​​

Lyon – Przewodnik Turystyczny​

Lyon (ang. Lyons), to duże miasto w centralno-wschodniej Francji, w rejonie Rodan-Alpy (Auvergne-Rhône-Alpes). Jest drugą, po Paryżu, miejską aglomeracją we Francji, i jest domem dla około 2,2 miliona ludzi. Miasto znajduje się 150 km na południowy zachód od szwajcarskiej Genewy, i 280 km od włoskiego Turynu.

Z Anglii do Lyonu dostać się można promami z Dover do Calais lub do Dunkierki, bezpośrednia podroż samochodem trwa około 6 godzin. Warto w drodze odwiedzić inne francuskie miasta​, takie jak Paryż, Dijon oraz Châlons-en-Champagne.

​Miasto jest znane ze względu na znaczenie historyczne, oraz liczne przykłady zabytkowej oraz nowoczesnej architektury. Historycznie, miasto było stolicą rejonu znanego z produkcji oraz wyrobu jedwabiu. Od końca XX wieku, zaczęło słynąć jako centrum sztuki gastronomicznej.

Zasłynęło one także w historii kinematografii gdy pod koniec XIX wieku August oraz Louis Lumière, wymyślili w Lyonie kinematograf. W 1896 roku odbyła się tutaj także pierwsza publiczna projekcja ich filmów, podczas której pokazano między innymi słynny film "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat".

Lyon znany jest także z corocznego Festiwalu Światła ("Fête des lumières"), który obchodzony jest przez mieszkańców którzy wystawiają świece, światełka, oraz latarenki w oknach. Organizowane są także publiczne pokazy, podczas których podświetlane są rozpoznawane oraz historyczne budynki w mieście, które czasami nazywane jest "Stolicą Światła".

W mieście znajdują się siedziby międzynarodowych organizacji takich jak Interpol, Euronews, oraz Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami. Ekonomia miasta opiera się na bankowości, oraz przemyśle farmaceutycznym, chemicznym oraz biotechnologii. 

Co warto zobaczyć w Lyonie?

Bazylika Notre-Dame de Fourvière

​Bazylika zbudowana została ufundowana z prywatnych funduszy, i zbudowana została pod koniec XIX wieku na terenie na którym w przeszłości znajdowało się rzymskie forum. Fourviere poświęcono Maryi Dziewicy, w podzięce za uratowanie miasta przed plagą czarnej śmierci (z tego samego powodu organizowany jest Festiwal Światła).

Znajdująca się na wzgórzu Fourviere, górująca nad miastem bazylika jest punktem orientacyjnym, oraz jednym z symboli miasta.

W budynku świątyni znajduje się muzeum sztuki sakralnej, można także zwiedzić bazylikę z przewodnikiem.

 ​

Parc de la Tête d'Or

Będąc w Lyonie wiosną lub latem polecamy odwiedzić także „Park Złotej Głowy", który jest jednym z najlepszych przykładów pięknego ogrodu w stylu angielskim, lecz także funkcjonalnego miejskiego parku.

W parku znajdują się rozległe trawiaste obszary, jezioro na którym można zobaczyć żaglówki oraz dwie sztuczne wysepki, cztery ogrody różane, ogromne szklarnie, ogród botaniczny, a także zoo, do którego wstęp jest wolny od opłaty.

W zoo zobaczyć można kilkaset zwierząt z całego świata, w tym bardzo rzadkiego północni-afrykańskiego lwa, który nie występuje na wolności od 1922. W 2006 otwarto La Plaine Africaine, obszar w którym można przyglądać się gatunkom z Afryki, między innymi żyrafom, krokodylom, i antylopom. Jeśli odwiedzasz Lyon z najmłodszymi, zoo jest doskonałym miejscem do zwiedzenia.

