Eindhoven – Przewodnik ​Turystyczny

Eindhoven jest jednym z większych i bardziej nowoczesnych miast w Holandii. W ostatniej dekadzie wzmocniło swoją pozycje stając się narodową stolicą grafiki, technologii, architektury oraz designu. Nazwa miasta wywodzi się ze słów eind (które oznacza ostatnie albo koniec ) oraz hove (obszar 14 hektarów).

Jest rzadziej odwiedzany przez turystów, którzy zazwyczaj udają się w stronę niesłychanie popularnego Amsterdamu, niemniej jednak warto zatrzymać się w Eindhoven, mieście które ma wiele do zaoferowania.

Eindhoven znajduje się w południowej Holandii, w Brabancji Północnej, nad rzeką Dommel. Podróżując samochodem, najkrótsza droga z Polski do Anglii wiedzie dookoła miasta – może tak następnym razem zrobić przerwę, rozprostować nogi i odkryć nieznany dotąd zakątek Europy!​​

Biura Philips oraz centrum handlowe w centrum Eindhoven

Historia Miasta

Pierwsza wzmianka o mieście odnosi się do nadania praw miejskich miastu. W tych czasach składało się one z budynków otoczonych murem i mały zamek. W miasteczku odbywał się targ, na którym rolnicy sprzedawali swoje produkty. Przez miasto prowadził szlak z Holandii do Liège.

Miasto było niszczone oraz plądrowane przez najeźdźców, wybuchały trudne do ugaszenia pożary. Sytuacja poprawiła się w czasach gdy wybudowano drogi, kanały oraz linie kolejowe. Działalność przemysłowa rozpoczęła się od produkcji tytoniu oraz tekstyliów, i rozrosła się z rozwojem produkcji żarówek.

Miasto zostało zbombardowane podczas Drugiej Wojny Światowej, przez co zniszczonych zostało wiele zabytkowych budynków. Odbudowa miasta trwała do lat 60. W ostatniej dekadzie Eindhoven stało się stolicą grafiki, designu oraz wzornictwa przemysłowego, edukacja także rozwinęła się w tym kierunku.

Turyści w samochodzie

Jak dostać się do Eindhoven?

Krajowa autostrada A2 prowadzi z Amsterdamu do Maastricht, omijając Eindhoven z zachodnio-południowej części miasta. Podróżując z portu IJmuiden, na A2 można dostać się droga A9.

Jeśli chcesz odwiedzić Eindhoven w drodze z Wielkiej Brytanii do Polski, miasto to znajduje się między Antwerp a Duisburg, na północ od Europejskiej drogi E34.

Centrum miasta jest często zakorkowane, warto skorzystać z jednego z pięciu parkingów Park and Ride. Adresy i lokalizacje można znaleźć na tej stronie​.

Co warto zobaczyć w Eindhoven?

Nowoczesne Muzeum Van Abbemuseum

Van Abbemuseum

Muzeum Van Abbemuseum posiada jedną z lepszych kolekcji nowoczesnej sztuki – znajdują się w niej dzieła artystów takich jak Picasso, Chagall, Kandinsky,Theo van Doesburg, Mondriaan, Appel oraz najwiekszą na świecie kolekcje prac rosyjskiego artysty El Lissitzky. 

W muzeum znajduje się także kolekcja plakatów sytuacjonistki Jacqueline de Jong zaprojektowanych w Paryżu, w czasie strajków w Marcu 1968.

Muzeum posiada także przyjemną kawiarnie, znajdującą się nad brzegiem rzeki Dommel (którą można odwiedzić za darmo). 

Szczegóły na temat biletów oraz godzin otwarcia można znaleźć na stronie muzeum.

Image credit: Piano Piano!

Stare samochody w Muzeum DAF

Daf Museum

W muzeum można dowiedzieć się więcej na temat przemysłu związanego z samochodami ciężarowymi, który dominował w mieście w czasach rewolucji przemysłowej. W budynkach znajdują się także historyczne pojazdy, między innymi prototypy samochodów osobowych, pojazdy wojskowe, oraz samochody ratownicze straży pożarnej. Znaleźć można także pojazdy, które brały udział w rajdach Paryż-Dakar oraz inne przedmioty produkowane przez koncern. Jeśli podróżujesz z dziećmi, polecamy odwiedzić ten obiekt.

Szczegóły na temat dni, godzin otwarcia oraz biletów znajdują się na stronie internetowej muzeum.

Image credit: Ronald van der Graaf

Muzeum Philips

Philips Museum

Znajdujące się w sercu miasta muzeum przybliża odwiedzającym proces produkcji żarówek na przełomie XIX i XX wieku. Pozostałe ekspozycje skupiają się na innowacji w przedmiotach codziennego użytku oraz bardziej wyspecjalizowanych urządzeniach (np. medycznych), a także na szeroko pojętym oświetleniu. Ciekawa jest wystawa która wyjaśnia wpływ firmy na rozwój miasta, oraz miasta na firmę.

