Beauvais

Beauvais jest stolicą departamentu Oise w regionie Pikardia, w północnej Francji. Miasto nie jest duże, liczy nieco ponad 54 tysiące mieszkańców. Teren był zamieszkany od czasów rzymskich, w ówczesnym czasie nosił nazwę Caesaromagus, co oznacza “pole”. Okres świetno miasto przeżywało w XV i XVI wieku, dzięki produkcji gobelinów.

Jak dotrzeć

Z Calais do Beauvais jest tylko 2 godziny jazdy samochodem, jeśli skorzystasz z naszej trasy Dover - Calais, natomiast jeśli z Newhaven - Dieppe, to podróż samochodem skróci się o ok. 20 minut. Z Bauvais masz blisko do Paryża (1 godzina 45 minut samochodem) i Rouen (1 godzina i 20 minut samochodem).

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ BEAUVAIS?

Beauvais to żywe miasto, w którym jest wiele do zrobienia i zobaczenia.
Duża część Beauvais została zniszczona w trakcie drugiej wojny światowej, podobnie, jak wiele miast w północnej Francji, przez co architektura stanowi mieszankę - klasyki z nowoczesnością. Wyjątkowa katedra oraz wiele kościołów przypominają o średniowiecznej świetności miasta.

Beauvais słynie z parków i otwartych przestrzeni. Z tego powodu miasto otrzymało wiele prestiżowych wyróżnie. W sąsiedztwie jest miejscowośc Gerberoy. Znana, jako “miejscowość tysiąca róż”, której wyjątkowośc podkreślają urocze, drewnianie domy.

Zakupy w Beauvais zawsze przyciągają turystów. Sklepy koncentrują się wokół  Rue Carnot, Rue Gambetta i Place Jeanne Hachette. Odwiedzających kuszą również restauracje i kafajki oferujące również przysmaki kuchni normandzkiej.

CO ZOBACZYĆ W BEAUVAIS

Beauvais to nie tylko przystanek, to kierunek sam w sobie - głosi hasło reklamowe. Miasto oferuje atrakcje dla każdego, od fascynujących muzeów to parków i ogrodów.

Katedra Świętego Piotra jest jednym z francuskich przykładów zachwycającej architektury gotyckiej. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1247 roku i nie została ukończona do dnia dzisiejszego. Zwiedzających zachwycają gigantyczne okna okute stalą. W katedrze jest również imponujący zegar astronomiczny, wykonany w XIX wieku przez lokalnego zegarmistrza. Wysoki na 12 metrów, szeroki na 6 metrów, składa się z 90 tysięcy części! Pokazuje czas w 18 miastach na świecie. Informuje równiez o wschodach i zachodach słońca, przypływach i odpływach oraz pozycji, w jakiej znajdują się poszczególne planety. Co godzinę 68 postaci przedstawia natomiast scenę Sądu Ostatecznego.

Historyczne dziedzictwo miasta czyli gobeliny, można obejrzeć w Galerie Nationale de la Tapisserie de Beauvais, obok katedry. W muzeum zgromadzono najlepiej zachowane gobeliny.

Beauvais słynie z ogrodów i ogrodników, dzięki czemu regularnie zdobywa nagrody w prestiżowych konkursach poświęconych właśnie ogrodnictwu. W Marcel Dassault Park można podziwiać prace miejscowych ogrodników - ogród różany i sad, W parku jest również mini-ogród zoologiczny oraz park wodny Aquaspace.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​