Nord-Pas de Calais – I i II Wojna Swatowa

Region Nord-Pas de Calais pod względem historycznym był jednym z regionów Europy o który najczęściej toczyły się walki; w istocie, Charles de Gaulle nazwał nawet ten region „feralną aleją” przez którą wielokrotnie wędrowały armie najeźdźców.

Podczas I wojny światowej większość regionu była pod okupacją. Wiele miast oraz setki kilometrów kwadratowych ziem zostało zniszczonych podczas czterech lat prowadzenia działań wojennych, a region ten poniósł znacznie większe szkody niż jakakolwiek inna część Francji. Podczas gdy monarchowie francuscy i brytyjscy przed wiekiem dwudziestym byli zażartymi wrogami, w okresie I wojny światowej oba narody walczyły wspólnie ramię w ramię zjednoczeni jako sojusznicy.

Cena była wysoka – w całym regionie Nord-Pas de Calais spotykamy setki cmentarzy oraz pomników z tamtego czasu, które są świadectwem rozgrywającego się tam horroru.

Dunkierka i ‘Operacja Dynamo’

Operacja Dynamo

Dunkierka była sceną historycznej ewakuacji brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego z Francji w maju 1940. ‘Operacja Dynamo’ – ewakuacja ponad 350 tysięcy żołnierzy z użyciem łodzi trwała 9 dni i przeprowadzona została pod ciągłym ostrzałem niemieckiej artylerii oraz nieustającymi atakami z powietrza – była to najprawdopodobniej największa operacja morska w całej historii. The Dunkirk Memorial, pomnik, który upamiętnia ponad 4,5 tysiąca ofiar usytuowany jest przy wejściu do sekcji grobów brytyjskich żołnierzy na cmentarzu miejskim w Dunkierce.

Nord-Pas de Calais - biuro informacji turystycznej
6, place Mendès BP 99 59028

Więcej informacji na www.northernfrance-tourism.com​.

I Wojna Światowa

Cmentarz wojskowy w Etaples

Cmentarz wojskowy w Etaples

Jest to największy cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej we Francji, z 10 773 pochówkami od początku I wojny światowej, oraz 119 od okresu II wojny światowej gdy w 1940 roku szpitale zostały ponownie rozlokowane w Etaples.

Zaprojektowany przez Sir Edwina Lutyensa, cmentarz zawiera również groby niemieckie oraz 73 niestety niezidentyfikowane dotąd groby.

Otwarty cały rok. Wstęp wolny.

Image credit: Peter​​

Muzeum i Cmentarz we Fromelles

Muzeum i Cmentarz we Fromelles

Na otwartych polach na północny zachód od wioski Fromelles w dniach 19 i 20 lipca 1916 roku rozegrała się przerażająca bitwa pod Fromelles – jedna z największych tragedii dla Australijskich Sił Zbrojnych (AIF). Niemiecki atak kosztował australijską piątą dywizje ponad pięć i pół tysiąca ofiar. 410 z nich pozostało niezidentyfikowanych i spoczęli w grobie nieznanego żołnierza w rogu cmentarza zwanym Krzyżem Wiktorii. Muzeum wojenne we Fromelles zawiera przejmującą i fascynującą kolekcję oryginalnych australijskich pamiątek z bitwy oraz inne przedmioty pozostałe po niemieckich i brytyjskich oddziałach, które walczyły w okolicy podczas trwania wojny.

Fromelles Museum Rue de Verdun.

Image credit: Alan Wilson​

Cmentarz Świętej Marii, Nr. Haisnes-la Bassée

Ten powojenny cmentarz usytuowany na dawnym polu walki zawiera groby 1810 żołnierzy, którzy zginęli podczas bitwy pod Loos; większość z nich pozostaje niezidentyfikowana.

Jednakże, na jednym z nagrobków odkryto imię syna Rudyarda Kiplinga – Jana (działka 7, rząd D, grób 2).

