Tuluza – Przewodnik Turystyczny

​Tuluza jest stolicą rejonu Midi-Pireneje (fr. Midi-Pyrénées), w południowo-zachodniej Francji. Przecina ją rzeka Garonna. Miejscowość znajduje się mniej niż 100 km od granicy z Hiszpanią, oraz 150 km od Morza Śródziemnego.

W Tuluzie mieszka  1.2 miliona ludzie, dwa razy więcej niż w Krakowie. Pod względem zaludnienia Obszar metropolitalny miasta jest czwartym w kraju, po Paryżu, Lyonie i Marsylii.

Potocznie znana jest jako "różowe miasto" (fr. la ville rose), nazwę swoją miejscowość zawdzięcza charakterystycznej, zabarwionej na różowo cegle, którą użyto podczas budowy wielu budynków w Tuluzie.

Miasto jest znane także z dwóch lokalizacji wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO – Kanał Południowy (fr. Canal du Midi) oraz Bazylika Świętego Sernina.

Kiedy najlepiej odwiedzić między majem a październikiem, gdy temperatury wahają się od około 20 – 28°C, a deszcz pada rzadko. 

Krótka Historia Miasta 

Od czasów Epoki Żelaza dolina rzeki Garonny była obszarem handlu dla ludzi z obszarów Pirenejów, Morza Śródziemnego oraz Atlantyku. Pochodzenie oraz znaczenie historycznej nazwa miasta, Tolosa, nie jest znane, lecz niektórzy sugerują, że pochodzi ona z języka iberyjskiego lubv akwitańskiego.

W II wieku w miejscowości stacjonowało Rzymskie wojsko, a w V wieku miasto przeszło w ręce Królestwa Wizygotów, stając się na krótki okres stolicą. W VIII wieku Frankowie podbijając Septymanię, po czym powstało Hrabstwo Tuluzy, częściowo zależne od Karolingów.

Miasto stało się stolicą hrabstwa, zyskując na znaczeniu, lecz podupadło w XII wieku ze względu na zamieszki na tle religijnym. W 1229 podpisany został traktat paryski, na podstawie którego włączono miasto do Francji. W tym samym roku założono Uniwersytet w Tuluzie, który do dzisiaj jest trzecim pod względem starszeństwa we Francji. Uczelnia miała być ostoją katolicyzmu i narzędziem do walki z heretykami.

Od XIII wieku miasto stało się centrum literackim, po czym fortuna odwróciła się od miasta. W połowie XIV wieku miasto ucierpiało na skutek epidemii czarnej śmierci oraz wojny stuletniej, po czym nastąpiły powodzie oraz głód. Dopiero od XV miasto zaczęło znowu prosperować, biorąc udział w handlu winem Bordeaux, tekstyliami oraz zbożem. Większość produktów eksportowanych było statkami do Anglii. Miasto wzbogaciło się na handlu błękitem indygowym, który używany był jako barwnik. Bogaci kupcy wybudowali wyśmienite domu w mieście, które do dzisiaj są podziwiane przez odwiedzających.

W VI oraz w XVII wieku w mieście wybuchały zamieszki na tle religijnym między katolikami a kalwinistami. W XVIII znaczne części miasta zostały przebudowane, rozpoczęto także pracę teatrem Grand Rond, kanałem, oraz obszarem handlowym Quai Dillon.

Bitwa pod Tuluzą w 1814 była jedną z ostatnich bitw Wojen Napoleońskich. W 1856 otwarto stację kolejową Matabiau, co rozpoczęło nową erę transportacji.

 W pierwszej dekadzie XX wieku do Tuluzy przybyli imigranci z północnej Francji, Włoszech oraz Hiszpanii. Rozwinął się przemysł chemiczny oraz lotniczy, w tym mieście założono także Francuską Pocztę Lotniczą. W czasie drugiej wojny światowej Tuluza była jednym z ośrodków oporu.

W latach 60-tych przybyli imigranci z Algierii, wybudowano także nowe dzielnice mieszkalne, oraz  przesunięto granice miasta. Rozwinęły się także nowe gałęzie przemysłu, głównie elektronika oraz te związane z eksploracją kosmosu. 

Główne atrakcje turystyczne w Tuluzie

SEO_PL_Toulouse_Pic1_1386x500.jpgKanał Południowy

​Wspomniany wcześniej Kanał Południowy (Canal du Midi) łączy rzekę Garonnę ze śródziemnomorskim portem w Sete. Wraz z Canal Latéral à la Garonne, Kanał stanowi część drogi wodnej między Oceanem Atlantyckim a Morzem Śródziemnym.W 1996 roku Kanał wpisano na listę UNESCO. Otwarty w 1681 roku jako Królewski Kanał Langwedocji (Canal Royal de Languedoc) był prywatną inicjatywą poborcy podatków Pierre'a Paula Riquete. Zbudowany został prawdopodobnie, aby ułatwić handel zbożem.

Budowa Kanału trwała 15 lat, nad projektem pracowało około 12 tysięcy robotników – był to jeden z większych projektów budowlanych XVII wieku.

