​Amsterdam – Przewodnik Turystyczny​

Stołeczny Amsterdam jest prawdopodobnie jednym z najlepszych europejskich miast na wypad na długi weekend – łatwo się do niego dostać, wiele jest w nim do zrobienia i zobaczenia, ma wiele do zaoferowania dla każdego: samotnego turysty, rodziny z dziećmi, przyjaciół, a także pary szukającej czasu dla siebie.

Nazwa miasta wywodzi się od zapory wodnej („dam”) wybudowanej w 1270 w miejscu gdzie rzeka Amstel łączy się z morzem. Zapora będąca zalążkiem Amsterdamu, została później rozbudowana i po dzień dzisiejszy znajduje się w tym centralny rynek Dam.

Rower wodny w Amsterdamie

Historia Miasta

Miejscowość był z początku małą wioska rybacka, z czasem stała się jednym z ważniejszych portów w czasie Holenderskiej Złotej Ery w XVII wieku. W owym czasie miasto słynęło jako centrum finansowe oraz handel diamentami, który trwa do dzisiaj.

Kanały, które zostały wybudowane by ułatwić handel w XVII wieku oraz linie obronne miasta znajdują się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. W XIX i XX wieku, miasto znacznie się rozrosło, powstały nowe dzielnice i przedmieścia.

Miasto regularnie znajduje się bardzo wysoko na listach miast ze względu na osiągnięcia w dziecinach kultury, biznesu, jakości życia, oraz innowacji.

Prom płynący do Amsterdamu

Jak dotrzeć do Amsterdamu?

Podróżuj do Amsterdamu naszym promem z Newcastle do Holandii, portu w IJmuiden, który jest zaledwie kilka minut jazdy samochodem od miasta.

Można również dojechać do Amsterdamu poprzez Belgię, w ciągu kilku godzin, z naszych portów w Dunkierce i Calais​.

Co zobaczyć w Amsterdamie?

Amsterdam ma kilka doskonałych miejsc na zakupy, w których znajdziesz wszystko od modnych butików do sklepów wielkich marek. Spacerując brukowanymi uliczkami trafisz na coś, na co masz ochotę, jeśli szukasz perfum, kwiatów, a nawet diamentów.​

Amsterdam ma również wiele słynnych atrakcji, które sprowadzają turystów z całego świata. Być może najbardziej znanym z nich jest Dom Anny Frank, czyli dom, w którym Anna Frank i jej rodzina ukrywali się przed nazistami podczas II wojny światowej. Miłośników historii z pewnością ucieszy Muzeum Ruchu Oporu, które opowiada historię partyzantów, którzy walczyli przeciwko okupacji Holandii.​

Holenderskie Muzeum Narodowe

​RIJKSMUSEUM

Holenderskie Muzeum Narodowe to jedna z większych atrakcji turystycznych miasta, znajduje się w Museumplein, niedaleko Muzeum Van Gogha, oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk. Po zamknięciu na 10 lat zostało odnowione, i otwarte ponownie w 2013.

W ogromnym budynku muzeum zaprojektowanym przez Pierre Cuypers, wystawionych jest 8.000 obiektów między innymi Wymarsz Strzelców Rembranta, Mleczarka Vermeera, autoportret Van Gogha, a także bardziej nietypowe obiekty takie jak Brytyjski jednoosobowy, dwupłatowy samolot myśliwski FK23 Bantam z czasów Pierwszej Wojny Światowej. 

Przed odwiedzeniem muzeum warto jest zaplanować wizytę, gdyż ze względu na rozmiar kolekcji nie da się wszystkiego zobaczyć nawet w jeden dzień, a długie zwiedzanie pośród tłumów turystów (wokół najsłynniejszych obrazów) może być stresujące jak i meczące. Polecamy odpocząć w renesansowo-barokowych ogrodach muzeum, w którym znajdują się imponujące rzeźby, fontanny oraz elementy Holenderskiej architektury sprzed ponad 5 wieków.

Młyn de Gooyer

MŁYN DE GOOYER

Klasycznym symbolem Holandii są wiatraki, napędzane siła wiatru młyny. 

W Amsterdamie znajduje się najwyższy drewniany wiatrak w Holandii, zarejestrowany jest on oficjalnie jako jeden z pomników narodowych.

Zbudowany został w XVII wieku, młyn składa się z kamiennej nasady na której znajduje się ośmiokątna sosnowa konstrukcja, pokryta trzcina. 

Nazwa młynu wywodzi się z czasów gdy wiatrak był własnością braci Claes i Jana Wiellemsz, pochodzących z regionu Gooilandm, czasami nazywany jest także jako „Funenmolen” („młyn na kominie”).

Wiatrak jest teraz własnością miasta i nie jest dostępny dla zwiedzających, lecz można go podziwiać z zewnątrz.

Image credit: Pierluigi Peperoni

Beginaż Begijnhof

Obiekt Begijnhof

Nieco spokojniejszym miejscem do zwiedzenia jest Begijnhof, który wybudowany był oryginalnie jako beginaż, w którym mieszkały kobiety poświęcające się życiu religijnemu i działalności dobroczynnej, ale nie będących zakonnicami. 

Begijnhof wybudowany jest jako duże wewnętrzne podwórze, otoczony z każdej strony budynkami, pozornie niedostępnym i ukrytym przed oczami ciekawskich.

