​Normandia – PRZEWODNIK TURYSTYCZNY

Normandia jest obszarem w północno-zachodniej Francji, który od północy graniczy z Kanałem La Manche. Ze względu na bogat historię tego obszaru, znajdują się tu liczne zabytki, muzea, i pomniki, lecz także z malownicze wioski oraz klimatyczne francuskie miasteczka.​

Do większych, historycznych miast znajdujących się w Normandii należą Dieppe, Caen​, oraz Honfleur, w którym znajduje się XVII-wieczny port oraz wywierający wrażenie drewniany kościół po wezwaniem Świętej Katarzyny.​

Zainteresowanym historią II wojny światowej region kojarzyć będzie się z lądowaniem w Normandii jedną z większych operacji desantowych w historii, w których brali także udział polscy marynarze i lotnicy. 

Fanom kina, sfabularyzowane wydarzenia z inwazji znane będą z filmów takich jak „Najdłuższy dzień”, „Szeregowiec Ryan”, oraz serialu „Kompania Braci”.​​

Ze względu na bliskie położenie względem Wielkiej Brytanii, jest idealnym miejscem na wypoczynek z dala od zgiełku codzienności.​

Dlaczego warto odwiedzić Normandię?

Dlaczego warto odwiedzić Normandię?

Krótki wypad do Normandii, dzięki bezpośredniej 4-godzinnej przeprawie promem z Newhaven do Dieppe, jest idealną opcja na urlop. ​

Kraina znajdująca się na Połwyspie Normandzkim podzielona jest na Górną oraz Dolną Normandie. Północna część jest industrialna, południe opiera się na rolnictwie. To tutaj powstają wyjątkowe produkty mleczne, z których słynie ten region.

Kulinaria odgrywają ważna rolę w kulturze Normandii. Północ słynie z produkcji win oraz cydrów, nie tylko jabłkowych ale również gruszkowych oraz calvadosa. Normandia słynie również z ostryg, małż oraz przegrzebków.​

Normandia jest również miejscem narodzin słynnej brioszki – czyli śniadaniowego ciasta drożdżowego.​

Normandia jest idealna na piesze wycieczki krajoznawcze, ze względu na długodystansową morską ścieżkę GR 223, znaną także jako „Sentier des Douaniers”. Trasa od długości 430 km, łączy Carentan oraz Wzgórze Świętego Michała, i dzieli się na 23 segmenty. Aby przejść cała trasę trzeba by poświęcić miesiąc! Polecamy wybrać się na 2 lub 3 całodniowe wycieczki zwiedzając najciekawsze części – fani historii zainteresowani będą miejscami lądowań D-Day.

W nadmorską pieszą wycieczkę najlepiej wybrać się wiosną, lecz równie przyjemnie jest w połowie sierpnia, kiedy to kwitną kwiaty a pogoda jest nadal ciepla.​

Widok na morze z promu

JAK DOTRZEĆ DO NORMANDII?​

Podróż z Anglii do Francji

Podróż promem z UK do Normandii jest prosta. Możesz przeprawić się z Dover do Dunkierki lub Calais, a następnie dotrzeć do Normandii dzięki doskonałej sieci francuskich autostrad.​

Możesz również dotrzeć do Normandii bezpośrednio, dzięki przeprawie z Newhaven do Dieppe, która trwa 4 godziny.​

Podróż z Paryża do Normandii​

Jeśli zwiedzasz Francje samochodem i podróżujesz z Paryża​, najlepiej udać się do Caen i zwiedzać rejon bazując w tym mieście. Udaj się A14 na północ ze stolicy Francji, w stronę Rouen (około 20 km), następnie udaj się A13 w stronę Le Havre, która później łączy się z obwodnicą Caen („périphérique”).

