Odkryj Normandię

Mémorial Pegasus (Pomnik Pegaza), Ranville

Muzeum to zostało uroczyście otwarte przez księcia Walii w 2000 roku. Muzeum znajduje się nieopodal Mostu Pegaza, gdzie pierwszy brytyjski desant został zrzucony w celu zabezpieczenia tego istotnego punktu przekroczenia kanału Caen. Miejsce to posiada szeroką i bogatą kolekcję eksponatów i fotografii. Co więcej, znajduje się tu odbudowany most kratowy (Bailey Bridge), podobny do dwóch współcześnie istniejących mostów (York i Londyn), został on zbudowany przez oddziały brytyjskie wzdłuż kanału w Caen, oraz replika szybowca AS.51 Horsa. Sześć Hors wraz z członkami 7. batalionu spadochroniarzy wystartowało z lotniska w Halifax i wylądowało tutaj pod osłoną ciemności w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku.

Mémorial Pegasus, Avenue de Major Howard, Ranville
Więcej informacji na www.normandie1944.fr

Header image credit: Richard Matthews

Musée De La Batterie, Merville

Merville

Zlokalizowane na wybrzeżu, w miejscu gdzie rzeka Orne i kanał Caen wpadają do kanału la Manche, przedstawia sceny lądowania oddziałów brytyjskich oraz kolekcję uzbrojenia, umundurowania oraz dokumentów z tamtych czasów. Ponad 20 akrów obszaru.

Znajdują się tam alejki pomiędzy bunkrami, które Rommel nakazał wznieść w obawie przed inwazją aliantów.

Musée de la Batterie de Merville, Place du 9ème Batallion, Merville-Franceville
Więcej informacji na www.batterie-merville.com​

Musée Du Mur De L’atlantic, Ouistreham

Muzeum Wału Atlantyckiego znajduje się w bunkrze o wysokości 17. metrów. Stanowisko broni maszynowej oraz wystawa na pięciu piętrach przedstawia pamiątki i mundury, które wiernie odtwarzają wojenną atmosferę.

Musée du Mur de l’Atlantic, Avenue du 6 juin,Ouistreham Riva Bella.

Musée Du No.4 Commando, Ouistreham

Muzeum Wału Atlantyckiego znajduje się w bunkrze o wysokości 17. metrów. Stanowisko broni maszynowej oraz wystawa na pięciu piętrach przedstawia pamiątki i mundury, które wiernie odtwarzają wojenną atmosferę.

Museé du Commando No. 4, Place Alfred Thomas, Ouistreham.

Musée American Gold Beach, Ver-Sur-Mer

W dniu 6 czerwca 1944 roku część brytyjskiej 50. dywizji piechoty wraz z grupą wsparcia wylądowała tutaj w ramach operacji Overlord, na plaży zwanej od tamtego czasu Gold Beach (złota plaża). Na wystawie znajdują się wyselekcjonowane dokumenty, zdjęcia oraz różnorakie obiekty. Słowo ‘American’ w nazwie muzeum odnosi się do samolotu, który rozbił się w tutejszych wodach – pierwszy transatlantycki lot z 1927.

Musée American Gold Beach, Centre St Exupéry 2, Place Amiral Byrd, Ver-sur-Mer.

Musée Du Débarquement, Arromanches

Jest to najlepsze miejsce by dowiedzieć się wszystkiego o porcie pontonowym, zwanym portem Winstona (po Churchillu), który umożliwił wyładowanie żołnierzy i zapasów po dniu ataku (D-Day). Ten cud cywilnej inżynierii stał się kluczem do zwycięstwa w Normandii. Zachwycające fotografie są zarówno piękne, jak i poruszające. Co więcej, znajdują się tutaj interesujące modele, filmy oraz dioramy różnych scen.

Musée du Débarquement, Place du 6 juin, Arromanches-les-Bains.

www.museee-arromanches.fr.

Arromanches 360º, Arromanches

Film ‘Cena wolności’ wyświetlany jest na 9 ekranach w jedynym kinie takiego rodzaju we Francji. Został on otwarty, aby uczcić 50. rocznicę lądowania. Film ten jest niezapomnianym i wzruszającym przeżyciem, prezentującym obraz współczesnej Normandii i zdjęcia tego regionu z 1944 roku.

