​Haarlem – Przewodnik Turystyczny

Haarlem jest uroczy zabytkowym miasteczkiem oraz stolicą prowincji Holandia Północna („Noord-Holland”) i jest położony na rzeką Spaarne.​

Znany jako Miasto Kwiatów, bo jest w samym sercu światowej sławy holenderskiego pola tulipanów, przez co stał się ośrodkiem handlu cebulkami.

Haarlem jest także miejscem wyjątkowej XVII wiecznej architektury i kultury, i został opisany jako mniejsza, bardziej zrelaksowana wersja Amsterdamu​, mimo tego posiada wszystko czego można oczekiwać po holenderskim miasteczku – kanały, kawiarenki, mikro-browary, średniowieczne kościoły, a także dobrze rozwiniętą infrastrukturę rowerową.

Holenderski Haarlem dał Amerykańskiemu swoją nazwę, gdy Nowy York, był holenderską kolonia znaną jako Nowy Amsterdam.​

Turyści na promie

Jak dotrzeć do Haarlem?

Haarlem jest położony tylko 12 mil (20 okm) od Amsterdamu, a zaledwie 7 mil (11 km) od portu DFDS w IJmuiden, więc jest łatwo dostępny dla pasażerów na naszej trasie Newcastle-Amsterdam.

Alternatywnie można przeprawić się przez Kanał na jednej z naszych trasa z Dover do Francji i dojechać do Haarlemu w niecałe 4 godziny. Warto pamiętać o tym, że Dunkierka  jest nieco bliżej.​

Młyn De Adriaan w Haarlem

Dlaczego warto odwiedzić Haarlem?

Haarlem jest określony, jako najlepiej strzeżony sekret Holandii​

Niewielka miejscowość na obrzeżach Amsterdamu, staje się coraz bardziej popularna wśród turystów, których cieszą wspaniałą architektura i wspaniałe sklepy, z dala od zgiełku wielkiego miasta.

 

Co warto zobaczyć w Haarlem? 

Co zobaczyć w HaarlemiePomimo niewielkich rozmiarów, Haarlem oferuje wiele atrakcji, tak abyś aby był zajęty w trakcie wizyty. Lokalna informacja turystyczna jest dobrym miejscem do zapoznania się z miastem, polecamy także wybrać się także w relaksującą wycieczkę łódką po mieście, przed rozpoczęciem eksploracji piechotą. W ten sposób najlepiej można poznać miasto a także chłonąć jago unikatowe piękno oraz niezaprzeczalny urok.

Kompaktowe centrum miasta jest labiryntem wąskich, krętych uliczek i średniowiecznych budynków przeplatanych kanałami i drogami wodnymi.

Miasto ma bogatą historię i wiele udogodnień, kulturalnych, takich jak Muzeum Fransa Halsa, w którym zgromadzono dzieła artysty z holenderskiego Złotego Wieku, a także duży zbiór innych dzieł pochodzących z rejonu Haarlemu.​

Muzea Tylers Oraz Ted Boom

Muzea Tylers Oraz Ted Boom

Tylers Museum jest najstarszym muzeum w Holandii, otwarte jest nieprzerwanie od 1784 roku. 

Oryginalne otwarte zostało jako muzeum sztuki nowoczesnej oraz nauki, otwarte za domem.

Posiada bogatą kolekcję obrazów holenderskich mistrzów, a także szeregiem skamieniałości, minerałów oraz fascynujących wystaw naukowych. 

Imponująca jest także kolekcja monet, medali, oraz przyrządów naukowych.

Ten Boom Museum jest obowiązkowe dla wielbicieli historii, opowiada historię rodziny Boom Ten, która uratowała życie wielu uciekinierów ukrywających się przed nazistami w czasie Holokaustu. 

Muzeum mieści się w oryginalnym budynku, obecnie odrestaurowanym, a wstęp jest bezpłatny, choć darowizny są mile widziane.

Na podstawie wydarzeń rozgrywających się w latach budynku powstała książka oraz film The Hiding Place, który opowiada pozostała część historii Ann Frank.

Bazylika św. Bawona

Bazylika św. Bawona

Grote Kerk jest największym kościołem w mieście, i góruje nad rynkiem. Wnętrze kościoła jest w stylu gotyckim oraz neoromańskim, które niegdyś było ozdobione w stylu znanym z kościołów katolickich.

Zmiana był konsekwencja reformacji, która odbyła się w kraju w 1566 roku. Fragmenty oryginalnych fresków zostały przywrócone, gdy usunięto warstwę białej farby, i pozwalają odwiedzającym wyobrazić sobie świątynie w pierwotnym stanie.

W budynku kościoła znajduje się także małe muzeum w miejscu, w którem kiedyś znajdowała się zakrystia. Warto zwrócić uwagę witraże, niektóre z nich odwołują się do herbu Gaspard Bottemannem który był założycielem kościoła.

W krajach protestanckich zamiast wywierającej wrażenie sztuki wizualnej, doceniano bardziej muzykę sakralną – co widać po znacznej wielkości zdobionych organach które pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Co tydzień odbywają się darmowe koncerty organistów.

Grote Markt

Grote Markt

Miasto wydaje się być wybudowane wokół Grote Markt, który jest ładnym rynkiem w centrum miasta, otoczonym najlepsza architekturą w Haarlemie.

Jeśli pogoda dopisuje, Grote Markt tętni życiem dzięki znacznie ograniczonemu ruchowi pojazdów od lat 60-tych, kawiarniom i barom, dzięki czemu jest idealnym miejscem do tego, aby zatrzymać się na chwilę i obserwować ludzi.

Można także zasmakować tradycyjnego marynowanego śledzia serwowanego z cebulką oraz flagą Królestwa.

Jopen Krik

Jopen Krik

Lubisz holenderskie piwo? Nawet jeśli nie przepadasz za tym napojem polecamy się zatrzymać w Jopen Krik – historyczny kościół Jacobskerk w centrum miasta który przekształcono w nowoczesny browar, kawiarnia, oraz restauracja. Uznawany jest za jedne z bardziej atmosferycznych lokalów w Niderlandach. W niedzielę można też zatrzymać się na lunch na świeżym powietrzu.

Alternatywnie można wybrać się do jednej z popularnych w Haarlem kawiarenek, które oferują wyjątkową holenderską atmosferę.

Gdzie zatrzymać sie na nocleg w Haarlem?

Pełna oferta hoteli w Haarlemie oraz w Amsterdamie jest n​a stronie naszego partnera booking.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​