Ypres (Iper) – Przewodnik Turystyczny​

Belgijskie miasto Ypres (spolszczona wymowa to "Iper") jest najbardziej znane ze swojej historii, szczególnie w trakcie I1 wojny światowej (zwanej Wielką Wojną), znajduje się w Zachodniej Flandrii, w północno-zachodniej Belgii.. Niezliczona liczba żołnierzy przemaszerowała przez miasto. Wielu z nich nigdy nie powróciło do swoich domów. To z myślą o nich powstał Menin Gate – pomnik, który upamiętnia poległych. W miasteczku mieszka około 35.000 ludzi, lecz wiele więcej odwiedza znajdujące się tutaj memoriały.​

Krótka Historia Ypres​

Dlaczego warto odwiedzić Ypres?

Przed I Wojną Światową

Mimo, że miasto kojarzy się wielu z czasami współczesnymi, jednakże historia Ypres sięga, aż do czasów przed naszą erą, kiedy to zostało najechane przez wojska Rzymskie.

W średniowieczu Ypres było prosperującym Flamandzkim miastem o populacji bliskiej 40.000. Znane było handlu lnem z Anglią i wspomniane było w Opowieściach Kanterberyjskich. Sukiennice, które stały się jednym z symboli miasta wybudowane zostały w XIII wieku. Miasto stopniowo wzrastało na znaczeniu, a w 1561 Ypres stało się centralnym ośrodkiem diecezji, a kościół Świętego Marcina stał się katedrą.

Miasto było oblegane w czasie krucjaty biskupa Norwich, lecz uratowane zostało przez Francuzów. W XVII wieku zdobyte zostało przez Ludwika XIV i pozostało w rękach francuskich na mocy Traktatu w Nijmegen, po podpisaniu tego dokumenty w mieście wybudowano fortyfikacje a rozkaz słynnego inżyniera Vauban, które po części zachowały się do czasów dzisiejszych.

U schyłku XVII wieku miasto stało się częścią Niderlandów Hiszpańskich. W XVIII wieku miasto znalazło się pod panowaniem Habsburgów, w 1794 po niedługim oblężeniu miasto zostało wyzwolone spod panowania koalicji antyfrancuskiej.​


Co zobaczyć w Ypres

I Wojna Światowa I Iii Bitwa Pod Ypres

Ypres znajdowało się w strategicznym położeniu w czasie I wojny światowej , blokowało Niemcom przedostanie się przez Belgię do Francji. Miasto otoczone zostało z trzech stron, i bombardowane przez okres wojny. 

W I bitwie pod Ypres alianci przechwycili miasto z rak niemieckich. W II bitwie pod Ypres po raz pierwszy użyto broni chemicznej, co spowodowało dużą liczbę ofiar porażonych gazem, który nazwano od nazwy maista „iperytem”.

Największą bitwa była jednak trzecia bitwa, która odbyła się w 1917 (znana także jako Bitwa pod Passchendaele). Po 4 miesiącach starć w bitwie poległo około ćwierć miliona żołnierzy z obu stron. 

W czasie Świąt Bożego Narodzenia w Ypres przez krótki czas ogłoszono nieoficjalnie rozejm, rozegrano także mecz piłki nożnej i wymienio drobne podarunki. Rozejm upamiętniono krzyżem oraz futbolówkami (zdjęcie poniżej).  W latach 1920 Ypres stało się miejscem pamięci i od tego czasu odwiedzane było przez weteranów, ich rodziny, oraz cywilów.​

Miasto Dzisiaj

Miasto Dzisiaj

Znaczna część miasta odbudowano za niemieckie pieniądze, zreperowano rynek główny i odbudowano sukiennice oraz urząd miasta na bazie oryginalnych projektów. W budynku urzędu miasta znajduje się teraz muzeum poświęcone roli miasta w I wojnie światowej, które nazwano po wierszu "In Flanders Fields" ("Wśród Flandrii pól") ujmujący tragedię Wielkiej Wojny.

Współcześnie, Ypres jest jednym z światowych miast pokoju i utrzymuje bliskie stosunki z Hiroszimą, miastem które także zostało na zawsze dotknięte wojną. Miasteczko jest, podobnie jak Hanower, jednym z tzw. Burmistrzów Pokoju, które ma na celu wyeliminowanie broni jądrowej przed końcem roku 2020.

Image credit: Roland Turner

Dlaczego warto odwiedzić Ypres?

