Nicea – Przewodnik Turystyczny

Nicea to malownicze nadmorskie miasto w południowej Francji, mniej niż 15 km na zachód od Księstwo Monaco. Znajdujące się nad Lazurowym Wybrzeżem (Côte d'Azur) miasto, jest piątym co do wielkości miastem we Francji. Przyciąga ono corocznie 4 miliony turystów.

Na terenie dzisiejszej Nicei znajdowało się Terra Amata, najstarsze znane obozowisko pochodzące z około 380 tysięcy lat p.n.e. Znaleziono tutaj ślady używania ognia, konstrukcji domów, oraz narzędzi z krzemienia.

Około 350 p.n.e. założona została tutaj grecka osada Nikaia, nazwana na cześć Nike, bogini zwycięstwa. Poprzez stulecia tereny Nicei przechodziły wielokrotnie z rąk do rąk, a strategiczne położenie miasta znacznie wpłynęło na rozwój związany z handlem morskim i konkurowało z rzymskim Cemenelum, którego ruiny znajdują się teraz w Cimiez, dzielnicy Nicei.

Granice średniowieczne miasto otoczone było murami, a także otoczone z jednej ze stron rzeką-fosą o nazwie Paillon, którą później zasypano. W dzisiejszych czasach w miejscu dawnego koryta rzecznego znajduje się kolej podmiejska w stronę Akropolis. Ze strony wschodniej miasto chronione było fortyfikacjami Wzgórza Zamkowego, które jest jedna z atrakcji które trzeba koniecznie zobaczyć. Archeolodzy sugerują, że port był także otoczony murami.

Przez stulecia tereny miasta należały do Księstwa Sabaudii-Piemontu, później do Francji, Królestwa Sardynii, aż do 1860, kiedy to na stałe zostały włączone do Francji.

Okolice Nicei znane są z pięknych krajobrazów i przyjemnego śródziemnomorskiego klimatu, który zwrócił uwagę Brytyjskich wyższych sfer w drogiej połowie XVIII wieku, od tamtego czasu znacząca liczba arystokratów spędzała tam zimy.​


PROMENADA ANGLIKÓW (PROMENADE DES ANGLAIS)

Promenada Anglików (Promenade des Anglais)

Główną promenadę miasta nazwano „Promenadą Anglików” po zwiększającej się z roku na rok liczbie odwiedzających francuskie resorty. W dzisiejszych czasach wzdłuż promenady spacerują nie tylko arystokracji, lecz także biegacze, rolkarze, oraz deskorolkarze. Przez całą długość alejki ciągnie się także oddzielona od ulicy droga rowerowa. Rowery można wypożyczyć w wielu punktach w mieście, jeden z nich znajduje się na wschodnim końcu promenady.

Ze względu na często organizowane tutaj imprezy, promenada uznawana jest za serce miasta, odbywa się tutaj karnawał, imprezy sportowe, oraz wystawy sztuki. Wzdłuż promenady znajduje się uznawany za jeden z najbardziej luksusowych na świecie hoteli Hotel Le Negresco, który charakteryzuje się kopułą uwieńczoną szpicem.

Poruszając się wzdłuż promenady dojrzeć można w wodzie metalową konstrukcje, które jest pozostałością po budynku Casino de la Jetée-Promenade, który nie przetrwał II wojny światowej. Udając się w stronę Wzgórza Zamkowego, nie sposób nie zauważyć rzeźby Neuf Lignes Obliques, który zainstalowano w 2010 roku, aby uczycić 150-lecie włączenia Nicei do Francji. Struktura składa się z dziewięciu stalowych belek, które łącza się ku zwieńczeniu rzeźby. Żartobiliwe nazywana jest „wykałaczkami”.

MUZEA SZTUKI W NICEI

Muzea Sztuki w Nicei

Od wieków miasto przyciągało nie tylko tych szukających relaksu, lecz także szukających inspiracji. Czyste powietrze i specyficzne „miękkie” światło przypadło do gustu artystom, przebywał tutaj Marc Chagall, Niki de Saint Phalle, Henri Matisse, oraz Arman. 

