ROUEN

Rouen jest stolicą regionu Górna Normandia i było jednym z największych i najlepiej prosperujących miast w średniowiecznej Europie. W trakcie 2 wojny światowej miasto zostało zniszczone w 45%, ale ocalało kilka przykładów wyjątkowej, gotyckiej architektury. Z Rouen pochodzi dwóch słynnych ludzi, Gustave Flaubert i francuski prezydent François Hollande.

Jak dotrzeć

Po przeprawieniu się z Dover do Calais, czas podróży samochodem z Calais do Rousen zajmie tylko 2 godziny i 20 minut - a jeśli skorzystasz z naszej trasy Newhaven - Dieppe to podróż potrwa tylko godzinę. Warto wybrać się do Roeun, które jest wyjątkowym miejscem w Normandii.

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ ROUEN?

Bardzo często mówi się, że spacer uliczkami Rouen przypomina wycieczkę do przeszłości. Praktycznie na każdym kroku można zobaczyć wspaniale zachowane średniowieczne budynki oraz kościoły. Miasto może pochwalić się największą liczbę budynków religijnych we Francji - jest 50 takich budowli.


Jedną z najlepszych rzeczy związanych z centrum miasta są deptaki, dzięki czemu Rouen jest idealnym miejscem do spacerów oraz podziwiania zabytków, które do dziś zachwycają oryginalnymi ozdobami.

Jak można przypuszczać, miasto jest pełne pamiątek z bogatej historii Rouen. To tutaj spłonęła na sosie, w 1431 roku,  Joanna D’Arc - oskarżona o herezję. Świadkiem bardziej współczesnych wydarzeń był Pałac Sprawiedliwości (Palais de Justice), który po dziś dzień nosi śladów alianckich bombardowań z czasów drugiej wojny światowej.
Współczesne Rouen to nowoczesne miasto, którego liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy osób. Jest tutaj wiele dobrych restauracji, kafejek i barów, a wyjątkowy mikroklimat regionu gwarantuje świeże wiśnie, czereśnie, śliwki oraz jabłka, które są również składnikiem regionalnej kuchni.

CO ZOBACZYĆ W ROUEN

Pierwszy przystanek to Katedra Notre Dame. Wyjątkowy budynek katedry jest jednym z najlepszych przykładów architektury gotyckiej w całej Francji. Budowa trwała prawie 300 lat i rozciągnęła się na okres od XIII do XVI wieku, oraz była tematem serii obrazów Claude’a Monet’a.

Katedra posiada najwyższą (151 metrów) iglicę we Francji oraz Wieżę Maślaną, która została wzniesiona za pieniądze z podatków płaconych przez ludzi, którzy chcieli jeść masło w trakcie Wielkiego Postu.

Na Rue de Gros Horlog jest zabytkowa dzwonnica, która powstała w 1389 roku. Zegar natomiast został dodany w 1889 roku i działą do dnia dzisiejszego. Bogatą dekorację uzupełnia specjalne pokrętło wskazujące fazy księżyca oraz bóstwa, zmieniające się w zależności od dnia tygodnia.

Joanna D’Arc została uhonorowana kościołem pod jej wezwaniem, który powstał w miejscu jej egzekucji. Konstrukcja świątyni jest bardzo nowoczesna, a strzelisty dach symbolizuje płomienie ze stosu, na którym spalono Joannę D’Arc. W środku zachwycają okute w stal okna, które pierwotnie znajdowały się w renesansowym kościele Świętego Wincentego.

W Musée des Beaux-Arts uwagę zwraca galeria ze zbiorem obrazów, takich artystów, jak m.in. Rubensa, Caravaggio, Degas, Monet i Poussin.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​