Przed odwiedzeniem muzeum, najlepiej zapoznać się ze stroną internetową muzeum, aby zobaczyć czy odbywają się specjalne wydarzenia w dni w których chcesz odwiedzić.

Image credit: John Lord

Rekonstrukcja budynków z epoki żelaza

Eindhoven Museum

Muzeum to jest muzeum archeologicznym na świeżym powietrzy, skupiającym się na epoce żelaza oraz średniowiecza w okolicach miasta. Pokazany jest sposób życia ludzi poprzez interaktywne demonstracje, na przykład pokazy gotowania na otwarty ogniu, gry w które grano w średniowieczu, albo rzucanie oszczepem.

Interaktywne muzeum odwiedzane jest przez około 60,000 ludzi rocznie, najlepiej odwiedzać je w weekend, gdy organizowane są dodatkowe demonstracje i pokazy. Więcej informacji dostępnych jest na stronie muzeum​.

Image credit: Lennart Tange​

Centrum Sztuki Mu W Witte Dame

MU znajduje się w Witte Dame („Biała Dama”), odnowionym budynku w który niegdyś znajdowała się fabryka żarówek. Pomalowany na biało budynek zaprojektowany został stylu „nowej rzeczywistości”, w czasach gdy abstrakcjonizm i ekspresjonizm stosunkowo mocno wpływał na sztukę i architekturę.

Centrum sztuki skupia się na „hybrydowej kulturze wizualnej przeszłości i teraźniejszości”, odważnie wprowadzając zwiedzających w świat w którym przeplata się sztuka, design, kultura pop oraz nowoczesne media. MU jest bardzo popularne wśród młodszych ludzi; centrum organizuje także warsztaty artystyczne w czwartki.

Przed odwiedzeniem polecamy zapoznać się ze stroną MU i sprawdzić godziny otwarcia aby uniknąć rozczarowania.

​Dom Rysownika Ton Smits

Bardziej nietypowym miejscem w Eindhoven jest dom poświęcony holenderskiemu rysownikowi Ton Smits. Smits mieszkał w Eindhoven w latach 30s, podczas Drugiej Wojny Światowej rysował karykatury naśmiewające się z Nazistów, opublikowane zostały one w formie pocztówek po zakończeniu Wojny. Po uzyskaniu popularności, rysunki artysty pojawiały się wielokrotnie w New Yorker oraz we wielu Europejskich publikacjach.

Odwiedzający mogą zwiedzić studio artysty, przyjrzeć się jego mniej znany abstrakcyjnym obrazom, oraz zobaczyć jego rysunki w regularnie zmieniających się wystawach.

Dom otwarty jest jedynie w środy od 11:00 do 17::0, lecz można zadzwonić i umówić się na zwiedzanie w inne dni.

​Stadion PSV Eindhoven

Bardziej nietypowym miejscem w Eindhoven jest dom poświęcony holenderskiemu rysownikowi Ton Smits. Smits mieszkał w Eindhoven w latach 30s, podczas Drugiej Wojny Światowej rysował karykatury naśmiewające się z Nazistów, opublikowane zostały one w formie pocztówek po zakończeniu Wojny. Po uzyskaniu popularności, rysunki artysty pojawiały się wielokrotnie w New Yorker oraz we wielu Europejskich publikacjach.

Odwiedzający mogą zwiedzić studio artysty, przyjrzeć się jego mniej znany abstrakcyjnym obrazom, oraz zobaczyć jego rysunki w regularnie zmieniających się wystawach.

Dom otwarty jest jedynie w środy od 11:00 do 17::0, lecz można zadzwonić i umówić się na zwiedzanie w inne dni.

Evoluon

Evolun to wyjątkowy budynek, przypominający z zewnątrz latający spodek, który został wybudowany w 1966 aby pomieścić muzeum technologii. Muzeum było niezwykle popularne w klatach 60 i 70, lecz zamknięto je w 1989, a budynek przekształcono w centrum konferencyjne. W 2013 w budynku odbyła się konferencja TEDx Brainport.

Ze względu na wyjątkowy kształt budynek wpisał się w krajobraz miasta i stał się jednym z symboli Eindhoven. Znajduje się on zaraz na zewnątrz obwodnicy miasta ze strony północno-zachodniej.

Gdzie zatrzymać się w Eindhoven?

Odwiedź stronę naszego partnera booking.com aby zapoznać się z obszerną listą noclegów, bez względu na posiadany budżet.​

​​​​Ważne: Ceny są uzależnione od dostępności. Rezerwacja telefoniczna opłat.​ Warunki zastosowania .​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​