Ich prace można podziwiać w muzeach znajdujących się w mieście, wstęp do większości jest darmowy.

Polecamy także odwiedzić Muzeum Sztuki Azjatyckiej (Musée des Arts Asiatiques), w którym znajduje się kolekcja dzieł z Indii, Chin, oraz z południowo-wschodniej części kontynentu. 

Muzeum znajduje się w wywierającym wrażeniu budynku, znajdującym się w Parc Phoenix nad brzegiem małego jeziorka. Park znajduje się wzdłuż Promenady Anglików, naprzeciw lotniska.


PLAŻE W NICEI
PLAŻE W NICEI

Plaże w Nicei należą do kamienistych, znajdują się na nich duże, płaskie kamienie. Niektóre prywatne plaże pokryte zostały warstwą piasku. Polecamy zabrać ze sobą na plaże coś miękkiego do siedzenia oraz koniecznie klapki. Z łatwością można też wypożyczyć leżaki plażowe i inne asesoria plażowe. Mimo kamienistych plaży odwiedzający miasto chętnie wybierają się popływać w jasno-niebieskim morzu.

Plaże w miasteczkach pod Niceą są bardziej piaszczyste, polecamy Villefranche-sur-Mer, Antibes, oraz Cannes. Podróżując z najmłodszymi, polecamy szczególnie plaże w Villefranche, która zjaduje się jedynie 20 minut jazdy autobusem (linia TAM 100).

Punkty Widokowe

Jednym z lepszych punktów widokowych w mieście jest wzgórze Mont Boron, które znane jest z tego, że znajduje się tam willa Elton'a John'a. Podziwiać można z tamtą widok na miasto, góry, a także na miejscowość Villefranche-sur-Mer, oraz Saint-Jean-Cap-Ferrat.

WZGÓRZE ZAMKOWE (COLLINE DU CHÂTEAU)

Wzgórze Zamkowe (Colline du Château)

Wzgórze Zamkowe jest centralnym punktem w najstarszej dzielnicy Nicei, zwanej starą Niceą (Vieux Nice). Atmosfera w tej cześć miasta rożni się, uliczki są znacznie węższe, znajdują się tutaj także małe placyki między budynkami.

Polecamy wspiąć się na wzgórze (92 m n.p.m.) serpentynami które prowadzą pod stary cmentarz, który znajduje się w północnej części dzielnicy. Niedaleko znajduje się także park miejski z przyjemną restauracją. W parku prowadzone są obecnie wykopaliska archeologiczne.

Następnie należy udać się na taras widokowy, skąd podziwiać można liczne kościółki, w tym kopułę katedry datowanej na XI wiek, a także plaże oraz Promenade des Anglais.

Na wzniesieniu znajdują się także pozostałości ruin zamkowych, a także okrągłą basztę, znaną także jako Wieża Bellanda, którą wybudowano w miejscu dawnych fortyfikacji. W baszcie mieszkał i tworzył francuski kompozytor Hector Berlioz, znany z uwertury „Król Lear”.

Atrakcją na wzgórzu jest także głośny wystrzał z armaty o południu, warto spoglądać na zegarek aby nie dać się przestraszyć!

ÈZE

Èze

Będąc w Nicei polecamy także wybrać się do Èze, małej miejscowości znajdującej się w stronę Monako. Wioska znajduje się na skalistym wzgórzu, wznoszącym się nad wybrzeżem, z którego można podziwiać widok. 

Najlepszym punktem widokowym jest Jardin Exotique d’Èze, mały ogród botaniczny, w którym znajduje się ciekawa kolekcja kaktusów. Warto spędzić tutaj kilka chwil, panorama uznawana jest za jedną z piękniejszych w tej części Europy.

Do Èze można łatwo dostać się z Nicei autobusem linii 82, który kursuje co godzinę, oraz co dwie godziny w Niedziele, który zatrzymuje się także w Villefranche-sur-Mer.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​