GRONINGEN – PRZEWODNIK TURYSTYCZNY

Groningen to miasto będące także stolicą prowincji o tej samej nazwie znajdującej się w Królestwie Niderlandów , na północny wschód od Północnej Holandii, niedaleko granicy z Niemcami. Miasto które założone zostało jako rzymski fort około roku 950 n.e., wielkością podobne jest dzisiaj do Torunia. Złoty wiek miasta przypadł na koniec XV wieku, w którym to wybudowano ikoniczna wieżę Martinitoren (Świętego Marcina), która wówczas był najwyższym budynkiem w Europie, mierząc 127 metrów.

Groningen znane jest także XVII wiecznego uniwersytetu (co piąta osoba mieszkająca tutaj studiuje), historycznych kanałów, oraz z rowerów – aż 57% podróży po mieście odbywa się na dwóch kołach. Być może także z tego powodu centrum miasta okrzyknięte zostało najlepszym w kraju w latach 2005 – 2007.

Miasto posiada doskonałe połączenia z Amsterdamem, Bremen, oraz Berlinem​ poprzez doskonała sieć autostrad.

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ GRONINGEN?

Groningen zachwyca średniowiecznymi budynkami, snującymi się przez miasto kanałami po którymi można wybrać się w rejs po mieście, by zobaczyć je z nieco innej perspektywy.

Polecamy także zwiedzić najsłynniejsze muzea w mieście, które przedstawiają nowoczesną sztukę, życie morskie, a także dzieła najsłynniejszych holenderskich oraz belgijskich twórców kreskówek.

Fani kolarstwa mogą odtworzyć pierwszy etap Giro d'Italia, które rozpoczęło się w Groningen w 2002.

JAK DOSTAĆ SIĘ DO GRONINGEN?

Groningen znajduje się wzdłuż autostrady E22/A7, która łączy miasto z Amsterdamem. Przez to łatwo się do centrum w mniej niż dwie godziny z naszego portu w IJmuiden do którego można dostać się promem z Newcastle.

Alternatywnie z Anglii można wybrać się promem z Dover do francuskiego Calais lub Dunkierki​, i wybrać się w dalszą podróż wzdłuż północy Kontynentu, w stronę Niemiec, podziwiając nadmorski krajobraz.

CO WARTO ZOBACZYĆ W GRONINGEN?

WIEŻA ŚWIĘTEGO MARCINA

Wspomniana wcześniej Martinitoren jest najwyższą wieżą kościelna w Groningen a także dzwonnicą najstarszego kościoła w mieście (Martinikerk, czyli Kościół Św. Marcina). Znająca się na północno-wschodnim rogu kościoła wieża posada klatkę schodową zbudowaną z cegły, po której można wspiąć się 260 schodów i podziwiać panoramę miasta.

W dzwonnicy znajduje się także carillion, instrument muzyczny, który jest zespołem dzwonów wieżowych. Wieże zdobią podobizny niewidomego poety Bernlef, Św. Marcina oraz Rudolfa Agricola, którzy są związani z historią miasta. Wieża pochylona jest od pionu 60 cm, specjaliści uważają, że jej fundamenty posiadają jedynie trzy metry!

​MUZEA

Najsłynniejszym muzeum w Groningen jest Groninger Museum , które prezentuje odwiedzającym sztukę nowoczesną artystów z całego świata. Konstrukcja budynku zaprojektowana przez Alessandro Mendini także wywiera wrażenie i przyciąga na siebie uwagę.

Muzeum Het Noordelijk Scheepvaartmuseum , który znajduje się naprzeciwko stacji kolejowo-autobusowej jest miejscem gdzie można dużo się nauczyć o transporcie wodnym oraz jego znaczeniu.

Warto także odwiedzić mniejsze muzeum Universiteitsmuseum, w którym przestawiane są eksponaty związane często z technologią oraz pracą uniwersytetu.

SYNAGOGE GRONINGEN

Synagoga wybudowano na wzór orientalnej Nowej Synagogi w Berlinie. Niedługo po drugiej wojnie światowej ludność żydowska zmuszona była sprzedać świątynię, gdyż tylko mała część przeżyła wojnę.

W 1981 roku budynek odnowiono, dzięki czemu można w niej poczuć atmosferę Środkowego Wschodu. Synagogę polecamy zwiedzić z przodownikiem, można też przyjrzeć się wystawom lub wstąpić na koncert muzyki żydowskiej.

OUDE RKZ

Oude RKZ jest budynkiem dawnego Rzymskokatolickiego Szpitala w Helpman. Opuszczony w 1978, został jednym z większych squatów, po zalegalizowaniu stał się centrum alternatywnej kultury w której znajdują się dwa bary, kino, oraz prowadzone są zajęcia jogi oraz capoeiry.

Miejsce znane całej Europie jest doskonałym miechem aby zjeść posiłek w nieco innej atmosferze.

GDZIE ZATRZYMAC SIĘ W GRONINGEN?

Odwiedź stronę naszego partnera booking.com aby zapoznać się z listą ponad 50 polecanych hoteli w centrum miasta oraz okolicach Groningen.

Ceny uzależnione od dostępności. Obowiązuje opłaty dodatkowe za transakcje kartami kredytowymi oraz przez centrum telefoniczne. Obowiązuje regulamin.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​