​Caen – Przewodnik Turystyczny

Caen jest stolicą regionu Dolna Normandia​, założone zostało w XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę. Miasto rozkwitło w XVI wieku na skutek rozwój francuskich kolonii, a w czasie Rewolucji Francuskiej stało się ośrodkiem inteligencji i burżuazji.

W trakcie lądowania w Normandii miasto zostało dość znacznie zniszczone, ale część budynków przetrwała, między innymi średniowieczny zamek otoczony murem, zabytkowe opactwa oraz XIX-wieczne kamienice.

Jak dotrzeć do Caen?

Zamiast płynąć promem z Portsmouth do Caen lepiej skorzystać z jednej z naszych tras pomiędzy UK a Francją.

Trasa Newhaven-Dieppe połączona jest portem w Caen drogami A29 i A13, które znajdują się 2 godziny jazdy samochodem z portu.

Kiedy odwiedzic Caen?

Klimat a Caen jest umiarkowany, morski, a lata są ciepłe a zimy umiarkowane. Średnia temperatura to 11 stopni, latem wynosi ponad 21 stopni.

Jeśli szukasz słońca polecamy wybrać się od maja do lipca, i koniecznie zabrać krem przeciwsłoneczny!

Co zobaczyć w Caen

Dlaczego warto odwiedzić Caen?

Caen jest jednym z największych miast w Normandii​, po Hawrze oraz Rouen. To w Caen swoją siedzibę miał słynny Wilhelm Zdobywca, który został tutaj pochowany. 

Król Anglii i książę Normandii doprowadził do założenie dwóch słynnych opactw, męskiego pod wezwaniem Świętego Stefana (Saint-Ĕtienne), oraz żeńskiego pod wezwaniem Trójcy Świętej (Sainte-Trinité), które są klasycznymi przykładami szkoły normandzkiej. W jednym z nich została pochowana jego żona Matylda, córka hrabiego Flandrii.

Miasto słynie ze swoich historycznych budynków oraz galijskiego charakteru, którego nie zniszczyła nawet II wojna światowa oraz toczące się w tym rejonie walki, latem 1944 roku.

Caen jest jednym z najstarszych miast uniwersyteckich we Francji, popularnym wśród artystów oraz pisarzy. Założony został w 1432 roku przez króla Anglii Henryka VI, lecz zostało całkowicie zniszczony w czasie nalotu bombowego. Odbudowany, otwarty został ponownie w 1957 roku.

Caen słynie również z produktów mlecznych oraz oczywiście owoców można, co sprawia, że miasto jest chętnie odwiedzane przez wielbiciele dobrej kuchni. W mieście jest wiele popularnych restauracji, szczególnie w dzielnicy Vaugueux, w której są miejsca polecane przez przewodnik Michelina.​

Dlaczego warto odwiedzić Caen?

Co warto zobaczyć w Caen?

W Caen nie brakuje atrakcji turystycznych, zarówno dla fanów historii, jak i również wielbicieli przyrody oraz osób, które lubią wszystko, co francuskie.

Lądowanie w Normandii jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Europy, a nawet świata, co wciąż ma wpływ na miasto. Caen jest zaledwie 10 minut jazd od plaż D-Day (Juno oraz Sword), na których wylądowali brytyjscy oraz kanadyjscy żołnierze. Blisko jest również plaża Omaha - utrwalona w filmie “Szeregowiec Ryan”, gdzie wylądowali Amerykanie.

Wzniesiony w XI wieku Zamek w Caen jest jednym z największych średniowiecznych zamków w Europie, który należał do Wilhelma Zdobywcy. Pomimo toczącego się remontu jest wciąż otwarty dla zwiedzających. Wewnątrz zamkowych murów znajdują sie muzea ( Museé de Beaux Arts, Muzeum Normandii) oraz kościół Św. Jerzego. W czasie II wojny światowej używany został jako koszary.

Dwa opactwa założone przez Wilhelma Zdobywcę, aby ułagodzić gniew papieża do dzisiaj przyciągają turystów. Rue Ecuyère jest centrum nocnego życia, jednym z wielu miejsc, w których można wypić drinka lub dwa.​

Jeśli podróżujecie z dziećmi to polecamy je zabrać do do Parc Festlyand – położonego blisko Caen, z ponad 30 atrakcjami inspirowanymi historią (są tutaj piraci, wikingowie oraz postacie z czasów średniowiecza).

Gdzie zatrzymać się w Caen?

W Caen nie brakuje hoteli na każdą kieszeń. Warto sprawdzić ofertę naszego partnera booking.com.​

​​​​Ważne: Ceny są uzależnione od dostępności. Rezerwacja telefoniczna opłat.​ Warunki zastosowania .​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​