Wzdłuż brzegu rzeki Somma

Rzeka Somma jest niefortunną ofiarą I wojny światowej, w znacznej mierze przez fakt iż jest to miejsce jednej z najkrwawszych bitew w historii ludzkości, która miała miejsce w 1916 roku. W dniu 1 lipca, po ostrzale artyleryjskim trwającym ponad tydzień, siły koalicji usiłowały przełamać niemieckie pozycje wzdłuż 40-kilometrowej linii frontu. Oddziały niemieckie, które przewidziały atak po wzmocnieniu swoich pozycji wycofały się do podziemnych schronów. Siły brytyjskie, przekonane o tym, iż udało im się zmusić wroga do odwrotu zbliżyły się do niemieckich pozycji i tak rozpoczęła się masakra znana jako bitwa pod Sommą.

Zginęło 60 tys. żołnierzy brytyjskich i wspólnoty brytyjskiej, a 20 tys. zostało rannych bądź uznanych za zaginionych już pierwszego dnia bitwy, głównie w przeciągu pierwszej godziny od rozpoczęcia walk. W późniejszym okresie wojny, w marcu i kwietniu 1918r. pozycje brytyjskie pod rzeką Sommą były atakowane przez siły niemieckie aż do czasu drugiej bitwy pod Sommą w sierpniu 1918r, kiedy to wojskom koalicji udało się zepchnąć oddziały niemieckie do defensywy. Dzisiaj, ten przerażający okres historii może zostać przez nas zgłębiony poprzez podróż wzdłuż Szlaku Pamięci, który to zabiera nas do imponujących pomników, pozostałości pola bitwy, wspaniale zachowanych cmentarzy oraz wszystkich innych równie istotnych miejsc związanych z bitwą pod Sommą.

Somme: biuro informacji turystycznej 21,
rue Ernst Cauvin 80000 AMIENS

Więcej informacji na www.somme-tourisme.com​​​​

Header image credit: Jérôme Pellé

Somme Museum

Historia Wielkiej Wojny, Péronne

I wojna światowa Muzeum to, zlokalizowane w historycznym centrum pola bitwy pod Sommą przedstawia pełny i obszerny obraz ważniejszych wydarzeń oraz konsekwencji I wojny światowej dla wszystkich, którzy byli w nią zaangażowani. Dowiedz się więcej o codziennym życiu brytyjskich, niemieckich i francuskich obywateli wciągniętych w wir wojny w związku z przytłaczającym społecznym i politycznym dramatem tamtych czasów. Fascynujące kolekcje począwszy od plakatów poprzez różne przedmioty aż do materiałów filmowych przedstawiają wyłącznie ułamek horroru i cierpień związanych z wojną.

Więcej informacji na www.historial.org​.

South African Monument

Południowo-afrykański narodowy pomnik i muzeum, Longueval

Zdobycie Lasu Delville przypisywane jest żołnierzom południowo-afrykańskim. W ataku z dnia 15 lipca 1916r. udział wzięło 4. tysiące żołnierzy, z których pięć dni później tylko 143 wyszło cało i zdrowo. Pomnik i muzeum upamiętniają tych, którzy zginęli oraz wkład żołnierzy południowo-afrykańskich w zwycięstwo podczas I wojny światowej, jak również w następujących konfliktach.

Pomnik oraz las są otwarte przez cały rok.

Image credit: Paul Arps

Chapel Souvenir

Kaplica ‘Souvenir Français’, Rancourt

Ta pamiątkowa kaplica została początkowo wzniesiona na życzenie jednej z rodzin z tego regionu, która pragnęła uczcić pamięć swego syna oraz jego towarzyszy, którzy zginęli w bitwie w dniu 25 września 1916 roku. W dzisiejszych czasach kaplica zarządzana jest przez stowarzyszenie Souvenir Français.

W kaplicy odbywają się oficjalne uroczystości w każdą drugą niedzielę września. Wioska jest również przejmującym miejscem ze względu na trzy cmentarze – każdego z walczących krajów (Francji, Niemiec oraz Wlk. Brytanii).

Image credit: Paul Arps

Pozieres

Pozières

Wioska Pozières została zdobyta przez oddziały australijskie w dniu 23 lipca 1916r. Przecinały ją podwójne linie okopów, które stanowiły niemiecką drugą linię, oraz oskrzydlały dwa bunkry nazywane ‘Gibraltar’ i ‘Wiatrak’. Tutejszy pomnik upamiętnia poległych z pierwszej australijskiej dywizji, a ‘Gibraltar’, dzięki wierzy obserwacyjnej, umożliwia widok na pole bitwy.

