​Lille

Lille to największe miasto w Belgijskiej Flandrii, w północnej Francji które zaskakuje odwiedzających imponującą architekturą. Bez względu na to, czy zachwycasz się urokliwymi starymi uliczkami otoczonymi budynkami z czerwono-brązowej cegły, czy chłoniesz żywiołowość i energię tego przepełnionego kulturą miasta, w Lille znajdziesz coś dla siebie.

Ze względu na bliskość do granicy z Belgią, Niderlandami, oraz Wielką Brytanią​ widać w tym mieście wpływy z innych krajów, przykładowo można zauważyć domy szeregowe, które są nierzadko domami dla licznej populacji studentów.

Obraz: Olivier Duquesne

Dlaczego warto odwiedzić Lille?

Dlaczego warto odwiedzić Lille?

Lille może jest największym miastem w północnej Francji, ale równocześnie kusi spokojną, przyjazną atmosferą z flamandzką architekturą w tle, oraz przecinającą miasto rzeką Deûle.

Lille wraz z włoskim miastem Genua było Europejską Stolicą Kultury w 2004 roku, dzięki bogatej liście muzeów, galerii, katedr, kościołów, zabytków oraz pomników. 

Wszystkie galerie oraz muzea przez cały rok zapraszają na wystawy oraz ekspozycje, tak więc o każdej porze roku można znaleźć wydarzenie odpowiednie dla siebie.

Obraz: jujuly25 

Jak dotrzeć

Jak dotrzeć do Lille?

Lille jest położone zaledwie godzinę drogi z Dunkierki oraz nieco ponad godzinę drogi z Calais, co oznacza, że nasze obie trasy z Dover do Francji są wygodnym sposobem na przedostanie się prze Kanał La Manche.

Jeśli mieszkasz w północnej Anglii lub w Szkocji możesz skorzystać z naszej trasy Newcastle-Amsterdam​. Przejazd z Amsterdamu (port IJmuiden) do Lille zajmuje około 3 godziny.

Obraz: di.fe88

 

Centrum Miasta

Centrum Miasta

Centrum Lille można z grubsza podzielić na trzy główne części Vieux Lille (Stare Miasto), Grand-Place (obszar wokół Placu Generała De Gaulle), oraz République – kwartał Saint-Sauveur. Poza centrum miasta, ale wciąż w Lille, łatwo dostępne dzięki sieci metra, są miasta Villeneuve d’Ascq, z muzeum LAM posiadającym największą kolekcję dzieł sztuki nowoczesnej Francji poza Paryżem, oraz Roubaix, w którym siedzibę ma muzeum La Piscine.

Na głównym placu, Place du General-de-Gaulle, lepiej znanym jako „Grand Place”, jest wiele pięknych kamienic. W jednym z budynków znajduje się siedziba lokalnej gazety La Voix du Nord, plac ozdabia fontanna z posągiem bogini, „la Grande déesse”, upamiantniająca oblężenie miasta w 1792 roku.

Spacerując po starej części miasta będziesz się cieszyć klimatem brukowanych uliczek, różnorodnością sklepów, znakomitymi restauracjami oraz nowoczesną rzymskokatolicką Katedrą Notre Dame de la Treille, nazwaną od XII posągu Matki Boskiej,

Obraz: Haile F​

Muzea w Lille

Muzea W Lille

Muzeum Palais des Beaux-Arts w Lille jest jednym z największych muzeów we Francji, poza Paryżem. Ogólna powierzchnia Muzeum to 20.000 m2!

Było to jedno z pierwszych muzeów zbudowanych w kraju, zgodnie z instrukcjami Napoleona I na początku XIX wieku w ramach kampanii popularyzacji sztuki.

LAM, czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Lille jest miejscem ekspozycji nowoczesnych dzieł oraz klasyki takich autorów, Pablo Picasso, Amedeo Modigliani, Joan Miró, Georges Braque.

Obraz: OliBac

​Pobyt Z Rodziną

Dla rodzin, Lille oferuje mnóstwo pięknych parków i ogrodów do zwiedzania i podziwiania w czasie wolnym. Jest ogród botaniczny, Vauban Garden i najbardziej popularny z nich wszystkich, Park Cytadela oraz ogród zoologiczny, w którym zgromadzono około 400 zwierząt od małp, przez zebry i pantery do rzadkich i egzotycznych ptaków.

Aby jak najlepiej wykorzystać pobyt warto inwestować w 24-godzinny Lille City Pass, które dzięki jednorazowej opłacie daje dostęp do ponad 25 głównych atrakcji Lille, oraz umożliwi bezpłatne podróże komunikacją miejską. ​

Jarmark Bożonearodzeniowy

Jarmark Bożonearodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lille jest obowiązkowy dla zwiedzających w okresie Bożego Narodzenia.

Każdego roku, w grudniu główny plac w mieście zamienia się w targ z dużym diabelski młyn i choinkami, oraz stoiskami sprzedającymi ozdoby świąteczne oraz żywność.

Obraz: Erik Vanden

Cytadela Lille

Cytadela Lille

Nazwana „Królową Bastionów” zaprojektowana przez Vauban’a, Cytadela Lille jest jednym z najważniejszych bastionów, ze wszystkich zaprojektowanych przez tego inżyniera. Vauban słynął z umiejętności projektowania fortyfikacji. Cytadela Lille, zaprojektowana w kształcie gwiazdy, jest świadectwem jego umiejętności i wiedzy.

Obraz: Frédérique Voisin-Demery

Gdzie zatrzymać się w Lille?

Lille, jako duże miasto, oferuje bogaty wybór miejsc noclegowych, które można rezerwować na stronie naszego partnera booking.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​