Znaczną częścią parku są także ogrody botaniczne (Jardin botanique de Lyon), do których wstęp jest darmowy w dni tygodnia. W znacznej wielkości szklarniach znajdują się okazy tropikalnych roślin, w tym kamelie, które mają ponad 100 lat, oraz wywołujące wrażenie rośliny owadożerne. Ciekawa jest także kolekcja pięknych orchidei, znajdująca się w jednej z mniejszych szklarni. Daims by francisco.j.gonzalez, on Flickr  "Daims" (CC BY 2.0) by  francisco.j.gonzalez 

Amfiteatr Trzech Galów

Rzymski budynek jest jednym z najstarszych obiektów znajdujących się w Lyonie, pochodzi prawdopodobnie z 19 roku naszej ery, i poświęcony był  kultowi Romulusa i Remusa – legendarnych braci, założycieli Rzymu. Teatr rozbudowywany był w II wieku, pomieścić mógł do 20.000 widzów.

Arena teatralna  była także miejscem męczeństwa Blandyny z Lyonu, w czasach prześladowania chrześcijan – tablica na środku areny, wspomina świętą, a także wizytę papieża Jana Pawła II do Lyonu w 1986.

Historycy sądzą, że budynek był największym tego typu obiektem w okolicy, lecz archeologowie sugerują, że pozostałości amfiteatru znajdować mogą się także pod sąsiadującymi budynkami. Obiekt jest obecnie zamknięty dla odwiedzających ze względów bezpieczeństwa, lecz można go obejrzeć dokładnie z poziomu ulicy.

Vieux Lyon

Dla tych którzy lubią spokojnie snuć się po mieście odkrywając nowe zakamarki polecamy renesansową dzielnice „Stary Lyon". Dzielnica ta dzieli się na trzy części Saint Jean, Saint Paul, oraz Saint Georges.

W średniowieczu Saint Jean było głównym ośrodkiem politycznym oraz religijnym. Katedra Saint Jean, która jest siedzibą arcybiskupa miasta, jest doskonałym przykładam gotyckiej architektury. Przylegająca do katedry Manécanterie, w której w przeszłości znajdowała się szkoła chóralna, w dzisiejszych czasach stanowi muzeum katedralne.

Obszary Saint Paul pochodzą z XV i XVI wieku, najciekawszymi obiektami są domy włoskich handlowców oraz bankierów, którzy wprowadzili się do Lyonu. Świetnymi przykładami są Hôtel Bullioud oraz Hôtel de Gadagne, w ostatnim znajduje się teraz Muzeum Historyczne Miasta oraz Międzynarodowe Muzeum Lalek.

Warto także zwrócić uwagę na kościół Saint Paul, który zdobiony jest romańska wieża, z imponującym zwieńczeniem.

W Saint Georges w XVI wieku mieszkali tkacze jedwabiu , zanim przeprowadzili się do Croix Rousse w XIX. W średniowieczu, między głównymi ulicami wybudowano korytarze przecinające je w poprzek przez budynki zwanymi traboules (od łacińskiego „transambulare"), aby ułatwić transport oraz handel.

Współcześnie czterdzieści przejść jest otwartych dla wszystkich, są one głównie atrakcjami turystycznymi. Większość pozostałych są wejściami do prywatnych apartamentów, lub zostały zablokowane i używane są jako pomieszczenia gospodarcze.

Muzeum Sztuk Pięknych w Lyonie

​Miłośnikom sztuki polecić musimy wizytę w Musée des beaux-arts de Lyon, które jest jedynym z największych i prawdopodobnie jednym z najważniejszych muzeów w Europie.

Ciekawy jest też budynek w którym znajduje się muzeum, który był w przeszłości klasztorem benedyktynek, który odnowiono go pod koniec XX wieku.

Do kolekcji muzeum nalezą między innymi liczne eksponaty ze starożytnego Egiptu znajdujące się w 9 tematycznych pomieszczeniach, malarstwo Europejskie z okresu XIV do pierwszej połowy XX wieku, XIX-wieczne rzeźby w muzealnym ogrodzie, a także mniejsze kolekcje monet i medalionów.

Odwiedzając muzeum warto poprosić audio-przewodnik, który przybliżyć może zwiedzającym szczegóły dotyczące 40 najcenniejszych eksponatów. Dostępny jest on w języku angielskim, i dostępny jest także jako aplikacja na smartfony.

​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​