Bayeux

Bayeux słynie z gobelinu, który przedstawia podbicie Wielkiej Brytanii przez Normanów w XI wieku. Miasto jest położone na północy Francji, a historia jest jego częścią. Bayeux nie tylko samo w sobie jest atrakcją turystyczną, ale również punktem startowym wycieczek po okolicznych pamiątkach związanych z drugą wojną światową.

Bayeux

Dlaczego warto odwiedzić Bayeux?

Bayeux jest pięknym miastem w północnej Francji, po sąsiedzku z Caen. Miasto leży w tym regionie Europy, który jest przesiąknięty historią i nowoczesnością, ze względu na strategiczne połóżenie, na północnym wybrzeżu Francji.

Bayeux jest pierwszym miasto wyzwolonym podczas lądowania Aliantów w Normandii, a wiele budynków przetrwało drugą wojnę światową, dzięki temu, że nie mieściły się nich obiekty strategiczne, jako bazy wojskowe czy fabryki. Oznacza to, że Bayeux jest najbardziej klasycznym francuskim miastem, jeśli chodzi o wygląd, w północnej Francji.

W Bayeux mieszka obecnie 15 tysięcy ludzi, a dzieki bliskości Caen, nie jest oblegane przez turystów.

Jak dotrzeć

Jak dotrzeć

Dzięki rejsom z Newhaven do Dieppe dotrzesz do Bayeux w 2 godziny i 15 minut po zjechaniu z promu, w zależności od ruchu na drogach.

Możesz również skorzystać z naszych tras z Dover do Dunkierki i Calais, z których to portów dotrzesz do Bayeux w kilka godzin, albo z trasy Newcastle - Amsterdam, która jest idealną opcją dla mieszkańców północnej Anglii oraz Szkocji.

Co zobaczyć w Bayeux

Bayeux słynie wśród turystów, szczególnie Brytyjczyków, z gobelinu przedstawiającego Wilhelma Zdobywcę podbijającego Anglię w 1066 roku.

Legenda głosi, że żobna władcy, Matylda, sama wykonała gobelin, ale prawdopodobnie został on utkany w klasztorze na południu Anglii. Wyjątkowośc gobelinu zawiera się w jego rozmiarze - długość 70 metrów, wysokość 50 centymetrów, waga 350 kg. Gobelin został wyróżniony przez UNESCO w 2007 roku, umieszczeniem na liście “Pamięć Świata”.

Gobelin jest umieszczony w katedrze Notre Dame, gdzie został umieszczony przez młodszego brata Wilhelma Zdobywcy, Odo z Bayeux.

W katedrze Notre Dame upamiętniono również zabójstwo angielskiego arcybiskupa Tomasza Becketa w Katedrze w Canterbury w 1170 roku, po tym, jak sprzeciwł się królowi Henrykowi II, który chciał kontrolować kościół.

Ogrody botaniczne w Bayeux powstały w roku. Zajmują powierzchnię ponad 2 hektarów są otwarte dla zwiedzających codziennie, a wstep jest bezpłatny. Do dziś są tam rośliny zasadzone w momencie otwarcia. Pośród 400 drzew jest buk europejski, który został uznany za pomnik przyrody francuskiej w 1932 roku i ponownie wyróżniony w 2000 roku.

Bayeux było pierwszym miastem we Francji, które zostało wyzwolone spod niemieckiej okupacji. Stało sie to 7 czerwca 1944 roku. W Muzeum Bitwy o Normandię upamiętnia się nie tylko to wydarzenie, ale oczywiście samą bitwę, która trwała od 7 czerwca 1944 roku do 29 sierpnia 1944 roku. Zwiedzjących mogą nie tylko zapoznać się z faktami dotyczącymi walk, czy obejrzeć 25-minutowy film poświęconym tym wydarzeniom, ale również zobaczyć oryginalne mundury i broń z czasów drugiej wojny światowej. 

(Lokalna oranizacja turystyczna w Bayeux)

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​