Arromanches 360º, Chemin du Calvaire, Arromanches les Bains.

www.arromanches360.com.

Film jest wyświetlany codziennie 10 min. po i 20 min. przed każdą pełną godziną.

Musée Des Epaves Sous-Marines Du Débarquement, Port-En-Bessin

Muzeum to przedstawia wyposażenie żołnierzy oraz różne rzeczy osobiste zebrane z dna Zatoki Sekwańskiej przez ponad 25 lat. Dostarcza wyraźny obraz ludzi uczestniczących w lądowaniu w 1944 roku, możemy zobaczyć tam zarówno tubkę pasty do zębów jak i czołg szturmowy.

Musée des Epaves Sous-marines du Débarquement route de Bayeux Commes.

D'Omaha beach Memorial

Musée Mémorial D’omaha Beach, St Laurent-Sur-Mer

Imponująca kolekcja przedstawiająca amerykańskie pojazdy wojskowe i żołnierzy oraz film zawierający wspomnienia weteranów, który stanowi obszerny zapis lądowania wojsk na plaży Omaha. „Ku pamięci tych, którzy polegli w 1944, a żeby przyszłe pokolenia nie zapomniały ceny zapłaconej za odzyskanie wolności”.

Musée Mémorial d’Omaha Beach, Avenue de la Libération, St Laurent-sur-Mer.

Więcej informacji na www.musee-memorial-omaha.com.

Image credit: JoAnna Kopp

Musée D-Day Omaha, Vierville-Sur-Mer

Pomiędzy Vierville-sur-Mer a Pointe du Hoc znajduje się stary hangar, w którym znajdziemy różnorodne pamiątki, wliczając w to wieżę obserwacyjną z Cherbourga, działo przeciwpancerne PaK 43 oraz mundury zarówno Niemieckie, jak i alianckie.

Musée D-Day Omaha, route de Grancamp, Vierville-sur-Mer.

Image credit: David Joyce​

Musée Mémorial De La, Bataille De Normandie, Bayeux

W muzeum tym zobaczyć można chronologiczną prezentację wydarzeń z tego okresu, oraz bogatą kolekcję obrazów, wyposażenia, broni i umundurowania.

Musée Mémorial de la Bataille, de Normandie, Boulevard Fabian Ware, Bayeux. ​

Mémorial De La Liberté Retrouvée, Quinéville

Muzeum to odtwarza okres od 1940 do 1944 roku – prezentuje ulicę jednej z normandzkich wiosek wraz z ludźmi, pojazdami i przedmiotami codziennego użytku. Quinéville jest to najdalej na zachód wysunięty punkt ze wszystkich normandzkich plaż.

Mémorial de la Liberté Retrouvée, 18 avenue de la Plage, Quinéville.

Więcej informacji na www.memorial-quineville.com.

Musée Des Troupes Aéroportées, Ste-Mère-Eglise

W tej fascynującej wsi znajdują się tablice opisujące działania amerykańskich spadochroniarzy. Pewnego razu, czasza spadochronu należącego do szeregowca Johna Steela zaczepiła się o wieżę kościoła, a on aż do momentu uwolnienia udawał martwego. Jego wybryk został upamiętniony poprzez rekonstrukcję kościoła i szeregowca zaczepionego o kościelną wieżę. Dach muzeum kształtem przypomina czaszę spadochronu, wystawione są w nim różne rodzaje broni, pamiątki oraz dokumenty dotyczące nocnego zrzutu 82. powietrznej dywizji oraz dnia ataku (D-Day). Można tam również zobaczyć samolot transportowy C-47, czołg Szermana oraz 90mm działo przeciwlotnicze.

Musée des Troupes Aéroportées, 14 rue Eisenhower, Sainte-Mère-Eglise.

Inland from Utah Beach and 12 km north of Carentan.

Więcej informacji na www.musee-airborne.com.

Musée Mémorial Du Géneral De Gaulle, Bayeux

Muzeum poświęcone wizytom generała de Gaullea oraz jego dwóm historycznym przemową z 14 czerwca (dzień, w którym powrócił do ojczyzny), oraz z 16 czerwca 1944 roku.