Otwarty cały rok. Wstęp wolny.

Muzeum Aleksandra Villedieu w Loosen Gohelle

Muzeum odnosi się do bitwy pod Loos, przedstawia przedmioty codziennego użytku odzyskane z pola walki. Na szczególną uwagę zasługuje wieczne pióro przewoźnika, które mimo 80 lat spędzonych pod ziemią nadal działa. Wycieczka dookoła dwóch wierz zwanych ‘double crassier’ da Ci obraz całego pola bitwy wliczając w to Lorette oraz Vimy.

Po muzeum możliwa jest wyłącznie wycieczka z przewodnikiem.

Wojskowy Cmentarz Narodowy w Notre Dame de Lorette

Jeden z głównych francuskich narodowych cmentarzy i pomników. Kaplica i latarnia morska w Notre Dame de Lorette dominują nad wzgórzami, o które siły francuskie stoczyły długą i krwawą bitwę. 

Na cmentarzu znajduję się 20 tys. białych krzyży upamiętniających ponad 120 tys. poległych po obu stronach, w odbywającym się w 1915 roku zażartym konflikcie.

Otwarty cały rok. Wstęp wolny.

La Targette, Neuville Saint Vaast

Cmentarz brytyjski, ograniczony poniekąd przez francuski cmentarz narodowy na drugim planie, jest miejscem spoczynku sześciuset dwunastu żołnierzy, pochowanych głównie podczas stacjonowania tutaj oddziałów medycznych pomiędzy 1917 i 1918 rokiem. Znajdują się tu również trzy groby z okresu II wojny światowej, dwa z nich pozostają niezidentyfikowane. Rzeźba ‘znicz pokoju’ jest wyraźnym hołdem ku pamięci poległych żołnierzy. W Muzeum wojskowym La Targette znajduje się bogata kolekcja pamiątek z wielu bitew I wojny światowej.

Loos Memorial and Dud Corner Cemetery

(Pomnik w Loos oraz cmentarz niewybuchów)

Pomnik w Loos składa się ze ściany oraz cmentarza Niewybuchów. Upamiętnia 20 tys. oficerów i ludzi, którzy nie posiadają żadnego znanego grobu, i którzy zginęli w okolicy pomiędzy pierwszym dniem bitwy pod Loos (25 września 1915 roku), a końcem wojny. Chociaż bitwa została wygrana, niedoświadczeni żołnierze musieli zapłacić najwyższą cenę. „Narożnik niewybuchów” to część tamtego terenu, nazwana tak ze względu na ogromną ilość niewybuchów znalezionych na tym terenie po zawieszeniu broni. Podobnie jak w przypadku innych cmentarzy, spoczywają tutaj setki niezidentyfikowanych ludzi.

Otwarty cały rok. Wstęp wolny.

Pomnik w Vimy upamiętniający Kanadę

Monument upamiętnia zwycięstwo oddziałów kanadyjskich w bitwie o wzgórze 145 w Vimy. Pomnik ten zbudowany jest z białego kamienia i jest to największy wojenny pomnik Kanady. Ziemia na której znajduje się pomnik została oddana przez naród francuski po wieczne czasy w posiadanie Kanadyjczykom za ich wkład i wysiłek podczas wojny – ustanowiono tutaj Kanadyjski Park Narodowy. Na pomniku wyryto nazwiska ponad 11 tysięcy zaginionych kanadyjskich żołnierzy.

Otwarty cały rok. Wstęp wolny.

Tunele podziemne w Arras

Pod Placem Bohaterów w Arras przebiega labirynt tuneli wykutych w skale kredowej. Był on używany przez 10 tysięcy żołnierzy brytyjskich i Wspólnoty Brytyjskiej. Przez okres czterech lat ten podziemny świat był połączony z linią frontu w Vimy, posiadał własny generator, polowy punkt opatrunkowy oraz kwatery dowodzenia. 