Wzgórze świętego michała

Wzgórze Świętego Michała (Mont Saint-Michael)​

Opactwo Benedyktynów na Mont Saint Michel jest jedną z najsłynniejszych, wręcz ikonicznych atrakcji w Dolnej Normandii. Wysokie mury średniowiecznego miasta oraz iglice pnące się w górę, do nieba, to wyjątkowy widok, szczególnie w nocy, kiedy budowla jest podświetlona – polecamy także zwiedzanie po zmroku w sezonie ze względu na mniejszą liczbę turystów. Imponujący jest także centralny budynek opactwa, gotycki klasztor La Merveille.​

Podczas przypływu morza, miejscowość odcięta jest od lądu przez morze, i staje się obszarem na który dostać można się jedynie groblą, mimo tego w Mont Saint Michael mieszka na stale około 100 ludzi.​

Wybudowane na granitowej skale miejscowość Mont Saint Michel jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To także druga, po plażach D-Day, najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna Normandii.

Plaza w Normandii

Lądowanie w Normandii i Plaże D-Day

Plaże w Normandii są historycznym miejscem gdzie odbyła się Operacja Overlord („Władca”), podczas której alianci lądowali we Francji. Mimo, że od lądowania aliantów minęło ponad 60 lat, pamięć o D-Day nadal tkwi w nadmorskim krajobrazie. Wzdłuż 80 km wybrzeża, gdzie odbywała się inwazja natknąć się można z łatwością na niemieckie bunkry, fortyfikacje, oraz stanowiska artylerii oraz karabinów maszynowych.

W prawie każdej z wiosek można także odnaleźć memoriały poświęcony uczestnikom konfliktu zbrojnego. Piękne cmentarze znajdujące się na morzem i pośród spokojnego wiejskiego krajobrazu, nakłaniają do refleksji.

W Normandii znajdują się także liczne muzea poświęcone roli obszaru w II wojnie światowej, spotkać można także na grupy które organizują historyczne rekonstrukcje starć.

Fragment Tkaniny z Bayeux

Muzeum Tkaniny z Bayeux

Miasto Bayeux jest miejscem, w którym znajduje się na świecie kawałek haftu. Tkanina z Bayeux opowiada o inwazji Wilhelma Zdobywcy na Anglię w 1066 roku, i został zamówiony przez brata Wilhlema na otwarcie katedry w Bayeux w 1077 roku. 58 części, z których składa się tkanina, jest niezwykle szczegółowych. Obok scen batalistycznych przedstawiono również życie codzienne w XI wieku. Można nawet zobaczyć Kometę Halleya, która przecina niebo – miało to miejsce w 1066 roku, i jest wyjątkowym wydarzeniem, gdyż kometa widoczna jest na krótki czas z ziemi raz na 75 lat.

Organizowanych jest wiele wycieczek na pola bitewne oraz propozycji na własne wycieczki samochodowe , które prowadzą przez najbardziej znaczące miejsca bitewne Normandii. Można również przejechać się Drogą Cydru – szlakiem wiodący przez sady, wiejskie zabudowania i malownicze francuskie wioski.

Image credit: Ville de Bayeux

Katedra Najświętszej Marii Panny w Rouen

Katedra Najświętszej Marii Panny w Rouen (Cathédrale Notre-Dame de Rouen)

Każdy przewodnik po Normandii zaprowadzi Was również do Rouen, największego miasta w regionie. Miejscowa katedra zapiera dech w piersiach, wrażenie robią również sąsiadujące ze świątynią pieczołowicie odrestaurowane średniowieczne budynki.

Gotycka katedra posiada dwie wieże o różnych wysokościach, ciekawostką jest, że dzięki tej wyższej katedra był najwyższym budynkiem na świecie od 1876-1880 roku. Do dzisiaj jest czwartym co do wysokości kościołem na świecie.

Katedra słynie także z tego, że znajduje się w niej wyjątkowy grobowiec Ryszarda Lwie Serce, oraz krypta pochodząca z XI wieku.

Image credit: Frédéric BISSON​

Atrakcje Kulinarne 

Tak, to prawda, historia jest wszędzie, ale Normandia słynie również z wyśmienitej kuchni. Można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, aby zobaczyć, jak przygotowuje się najbardziej znany produkt w regionie czyli ser Camambert na farmie President Cheese Farm. W trakcie wycieczki można zobaczyć tradycyjną metodę produkcji serów i spróbować, jak smakuje ten wyjątkowy produkt.

GDZIE ZATRZYMAĆ SIĘ W NORMANDII?

Na stronie naszego partnera Booking.com​ jest szeroki wybór noclegów w Normandii na każdą kieszeń.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​