Epernay

Epernay jest samozwańczą stolicą francuskiego regionu Szampania i jest siedzibą największych producentów szampana na świecie. Miasto jest położone w departamencie Marne, nad brzegiem rzeki o tej samej nazwie. Epernay jest 130 km na północny wschód od Paryża i ok. 30 minut jazdy samochodem z Reims.

JAK DOTRZEĆ

Z Calais do Epernay jest nieco poniżej trzech godzin jazdy samochodem, więc nasza przeprawa Dover - Calais jest najlepszym sposobem na dotarcie do Francji. Możesz również wybrać naszą trasę Newhaven - Dieppe, skąd samochodem podróżuje się nieco dłużej, ale za to trasą bezpośrednio z portu.

DLACZEGO WARTO ODWIEDZĆ EPERNAY?

Wyjazd do Epernay oznacza jedno - odwiedziny u jednego z najlepszych producentów szamapana, którzy mają swoje siedziby w mieście. Produkcja wina w regionie rozpoczęłą się dzieki unikalnemu mikroklimatowi, który jest najlepszy dla odmian winogron Pinot i Chardonnay, używanych przy produkcji. Epernay i okolice są usiane winnicami na wzgórzach.

Miasto jest mozaiką architektoniczną, wśród wielkich, pałacowych budowli wytwórni szampana rozlokowane są nowoczesne budynki.
Bardzo mało pozostało w Epernay budynków z okresu średniowiecza, ponieważ historia bardzo mocno doświadczyła miasto - szczególnie podczas Wojny Stuletniej oraz dwóch wojen światowych. Najstarsze budowle znajdują się w centrum, a uroku dodają nieregularne, wąskie uliczki.

W centrum miasta jest zielony park, który zachęca do pikników na trawie i delektowania się regionalnym serami o nazwach charcuterie i patisserie.
Lokalne centrum informacji turystycznej chętnie wskażę inne atrakcje, które są w Epernay i okolicach, można je odwiedzić podróżując samochodem.

CO ZOBACZYĆ W EPERNAY

Aleja Szampana ( Avenue de Champagne), zgodnie z nazwą, jest miejscem, w którym rozlokowali się najłsynniejsi producenci tego Mercier, Moet et Chandon i Perrier-Jouet. Wizyta u jednego z nich jest punktem obowiązkowym wycieczek do Epernay. My polecamy Mercier, gdzie wrażenie na zwiedzających robi nie tylko wspaniale zaprojektowana piwnica, 30 metrów pod ziemią, ale turyście mogą podróżować po niej małym poociągiem! Po wycieczce można oczywiście spróbować szampana oraz zrobić zakupy w sklepie z pamiątkami. Ponieważ zwiedzanie Mercier cieszy sie ogromna popularnością, warto zrobić wcześniejszą rezerwację online, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Najstarszym pomnikiem w mieście jest Portail St Martin – pozostałośc po XVI wiecznym Kościele Notre Dame. Ogromne kamienne drzwi są świadctwem tego, jak niesamowity musiał być kościół, który powstał w 1542 roku.

W okolicach Epernay są również interesujące pałace, z których warto odwiedzić posiadłości de Pierry, de Montmort i de Condé. Ostatni zamek powstała w XVII wieku a w jego ogrodzie są drzewa, które mają ponad 300 lat. Przez wiele lat pałac chylił sie ku upadkowi, aż został wykupiony przez prywatnego właściciela, który w 1983 wyremontował posiadłość.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​