rotterdamie

Parkheuvel

Opisana jako jedna z najlepszych restauracji w Rotterdamie, Parkheuvel zapewnia doskonałe jedzenie i obsługę. www.parkheuvel.nl

Bazar

Oferuje pyszne śródziemnomorskie i orientalne jedzenie. Bazar to miejsce którego musisz doświadczyć. www.hotelbazar.nl

Stroom

Zbudowana w starej elektrowni, to stylowa restauracja pozwala obserwować kucharzy w akcji. http://www.stroomrotterdam.nl/en/

​Wijn Of Water

Zlokalizowana w pobliżu portu w Rotterdamie restauracja kusi wyjątkowym menu. www.wijnofwater.nl​

Gdzie zatrzymać się w Rotterdamie?

Nie brakuje miejsc noclegowych w Rotterdamie. Każdy znajdzie coś dla siebie, a listę hoteli, hosteli oraz B&Bs można znaleźć na stronie naszego partnera booking.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​