IJmuiden – Przewodnik Turystyczny

IJmuiden to miasto portowe w północnej Holandii, w niewielkiej odległości od Amsterdamu. W IJmuiden znajdują się malownicze plaże, rozległe wydmy i piękną scenerię, a także inne atrakcje morskie, takie jak największy targ rybny w kraju. Miasto jest uważane za bramę do Holandii Północnej oraz do Morza Północnego. Ijmuiden jest ulokowane na początku kanału, który prowadzi bezpośrednio do Amsterdamu.

Latarnia morska w IJmuiden

Dlaczego warto odwiedzić IJmuiden?​

IJmuiden to czwarty największy port w kraju, który ma również najszersze plaże w Holandii, a także największy targ ryb!

IJmuiden ma wiele miejsc, w których można dobrze zjeść i inaczej spędzić czas - być może przed złapaniem promu powrotnego. Usytuowane na wybrzeżu miasto jest popularnym miejscem dla miłośników sportów wodnych, którzy regularnie korzystają z doskonałych warunków do surfowania w Morzu Północnym. Jest również d​oskonałą bazą wypadową na wycieczki do Amsterdamu i Haarlemu​.​

Widok na morze z promu

Jak dotrzeć do IJmuiden?

DFDS oferuje codzienne, nocne połączenie do IJmuiden z Newcastle.

Podróżując z nami do IJmuiden możesz spędzić noc w prywatnej kabinie z łazienką, na naszym nowoczesnym, komfortowym promie. Przeprawę możesz uprzyjemnić korzystając z wielu usług i udogodnień, w tym kina, barów i restauracji. Do portu Amsterdam UJmuiden dotrzesz odświeżony, zrelaksowany i gotowy do dalszej podróży.

 

Co zobaczyć w Ijmuiden?

Co zobaczyć w IjmuidenW IJmuiden każdy znajdzie atrakcje dla siebie. W pobliżu hotelu Velsen jest ogromna plaża i wydmy, które można zwiedzać za pomocą wózków wydmowych, idealnych dla kogoś szukającego dodatkowych emocji. 

Istnieją również dwie latarnie do odwiedzenia – które obsługują statki zmierzające do kanału, który prowadzi do Amsterdamu. W pobliżu znajdują się również śluzy prowadzące na Morze Północne, gdzie można obserwować ogromne statki holowane z portu do otwartego morza..

Znajdująca się w Dokweg, portowej części miasta, stara wieża ciśnień jest jednym z najbardziej imponujących budynków w mieście. Wieżę zbudowano, aby moc spełnić zapotrzebowanie na wodę dla rybaków. Zaprojektowana i skonstruowana została ona w 1915 roku, miała wysokość 43 metrów oraz pojemność 2.500 metrów sześciennych. W 1927 zainstalowano na wieży zegar.

Od lat 1990-tych, zaprzestano używania wieży zgodniej z jej pierwotnym przeznaczeniem. Budynek poddano renowacji i przekształcona na apartamentowiec, każde z mieszkań jest zupełnie inne, a w jednym znajduje się Bed and Breakfast jeśli szukasz wyjątkowego miejsca aby odpocząć przed dalszą podróżą!​

Forteca (Fort bij IJmuiden) znajdująca się na wyspie u ujścia kanału stanowiła część Linii Obronnej Amsterdamu. Znajdowała się ona na północnej części kanału lecz ze względu na rozbudowę kanału stała się wyspą. Prom Newcastle – IJmuiden przepływa zaraz obok wyspy (zobacz zdjęcie poniżej), więc warto jest rozglądać z bakburty.

Na wyspie znajdują się liczne fortyfikacje, suche fosy, oraz bunkry co sprawia, że jest ciekawym miejscem do odwiedzania. W trackie pierwszej oraz drugiej wojny światowej, forty zmobilizowano i dodatkowo uzbrojono. Po kapitulacji w 1940 roku siły hitlerowskie używały fort jako składu amunicji dla artylerii. Po wojnie, fort utracił na znaczeniu, część umocnień rozebrano podczas rozbudowy portu. Od 1996 roku wyspa znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Miłośnicy historii mogą zwiedzić Bunker Muzeum IJmuiden. Otwarte w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od maja do października, muzeum pozwala na spacer po drewnianych okopach. Bunkry pozwalają poczuć smak żołnierskiego życie podczas jednego z największych wydarzeń w historii świata.

Tym co lubią bardziej aktywny wypoczynek nad morzem polecić możemy surfowanie, oraz inne atrakcje między innymi ściana wspinaczkowa oraz centrum trampolin. Niedaleko znajduje się także Snow Planet, popularny resort narciarski i snowboardowy.​​

Restauracje W Ijmuiden

Restauracje W Ijmuiden

IJmuiden ma restauracji, które oferują coś, co zadowoli wszystkie kubki smakowe. Są restauracje tematyczne, z owocami morza, kuchnią włoską, grecką, hinduską, chińską oraz lodziarnie. Niektóre z tych znakomitych restauracji to:

Restauracja Augusta

Ta lokalna francuska restauracja oraz hotel oferuje wszystko, co w kuchni francuskiej jest najlepszego. Będąc jedną z najbardziej polecanych restauracji w IJmuiden, Augusta z pewnością nie zawiedzie. Chociaż wyremontowany budynek jest tam od ponad wieku, autentyczny styl został zachowany. W Augusta znajduje się również nastrojowy bar z kominkiem.

Restauracja Kop van de Haven

Ta restauracja specjalizuje się w „owocach morza”. IJmuiden jest położone na wybrzeżu, co zapewnia świeże produkty o wyjątkowym smaku dostarczane bezpośrednio do restauracji. Kop van de Haven oferuje również bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu dla swoich klientów.

Restauracja De Meerplaats

Jest to tradycyjna holenderska restauracja, która oferuje potrawy z Morza Północnego, a także duży wybór win. Wszystkie produkty są lokalne i świeże, dodając do posiłku więcej smaku. De Meerplaats​ gwarantuje szaleństwo kubków smakowych.

Restauracja Chi Ling

Chi Ling specjalizuje się w kuchni chińskiej, oferując obfite porcje. Są tutaj wszystkie rodzaje kuchni chińskiej, można zamówić również dania specjalne, takie jak kaczka po pekińsku i steki. Przyjazny personel i wybór win tworza wyjątkowy klimat.

Gdzie zatrzymać się IJmuiden?

Jako zatłoczone miasto portowe IJmuiden ma wiele miejsc noclegowych, które można zarezerwować na stronie naszego partnera booking.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​