Budynki w których mieszkają beginki, są wysokie, wybudowane w tradycyjnym Amsterdamskim mieszczańskim stylu, co podkreślają prywatny charakter obiektu. 

Domów jest w sumie 47, każdy z nich jest nieco inny, większość z nich posiada fasady pochodzące z XVII lub z XVIII wieku. Podwórze jest doskonale utrzymane, ogródki wywierają wrażenie mimo, ze są skromne.

Wyjątkowym domem jest Drewniany Dom, numer 34, („Het Houten Huis”) który jest jednym z dwóch drewnianych domów w centrum Amsterdamu. 

Pochodzi on z 1528 roku, i jest najstarszym drewnianym budynkiem w mieście. Budowanie z drewna zostało zabronione w 1521, po serii katastroficznych dla miasta pożarów.

Na terenie placu Begijnhof znajduje się także XIV-wieczny Englese Kerk („Kościół Angielski”) oraz Kaplica Begijnhof, która służyła jako ukryty kościół w czasie gdy beginki zostały zmuszone aby porzucić swój rzymsko-katolicki kościół.

Protestancka rada miasta zgodziła się na budowę kaplicy, pod warunkiem, ze nie będzie wyglądała jako obiekt kultu religijnego z zewnątrz.

Image credit: Neil Turner​

Kościół Oude Kerk

Kościół Oude Kerk

Oude Kerk („stary kościół”) jest najstarszym budynkiem w Amsterdamie, budowę rozpoczęto w 1213, a konsekrowano go prawie 100 lat później. Patronem kościoła jest Święty Mikołaj. Po reformacji w 1578 , kościół stal się kościołem kalwinistycznym i pozostał takim do dzisiaj.

Budynek kościelny znajduje się w dzielnicy De Wallen, w największej i najbardziej znanej dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie, która jest jedna z większych atrakcji turystycznych słynącą z rozrywkowego charakteru. Cześć Oudkerksplein, małego rynku otaczającego kościół używana jest przez domy publiczne, co stanowi typowy dla Amsterdamu kontrast pomiędzy tym co tradycyjne a liberalne.

Patrząc się uważnie pod nogi, pomiędzy płytkami dostrzec można także odlew z brązu zainstalowany przez anonimowego artystę w 1993, jak i także „Belle”- pomnik przedstawiający kobietę stojąca w oknie.

Ciekawym szczegółem w kościele jest kolekcja modeli statków powieszonych z sufitu. W przeszłości kościół w pewnym sensie pełnił funkcje latarni morskiej, jego wieże można było dostrzec z daleka, jednakże po wiekach rozbudowy miasta, wieża nie była wystarczająco wysoka. Patronem Oude Kerk jest Święty Mikołaj, patron marynarzy, oraz podróżników. W czasie gdy marynarze wyprawiali się w niebezpieczne podrożę, ich bliscy modlili się za ich zdrowie i życie w kościele. Modele statków podarowane zostały w podzięce za bezpieczny powrót z podróży.

W dzisiejszych czasach kościół jest centrum obrządku religijnego jak i wydarzeń kulturalnych, gościł on miedz innymi ceremonie wręczenia nagród prestiżowego konkursu fotografii World Press Photo. Odbywają się w nim także regularne koncerty oraz wstępy chórów.

​Vondelpark

Znajdujący się niedaleko wspomnianego wcześniej Rijksmuseum, największy najbardziej znany publicznym park w Amsterdamie nazywa się Vondelpark. Oszacowano, ze rocznie odwiedza go około 10 milionów ludzi. Jest na tyle duży, że nadaje się doskonale na spacery, bieganie, jazdę na wrotkach (można je wypożyczyć w parku) czy też na rowerze, jak i także na leniuchowanie na trawie!

Odbywają się w nim także przedstawienia teatralne oraz koncerty na świeżym powietrzu. Do pozostałych atrakcji w parku należy kawiarnia Groot Melkhuis z tarasem nad woda oraz z ogromnym placem zabaw, restauracja Blauwe Theehuis znajdująca się w imponującym, modernistycznym pawilonie z 1930 przypominającym nieco latający spodek. W parku znajduje się także ogródek w którym rodnie ponad 70 rodzajów różnych róż.

Zwiedzanie Rowerem

Ciekawym oraz przyjemnym sposobem na poznanie miasta oraz na poruszanie się po mieście to wypożyczenie rowerów. Miasto należy do jednego z najbardziej przyjaznych rowerom na świecie, szacuje się, że w mieście znajduje się ponad pól miliona rowerów, prawie trzy razy więcej niż samochodów.

Ścieżki rowerowe maja w sumie 400 kilometrów długości, dzięki czemu na rowerze można dostać się prawie wszędzie od 20 do 30 minut. Miasto jest także płaskie, wiec dosłownie każdy używa roweru do poruszania się po mieście. Ciężko zrobić w Amsterdamie zdjęcie, aby nie było w nim gdzieś roweru w tle!

Ciekawostka jest, ze niestety dużo rowerów wpada przypadkiem do kanałów, corocznie wyławia się z nich od 12 do 15 tysięcy dwuśladów!

Gdzie zatrzymać sie na nocleg

Amsterdam oferuje szeroki wybór noclegów, hoteli, łodzi, oraz B&B. Można je rezerwować na stronie naszego partnera booking.com.​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​