Turyści mogą zwiedzić sieć tuneli wyłącznie w towarzystwie przewodnika. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z centrum informacji turystycznej w Arras.

Pomnik w Cambrai

Pomnik w Cambrai I wojna światowa Ten przepiękny pomnik znajduje się w końcu cmentarza wojskowego w Louverval. Upamiętnia ponad 7 tysięcy żołnierzy brytyjskich i południowo-afrykańskich, którzy polegli w bitwie pod Cambrai w listopadzie i grudniu 1917 roku, a których miejsca spoczynku pozostają nieznane. Pomnik został zaprojektowany przez H. Chalton Bradshawa, a wykonany przez C.S.Jaggera.

Biuro turystyczne Cambrai email office-tourisme-cambrai@nordnet.fr

Le Cateau-Cambrésis

Pomnik ku czci ‘heroicznej porażki’ oddziałów brytyjskiej drugiej armii w dniu 26 sierpnia 1914 roku podkreśla decyzję dowódcy sił brytyjskich aby nie poddawać miasta.

Cztery dywizje piechoty i jedna dywizja kawalerii nie miały szans w starciu z sześcioma dywizjami niemieckimi dowodzonymi przez von Klucka. 

Wielu spośród brytyjskich żołnierzy nigdy nie otrzymało rozkazu do odwrotu, a prawie 8 tysięcy zostało zabitych bądź rannych.

Pomnik ku czci Nowej Zelandii w Le Quesnoy

Kilka dni przed zawieszeniem broni, 4 listopada 1918 roku, małe miasto na północy Francji zostało wyzwolone przez siły nowozelandzkie z niemieckiej okupacji trwającej cztery lata. Miasto było okupowane przez półtora tysiąca niemieckich żołnierzy, którzy odmówili kapitulacji. Czterystu żołnierzy z oddziałów nowozelandzkich zostało rannych, 93 spośród nich zmarło i zostało pochowanych na cmentarzu w Le Quesnoy. Wyzwolenie miasta wciąż pozostaje w pamięci tutejszych mieszkańców i Nowozelandczyków, którzy odwiedzają pomnik aby złożyć hołd swym rodakom.

Biuro turystyczne 1, rue du Maréchal Joffre

Cmentarz Wojskowy Św. Rocha, Valenciennes

Cmentarz komunalny św. Rocha położony jest w północnowschodniej części miasta. Miasto pozostawało pod okupacją do listopada 1918 roku. Wyzwolone przez Kanadyjczyków, pełniło funkcję szpitala polowego do października 1919r. Znajduje się on 1.5km od Valenciennes na północnej części drogi do Brunaysur-L’Escaut.

II Wojna Światowa​II Wojna Swiatowa

Muzeum wojenne w Calais Parc Saint-Pierre

Region w pobliżu Calais ucierpiał znacząco podczas okresu II wojny światowej. Muzeum to znajduje się w dawnym bunkrze, poprzednio używanym przez oddziały niemieckiej marynarki jako stanowisko dowodzenia. W 20. pomieszczeniach zobaczyć można wiele interesujących przedmiotów związanych z prowadzeniem działań wojennych w tym regionie, wliczając kolekcję umundurowania i sprzętu, plakaty, fotografie oraz rekonstrukcję stanowiska łączności.

Muzeum wojenne w Calais Parc Saint-Pierre

Muzeum Wału Atlantyckiego, Audinghe

Ta groźna betonowa wieża strzelnicza usytuowana w malowniczym regionie wybrzeża Gris-Nez była elementem potężnego systemu umocnień Hitlera wzdłuż północnego wybrzeża Francji – Wału Atlantyckiego. 21. niemieckich żołnierzy, którzy tutaj stacjonowali mieli za zadanie bombardowanie wybrzeży hrabstwa Kent dzięki 35-metrowym działom. Budynek wraz z armatami stanowi ‘pamiątkę’ tamtych wydarzeń.

