​Holandia – Przewodnik Turystyczny​

Holandia może jest małym krajem, ale jego reputacja, jako dobrego miejsca do wypoczynku mówi sama za siebie. Królestwo Niderlandów znane jest globalnie głównie dzięki ikonicznym tulipanom, chodakom, wiatrakom oraz Amsterdamowi, chociaż kraj ten ma do zaoferowania odwiedzjącym więcej niż ty co oczywiste. Turyści powinni także odwiedzić nieco bardziej konserwatywny Rotterdam, znajdującą się na zachodzie kraju Hagę, oraz mniej popularne miejsca takie jak najstarsze miasto w Niderlandach – Maastricht​.

Dlaczego warto odwiedzić Holandię?

Holandia to kraj kontrastów. Niderlandy posiadają bogatą historię i dziedzictwo kulturowe, mieszkańcy tego kraju są stosunkowo liberalni oraz progresywni.

Możesz wpaść do Holandii na imprezę w Amsterdamie, lub aby poznać historię Złotego Wieku w Utrechcie lub spędzić wakacje na wsi. Każdy znajdzie coś dla siebie. Holandia jest łatwo dostępna z Wielkiej Brytanii dzięki nocnym, codziennym rejsom promowym z Newcastle​.

Podróż przez holenderską prowincję lub wzdłuż przepięknego wybrzeża oferuje tak wiele do zrobienia i zobaczenia. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić wybrzeże, zdecyduj się na rejs do Wysp Fryzyjskich i zobacz Wyspę Terschelling, z malowniczymi plażami.

Jeśli wolisz opalać się, to pamiętaj o nadmorskich kurortach Zandvoort i Bloemendaal, które są popularne wśród gości, którzy cenią dobry odpoczynek, w słońcu, kiedy letnia bryza wieje na pobliskich wydmach i groblach.

Amsterdam jest naturalnie kulturalnym centrum Holandii, miastem o najwyższej zagęszczeniu muzeów z wszystkich miast na świecie! Istnieje wiele miejsc do odwiedzenia, w tym Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha i Dom Anny Frank, z których każdy daje inne spojrzenie na historię, tego przed wiekami najpotężniejszego miasta na świecie.

Amsterdam jest również znany jako jedna z nocnych stolic europejskich, z doskonałym wybór barów, restauracji i innych miejsc wartych odkrycia. Miasto posiada również bogate dziedzictwo muzyczne, od klasycznej do współczesnej muzyki tanecznej.

Nieco dalej od głównych miast holenderskich znajdziesz także wiele innych malowniczych holenderskich miast i miasteczek, które warto odwiedzić. Leiden, miejsce urodzenia Rembrandta, ma świetne centrum miasta, które słynie z kanałów i doskonałych sklepów. Haarlem jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miast historycznych w Holandii. Miasto położone jest na zachód od Amsterdamu i była historycznym centrum tulipanów i nosi przydomek Bloemenstad („miasto-kwiat”).

Młyny nad rzeką wśród pól tulipanów

Tradycja I Historia

Holandia była niegdyś potęgą kolonialną, które udanie konkurowała z angielską supremacją na morzach oraz oceanach. W okresie Złotego Wieku (XVII wiek), standard życia w ówczesnej Holandii był najlepszy na świecie i do dziś Holandia pozostaje jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie (według indeksu OECD).​

Holandia jest monarchią konstytucyjną – król Willem-Alexander przewodniczy rządowi, zaś a pałac królewski w Amsterdamie jest dostępny dla wszystkich, którzy chcą go zwiedzić.​

Kanał w Sloten nocą

Klimat

Holandia ma klimat umiarkowany, z chłodnymi latami i łagodnymi zimami. W zimie temperatura może wynosić do 10 stopni Celsjusza, jest wyższa na wybrzeżu niż w głębi lądu.

Krajobraz w Holandii jest płaski, znaczna część kraju leży na poziomie lub poniżej poziomu morza, ale prowincja jest piękna, z ponad 20 parkami narodowymi. Holenderska część Morza Wattowego jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla wielu morskich i innych dzikich zwierząt.

Cztery młyny na tle nieba

Aktywny Wypoczynek

Holandia jest nie tylko krajem idealnym dla entuzjastów jazdy na rowerze; Holandia jest również idealnym krajem do zwiedzania na piechotę. 

Rozległe wrzosowiska można jeszcze znaleźć w prowincji Drenthe,

Północnej Brabancji oraz w Parku Narodowym De Hoge Veluwe. Istnieje również wiele możliwości zwiedzania plaż i wydm. 

Zawsze można zobaczyć holenderskie jeziora, rzeki oraz morze. 

Narciarstwo wodne jest popularny w Holandii, więc dlaczego nie spróbować złapać fal w Zelandii, albo na jeziorach Flevoland i Gelderland?

Można również wynająć żaglówkę lub motorówkę i żeglować po kanałach lub jeziorach piknikując na pokładzie.

Kolejka Górska Vogel Rok w Parku Rozrywki Efteling

Rodzinne Wczasy

Dobrym sposobem na zwiedzenie północnej Holandii jest podróż pociągiem z lokomotywą parową z 1926 roku, który kursuje od Hoorn do Medemblik. Istnieje kilka parków rozrywki w Holandii, które oferują atrakcje na otwartym powietrzu dla całej rodziny; w parku Efteling w pobliżu Eindhoven, gdzie bajki ożywają; Walibi zaś nie jest miejscem dla ludzi o słabych nerwach! Ten park jest w regionie Flevland tylko 20 minut drogi od Amsterdamu. Młodzi goście będą zadowoleni z wizyty w parku Duinrell niedaleko Hagi.

Znane na całym świecie miniaturowe miasto Madurodam w Hadze słynie z odtwarzania najdrobniejszych szczegółach w skali 1:25.

„Patrz, tam jest małpą siedząca komuś na ramieniu!” To może zdarzyć się w Apenheul czyli małpim zoo w Gerderland. Tutaj można chodzić po lesie, gdzie małpy wędrują sobie swobodnie.

Image credit: bert knottenbeld​

Holenderskie Miasta Oraz Miasteczka​

Drzewo wśród pola, na tle niebaNieco dalej od głównych ośrodków miejskich znajdziesz także wiele innych malowniczych holenderskich miast i miasteczek, które warto odwiedzić. Wybierz się na rejs kanałami, zgub się w labiryncie pola kukurydzy. Odwiedź Brede lub Leiden, miejsce urodzin Rembrandta, ze centrum miasta, które słynie z kanałów i doskonałych sklepów. Uniwersytet Miejski zawsze tętni życiem w przyjaznej atmosferze. ​

Haarlem jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miast historycznych w Holandii. Miasto położone jest nad rzeką Spaarne, około 20 km na zachód od Amsterdamu, w pobliżu wydm nadmorskich. To było historyczne centrum tulipanów i nosi przydomek "Bloemenstad" (miasto kwiat).

Więcej przewodników

Chcesz wiedzieć więcej o holenderskich miastach? Zapoznaj się z naszymi przewodnikami:​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​