Pomnik ku czci brytyjskich czołgów upamiętnia użycie ich po raz pierwszy na polu bitwy, w dniu 15 września 1916 roku. Można tu zobaczyć cztery mało wymiarowe modele pierwszych czołgów.

Otwarta przez cały rok. Wstęp wolny.

Image credit: cheviotbob​

Memoriał francuskobrytyjski, Thiepval

Filary tego majestatycznego pomnika zaprojektowanego przez Edwina Lutyensa podtrzymują listę nazwisk 73,367 żołnierzy, których uznano za ‘zaginionych spod Sommy’ jako że zginęli tutaj podczas bitew pomiędzy 1915, a 1918r, jednakże nie posiadają oni żadnego znanego grobu. 

W sklepieniu łukowym znajduje się inskrypcja.

Wstęp wolny.

Pomnik ku czci Nowej Funlandii, Beaumont-Hamel

Pozostając brytyjską kolonią w okresie I wojny światowej, Nowa Funlandia zgromadziła armię ochotników. 1 lipca 1916 roku żołnierze z nowofundlandzkiego królewskiego regimentu dostali się pod ciężki ostrzał ze strony Niemców. W przeciągu zaledwie pół godziny tylko 68 z nich udało się ujść cało. Pomnik ten ozdabia statua z brązu wraz z godłem regimentu – karibu, roztacza się stąd widok na pole bitwy wraz z zachowanymi brytyjskimi i niemieckimi liniami okopów.

Beaumont-Hamel Newfoundland Memorial
Rue de l'église (route D73)
80300 Beaumont-Hamel

newfoundland-memorial@vac-acc.gc.ca

​​

The Thiepval Visitor Centre

Centrum to jest miejscem, w którym goście odwiedzający pomnik ku czci zaginionych w Thiepval mogą oddać hołd poległym.

Na monitorach można zobaczyć przebieg działań wojennych począwszy od 1914 aż do 1918 roku, a cały obszar skupia się na wydarzeniach związanych z bitwą nad Sommą, które rozegrały się w okolicach miasta i samym mieście Thiepval w 1916 roku.

Ruchoma Tablica Zaginionych przedstawia zdumiewające fotografie 600. spośród 72. tysięcy upamiętnionych na pomniku.

Więcej informacji na www.thiepval.org.uk.

Sala ‘pojedynczego dowodzenia’, Doullens

Sala ta w ratuszu w Doullens przywołuje kluczowy moment dla losów wojny, kiedy to generałowie Petain i Foch, lord Milner i generał Haig spotkali się w tym pokoju i zadecydowali o utworzeniu jednolitego systemu dowodzenia. 18 lipca generał Foch mianowany przez Brytyjczyków i Francuzów dowódcą obu armii rozpoczął ostateczną kontrofensywę, która doprowadziła do rozejmu z 11 listopada.

Hall of the Sole Command Hotel de Ville 2, avenue du Maréchal Foch Doullennais Tourist.

Australijski narodowy pomnik, Villers-Bretonneux

I wojna światowa W wiosce Villers-Bretonneux w dniu 25 kwietnia 1918r. oddziały australijskie powstrzymały niemiecką ofensywę z marca 1918r., dokładnie w trzecią rocznicę obchodów święta ku czci australijskich i nowozelandzkich oddziałów biorących udział w I wojnie światowej (ANZAC Day). Pomnik ma formę białego kamienia, znajdują się na nim nazwiska wszystkich zaginionych żołnierzy, którzy nie posiadają żadnego znanego grobu. Jest to również miejsce corocznych obchodów święta zwanego ANZAC Day. Na pierwszym piętrze szkoły znajduje się francuskoaustralijskie muzeum poświęcone wkładowi oddziałów australijskich w ostateczne zwycięstwo w I wojnie światowej wraz z fotografiami, umundurowaniem i bronią z tego okresu. Muzeum podkreśla wzajemne uznanie i szacunek obu narodów.

9 rue du Victoria, Villers-Bretonneaux.

Pomnik można zwiedzać przez cały rok, wstęp wolny.

​The ‘P’tit Train de la Haute-Somme’, Amiens

Ta wąskotorowa linia kolejowa była używana przez żołnierzy piechoty pomiędzy 1914 a 1918r. do dostarczania zapasów aż do francuskich linii frontu. 

W punkcie docelowym tej linii, Froissy, znajduje się muzeum kolejki wąskotorowej, gdzie można zobaczyć część z pojazdów używanych do zaopatrywania żołnierzy walczących w okopach podczas bitwy nad Sommą.

Więcej informacji na http://www.visit-somme.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​