Baza rakiet V3 Mimoyecques, Landrethun-le-Nord

Baza rakiet V3 była niemiecką konstrukcją mającą przynieść zwycięstwo wojskom niemieckim. Zaopatrzona w 25 ogromnych dział zdolnych do odpalania pocisków dosięgających Londyn w odstępie 6 sekund. Projekt ten, jednakże, nie został zrealizowany w związku z zmasowanymi atakami powietrznymi aliantów.

Bunkier Eperlecques

Ta wystająca ponad ziemie betonowa konstrukcja miała być miejscem, w którym przechowywano, tankowano oraz odpalano rakiety V2, oraz gdzie miał być produkowany płynny tlen. Nie udało się jednak zrealizować żadnego z tych projektów.

La Coupole, Saint-Omer

Po zniszczeniu i wysadzeniu bunkra Eperlecques, Hitler nakazał zwiększenie środków finansowych na budowę kolejnej podziemnej bazy rakietowej położonej kilka kilometrów od zniszczonego bunkra, znanej jako La Coupole’. Dzisiaj znajduje się tutaj muzeum poświęcone II wojnie światowej. Zwiedzający poznają historię rakiet V1 i V2 oraz ich militarnego użycia podczas wojny. Można tutaj zobaczyć rzadkie i unikalne filmy z tego okresu oraz wiele innych ciekawych rzeczy.

Muzeum Historyczne okresu II wojny światowej, Ambleteuse

Muzeum to jest hołdem ku czci wszystkich weteranów i uczestników II wojny światowej. Na 800 m2 możemy prześledzić historię wojny począwszy od inwazji na Polskę w 1939r. aż do zrzucenia bomby na Hiroshimę w 1945.

Musée Historique de la Seconde Guerre Mondiale.

Dom rodzinny Charlesa de Gaulle, Lille

Charles de Gaulle, znany za swojego zaangażowania w rozwój francuskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, urodził się w 1890r. w domu swej babki w Lille. 

W 1990 dom ten został uznany pomnikiem historii, dziś znajduje się tutaj muzeum upamiętniające życie tego wspaniałego człowieka

Muzeum Ruchu Oporu, Bondues

Ta część północnej Francji została spustoszona przez II wojnę światową oraz niemiecką okupację. Ruch oporu był grupą mężczyzn i kobiet działających w ukryciu w celu pomocy aliantom w odzyskaniu kontroli nad okupowaną Europa. Muzeum to poświęcone jest członkom ruchu oporu, oraz przedstawia poprzez liczne dokumenty i artefakty, poświęcenie tych ludzi dla słusznej sprawy i ryzyko z jakim musieli się zmierzyć każdego dnia.

Muzeum 5 czerwca 1944: hasło Verlaine

Na dzień przed lądowaniem wojsk w Normandii BBC wysłało zakodowaną wiadomość do francuskiego ruchu oporu w formie dwóch wersów z wiersza poety Verlaine. 

Wiadomość została odczytana i rozszyfrowana prawidłowo przez niemiecką kwaterę główną w Tourcoing, w pobliżu Lille, jednak została ona uznana przez dowództwo za nieistotną.

​Muzeum Pamięci, Dunkierka

Dunkierka była sceną historycznej ewakuacji brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego z Francji w maju 1940. ‘Operacja Dynamo’ – ewakuacja ponad 350 tysięcy żołnierzy z użyciem łodzi trwała 9 dni i przeprowadzona została pod ciągłym ostrzałem niemieckiej artylerii oraz nieustającymi atakami z powietrza – była to najprawdopodobniej największa operacja morska w całej historii. The Dunkirk Memorial, pomnik, który upamiętnia ponad 4,5 tysiąca ofiar usytuowany jest przy wejściu do sekcji grobów brytyjskich żołnierzy na cmentarzu miejskim w Dunkierce.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​