W dzisiejszych czasach kanał używany jest głównie do celów rekreacyjnych, jako zródło wody, oraz atrakcję turystyczną. Można wybrać się w rejs wycieczkowy kanałem, znaleźć można także pływające hotele, oraz restauracje na statkach. Wzdłuż brzegów kanału znajdują się ścieżki, które pozwalają na jadę na rowerach, łyżworolkach, oraz spacerowanie. Wybrukowano 50 km ścieżek od Tuluzy w kierunku Avignonet-Lauragais.​​

Fran Babcock (https://www.flickr.com/photos/feelingdoing/)


 

SEO_PL_Toulouse_Pic3_1386x500.jpg

Cité de l'espace (Kosmiczne Miasto)

​Poza centrum miasta znajduje się muzeum na świeżym powietrzu poświęcone eksploracji kosmosu.  Otwarte zostało w 1997 roku i przyciąga około 200 tysięcy zwiedzających co roku.

Do największych atrakcji należy prawdziwej wielkości model rakiety kosmicznej Ariane 5 (55 metrów), radzieckiej stacji kosmicznej Mir oraz statek kosmiczny Sojuz. Na terenie obiektu znajduje się także duże planetarium w którym odbywają się prezentacje w trakcie dnia.

Najmłodszym spodobają się interaktywne atrakcje, takie jak centrum sterowania Ariane 5, oraz Terradome, która jest przedstawia historię kosmosu i układu słonecznego. Znajduje się tutaj także kino w którym pokazywane są filmy o kosmosie takie jak Hubble 3D oraz Space Station 3D, który nakręcono na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Znajduje się tutaj także obszar zbudowany specyficznie z myślą od dzieciach we wieku od 6 to 12 lat, la Base des Enfants. Nauczyć się mogą one o tym jak działa grawitacja, jak płynie czas, o fazach księżyca oraz wielu innych aspektach wszechświata.

Ciekawostką jest, że w 2003 roku rozpoczął się tutaj 13 etap wyścigu kolarskiego Tour de France. Możesz zawsze zabrać swój rower ze sobą promem i odtworzyć ten etap we własnym czasie!

David Santaolalla (https://www.flickr.com/photos/santaolalla/)


 


 


 

SEO_PL_Toulouse_Pic2_1386x500.jpg

Bazylika Świętego Sernina

Bazylika Świętego Sernina jest jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Obiekt był poprzednio znany jako Opactwo Świętego Sernina, lecz z wyjątkiem kościoła nie zachowały się żadne inne budynki, które wchodziły w skład opactwa. Obecny kościół wybudowano w miejscu poprzedniej bazyliki, w której złożono ciało patrona. Przeniesiono je później do benedyktyńskiego opactwa w Saint-Hilaire, w departamencie Aude.

Święty Sernin, lub Saturnin, był pierwszym biskupem Tuluzy. Do historii zapisał się jako męczennik chrześcijański, który został zamordowany w czasie prześladowań chrześcijan, gdy odmówił złożenia ofiar rzymskim bogom. Jego kult rozprzestrzenił się na terenie Francji oraz Hiszpanii, na początku V wieku biskupowie Sylwiusz i Eksuperiusz wznieśli bazylikę na jego cześć.

 Budynek jest doskonałym przykładem romańskiej architektury romańskiej we Francji, jest jednym z największych kościołów pielgrzymkowych. Zbudowany jest w większości z cegły, a kamień użyto do wzmocnienia struktury budynku w miejscach takich jak kolumny, podpory oraz okna. Bazylika posiada pięć naw, oraz transept składający się z trzech naw. Prezbiterium oraz część transeptu otoczone jest wieńcem mniejszych, półkolistych kaplic. Główna część świątyni składa się z jedenastu przęseł, uwieńczona jest ona wieżą, która posiada widoczne akcenty gotyckie.

Zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na tympanon przedstawiający zmartwychwstanie Chrystusa, granitowe płaskorzeźby, oraz XIV kryptę. ​

Pistolero31 (https://www.flickr.com/photos/pistolero31/)

SEO_PL_Toulouse_Pic4_1386x500.jpg

Kościół Jakobinów (Dominikanów)

Kościół dominikański wchodzi w skład większego kompleksu klasztornego, który znajduje się w centrum miasta. Budynek ten zbudowano w 1215, jako jeden z pierwszych tego zakonu, w celu głoszenia Ewangelii oraz walki z herezjami Katarów.

Budynek w całości wybudowany jest z cegły i stanowi przykład francuskiej architektury gotyckiej oraz za jeden z piękniejszych kościołów dominikańskich w Europie. Imponujące są wymiary budynku, oraz przestrzeń wewnątrz głównej nawy. Mierzy ona 80 metrów długości, 20 metrów szerokości oraz jest wysoka na 28 metrów. Kolumny podpierające dach, które tworzą "palmę" uznawane są za jedne z wyższych w architekturze gotyckiej.

Dzwonnica znajduje się na północnej stronie kościoła, i ma 45 metrów wysokości. Została zbudowana pod koniec XIII wieku w stylu podobnym do Bazyliki Świętego Sernina. Ośmioboczna wieża posiada cztery piętra i zdobiona jest licznymi drobnymi detalami.​

Pistolero31 (https://www.flickr.com/photos/pistolero31/)


 


 


 

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​

Jesteśmy dumni, że nasza dobra praca została zauważona i kolejny raz zostaliśmy uznani za Wiodącego Operatora Promowego w Europie i na Świecie w 2016 roku (World and Europe's Leading Ferry Operator 2016) w ramach World Travel Awards. Tytuł Wiodącego Operatora Promowego w Europie utrzymujemy od 5 lat, natomiast tytuł Wiodącego Operatora Promowego na Świecie utrzymujemy od 6 lat.
awards​​​​​​