Muzeum znajduje się w XV i XVII- wiecznej rezydencji Gubernatora, pierwszej siedziby republikańskich władz wyzwolonej Francji.

Musée Mémorial du Géneral de Gaulle 10, rue Bourbesneur, Bayeux.

Bayeux War Cemetery, Bayeux (Cmentarz Wojskowy W Bayeux)

Pochowano tutaj 4,648 żołnierzy oddziałów zarówno brytyjskich, koalicji, wspólnoty brytyjskiej jak i żołnierzy niemieckich. Jest to największy brytyjski cmentarz z okresu II wojny światowej we Francji, przez co jest on częstokroć wybierany na miejsce obchodu uroczystości upamiętniających poległych żołnierzy. Ulokowany przy jednej ze ścian tymczasowego cmentarza, został założony w pobliżu szpitala wojskowego wkrótce po wyzwoleniu miasta w dniu 7 czerwca 1944. Po drugiej stronie obwodnicy znajduje się pomnik z nazwiskami 1,808 żołnierzy wspólnoty brytyjskiej, którzy nie posiadają żadnego grobu.

Miasto Bayeux Turyści odwiedzający ten region po dokładnym wyselekcjonowaniu hoteli i restauracji uznają Bayeux za centrum idealne do wypadów w pozostałe zakątki Normandii. Jest to również centrum gobelinów i ozdób, które opisują kolejną inwazję – wylądowanie i wygrana Normanów pod Pevensey w Sussex. Chodzą pogłoski, że gobeliny, które zachwycają długością i odzwierciedleniem detali, zostały tak naprawdę utkane przez zakonnice z okolic Canterbury. Strzeliste wieże katedry w Bayeux, fascynujące sklepiki oraz wspaniałe koronki w Muzeum barona Gerarda stanowią przyjemną odmianę dla obrazów wojny.

Bayeux War Cemetery Boulevard du 6 Juin, Bayeux.

Mémorial De La Paix, Caen

Jest to najprawdopodobniej najważniejszy budynek poświęcony wydarzeniom prowadzącym do II wojny światowej oraz późniejszemu wyzwoleniu Francji przez aliantów. 

Warto podkreślić, że muzeum powstało nie tylko ze środków Francji i innych krajów alianckich, ale również Niemiec, którzy dofinansowali powstanie muzeum jako trwały hołd dla ludzi, którzy stracili życie oraz dla podkreślenia bezsensu wojny. 

Jest to jedyne muzeum w regionie, którego nie powinno się przegapić. 

‘Muzeum dla Pokoju’ wraz ze swym bogatym zbiorem archiwów, materiałów audiowizualnych, pojazdów, pamiątek wydobytych z ruin miasta Caen oraz szczegółową relacją wojen XX wieku jest doprawdy unikalnym miejscem.

Memorial de la Paix, Esplanade Général Eisenhower, Caen.

Więcej informacji na www.memorial-caen.fr.

Musée De La Percée Du Bocage, St Martin Des Besaces

To małe muzeum znajduję się w połowie drogi pomiędzy Caen a Villedieu-les-Poeles. Upamiętnia natarcie 11. brytyjskiej dywizji pancernej prowadzone przez wzgórza i tereny leśne typowe dla tej części Normandii. Wystawa przedstawia modele czołgów oraz innych pojazdów i sprzętu, ponad 200. zdjęć wraz z opisami.

Musée de la Percée du Bocage, 5 rue du 19 Mars 1962, St Martin des Besaces.

Więcej informacji na www.laperceedubocage.com.

​Musée De La Bataille, De La Poche De Falaise, Falaise

W muzeum tym znajdziemy niewiarygodną kolekcję pojazdów wojskowych, pociski i sprzęt artyleryjski. Wystawa przedstawia manewr okrążający sił koalicji na niemieckiej armii uwięzionej w kotle pod Falaise w sierpniu 1944 roku.

Musée de la Bataille de la Poche de, Falaise, route de Bretagne, Chemin des Roches, Falaise.

Więcej informacji na www.falaise-tourisme.com​.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​