Haga – Przewodnik Turystyczny​

Haga („Den Hag”) to holenderskie "Royal City". Haga jest siedzibą parlamentu i rządu Holandii i rezydencją jego rodziny królewskiej, mimo, że Amsterdam​ jest miastem stołecznym. Haga jest bardzo przestronnym miastem, z szeroko otwartymi terenami zielonymi i mnóstwem ekscytującej nowoczesnej architektury, a także z jedną z najlepszych plaż Morza Północnego, znajdująca się w Scheveningen.

Metro w Hadze

Dlaczego warto zajrzeć do Hagi?

Amsterdam może być handlową stolicy Holandii, ale Haga była oryginalnie pierwszym miastem w kraju. Haga daje zupełnie inny pogląd na holenderską kulturę niż Amsterdam, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce na wakacje. 

W kontraście do „przebojowego” i liberalnego Amsterdamu, Haga jest miastem bardziej konserwatywnym, ale przez to także bogatszym i spokojniejszym.

Spędź wakacje w Hadze, a przekonasz się, że ma kilka doskonałych plaż w pobliżu. Najbliższa, Scheveningen, to nowoczesny kurort z długim molo, latarnią morska i promenadą. Plaża jest popularnym miejscem do uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing czy kiteboarding.

Fanom ciekawego jedzenia polecamy najlepsze w kraju restauracje indonezyjskie które prowadzone są przez potomków imigrantów z holenderskich kolonii.​

Uśmiechnięci turyści na tle promu

Jak dotrzeć do Hagi i jak się po niej poruszać?

Miasto jest położone 70 km (43 mile) od naszego portu IJmuiden, dzięki czemu można dotrzeć do Hagi w niecałą godzinę. Jeśli mieszkasz w północnej Anglii i Szkocji, trasa Newcastle-Amsterdam to najlepsza droga dla Ciebie.

Jeśli podróżujesz z południa Anglii lub z Londynu do Hagi, możesz dotrzeć do niej z naszego portu w Dunkierce​, przez Belgię, w około 3 godziny.

Będąc w Hadze poruszanie się po mieście jest równie wygodne – miasto posiada dobrze rozwinięty system komunikacji miejskiej – tramwaje oraz autobusy poruszają się szybko po wydzielonych pasach.

Centrum miasta jest niewielkie, z łatwością można się po nim poruszać pieszo. Aby zobaczyć Hagę oczami mieszkańców, najlepiej wypożyczyć rowery na parę godzin, albo oczywiście zabrać własne samochodem.

 

Co zobaczyć w Hadze?​ Budynki nad Hofvijver widziane z kąta jeziora

Pałac Binnenhof

Najważniejszą z atrakcji turystycznych Hagi jest budynek parlamentu, który jest nadal w użyciu. Binnenhof został zbudowany w XII wieku i jest doskonałym przykładem klasycznej europejskiej architektury gotyckiej.

Budynki Binnenhof znajdują się nad stawem, w którym obijają się budynki – przyjemnie jest wybrać się tam na spacer gdy dopisuje dobra pogoda.

​Pałac Pokoju

W każdym przewodniku po Hadze zostaniesz skierowany do Vredespaleis ("Pałac Pokoju"), który został wybudowany w latach 1907 - 1913 jako symbol roli Hagi w prawie międzynarodowym i porządku. Mieszczą się w nim popiersia kilku osób zaangażowanych w aktywną walkę o pokój na całym świecie.

Muzeum Sztuki Eschera

Budynku niegdyś należącym do rodziny królewskiej skonwertowano ma muzeum poświęconym holenderskiemu artyście M. C. Escher. Na pierwszych trzech poziomach znajdują się druki, szkice, oraz materiały archiwalne demonstrując obszary sztuki którymi interesował się Escher – realistyczne obrazy, iluzje optyczne oraz geometryczne wzory. Na czwartym piętrze można zanurzyć się w świat artysty za pomocą trójwymiarowych okularów.

Inne Muzea

Gemeentemuseum obejmuje dzieła Pablo Picasso i Pieta Mondriana, a także wystawy innych artystów. Mauritshuis (Royal Picture Gallery) jest znane jako dom arcydzieła Vermeera, słynnej “Dziewczyny z perłą”.

Louwman Automuseum jest doskonałym muzeum samochodów, które zawiera wszystko, od klasycznych samochodów i motocykli po znane pojazdy. Z ponad liczbą 230 eksponowanych pojazdów , jest to jedna z najlepszych kolekcji samochodów na kontynencie.

Park Miniatur w Madurodam

Park Miniatur Madurodam

Madurodam to park miniatur w skali 1:25, który znajduje się w dzielnicy Scheveningen. 

Odwiedzający mogą podziwiać najważniejsze oraz najbardziej charakterystyczne elementy Holandii – siedziby rządu w Binnenhof, znane na całym świecie lotnisko Amsterdam-Schiphol, port, kanały Amsterdamu, pola tulipanów oraz młyny.

Park miniatur to doskonałe miejsce do odwiedzenia, szczególnie latem, podróżując z najmłodszymi. 

Do Madurodam można łatwo dostać się autobusem numer 22, które kursują co 15 minut.

Image credit: Anna & Michal

Panorama Mesdag

Panorama Mesdag

Kilometr od Binnenhof znajduje się Panorama Mesdag, która jest cylindrycznym obrazem znajdującym się w specjalnie wybudowanym budynku. Namalowana została ona głównie przez malarza Hendrik W Mesgad, jednego z najsłynniejszych malarzy marynistycznych ze Szkoły haskiej.

Obraz jest o wysokości 14 metrów, i 120 metrów szerokości. Podziwiając obraz z platformy widokowej zwiedzającym wydawać się na, że znajdują się na nadmorskich wydmach otoczonych morzem oraz plażami. Aby dodać realizmu, między obrazem a platforma widokową stworzono sztuczną plaże. Panorama przypominać może niektórym Panoramę Racławicką, która została stworzona w podobnym stylu.

Image credit: Bert Knottenbeld​

Gdzie zatrzymać się w hadze?

Jest wiele miejsc noclegowych w Hadze, na każdą kieszeń. Dokładna listę znajdziesz na stronie naszego partnera booking.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​