Ypres jest położony w tej części Belgii, która została najbardziej zniszczona w trakcie 1 wojny światowej. Na tym terenie życie straciło 300 tysięcy żołnierzy aliantów. Cały region jest dosłownie usiany pomnikami, cmentarzami oraz muzeami, natomiast Ypres zostało kompletnie zniszczone w trakcie działań wojennych.

Po wojnie miasto zostało odbudowane, a budynki odtworzone zgodnie z dawnymi projektami. Rekonstrukcja była sukcesem, dziś o miejscowym rynku mówi się, jako o jednym z najpiękniejszych w Belgii, natomiast Cloth Hall jest jednym z najokazalszych budynków w Belgii.

Ypres to nie tylko pamięć o Wielkiej Wojnie, ale również niezliczone sklepy, restauracje oraz kafejki, w których można odpocząć obserwując życie miasta.

Ścieżki spacerowe są również godne polecenia – spacer wokół miejskich wałów trwa nieco ponad 90 minut. Można również przejść się długim na 3 mile Szlakiem Dziedzictwa, wokół centrum miasta.

​Jak dotrzeć do Ypres?

Przepraw się z Dover do Calais lub Dunkierki, a następnie przejedź przez granicę do Belgii. 

Podróż z Calais do Ypres zajmie tylko 1 godzinę 10 minut, natomiast z Dunkierki do Ypres czas przejazdu do tylko 50 minut.

Jeśli podróżujesz z północy Anglii oraz ze Szkocji to musisz skorzystać z naszego promu z Newcastle do Amsterdamu​, skąd dojazd do Ypres, przez Holandię oraz Belgię, zajmuje tylko 3 godziny.

Co warto zobaczyć w Ypres?

Ypres, chociaż jest małym miast, jest również miejscem, w którym znajdują się dwie wyjątkowe atrakcje znane w całej Belgii.

Menin Gate Memorial powstał aby uczcić pamięć 50 tysięcy zaginionych osób, kobiet oraz mężczyzn, uczestników Wielkiej Wojny. Od 1928 roku każdego dnia, o 8 wieczorem, w tym miejscu odbywa się uroczystość poświęcona ofiarom, których imiona oraz nazwiska znajdują się na pomniku.

Gigantyczne sukiennice (Lakenhalle) dominuje nad rynkiem od czasów średniowiecza, kiedy Ypres było jednym z głównych miast handlowych rywalizujących z Brugią oraz z Gandawą. Dziś Cloth Hall jest siedzibą jednego z muzeów oraz oferuje wyjątkowy widok na miasto z 70-metrowej dzwonnicy.

Szczegółowe informacje na temat Ypres: http://www.toerisme-ieper.be/en/

Gdzie Zatrzymać Się W Ypres

Nie brakuje miejsc noclegowych w Ypres. Każdy znajdzie coś dla siebie, odpowiedniego dla swoich wymagań lub budżetu. 

Nasz partner booking.com oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych.

Inne Atrakcje I Zabytki W Ypres​

Inne Atrakcje I Zabytki W Ypres Image credit: Bernt Rostad

Sukiennice (Lakenhalle)

Wspomniane wcześniej sukiennice są znacznej wielkości średniowiecznym budynkiem,który sprawował role magazynu oraz targu w czasach gdy kwitnął handel lnem.

Oryginalny budynek skonstruowany w xiii wieku zniszczony został przez artylerię w i wojnie światowej. 

Od 1933 do 1967 budynek stopniowo rekonstruowano pod czujnym okiem architektów. 125 metrowa dzwonnica jest imponująca i przypomina złote czasy miasta. 

Budynek znajduje się na światowej liście unesco.

Mało kto wie, że xix wieczna kopia budynku znajduje się w kalkucie, w indiach, i służy jako siedziba sądu najwyższego.

Oryginalny budynek w ypres był także inspiracją dla obecnego budynku systemów administracyjnych snuy (dawneijszego budynku koleji) w albany, w stanie nowy york.

​Muzeum Miejskie (Stedelijk Museum)

Muzeum miejskie w ypres znajduje się w budynku o ciekawej historii, na początku xiii wieku był kościołem. W połowie xvi wieku przekształcono styl świątyni z gotyckiego w renesansowy. Na początku xix wieku kościół przekształcono w szpital, a później w dom opieki. W czasie bombardowań podczas i wojny światowej był jedyny niewielu budowli, która zachowała się w względnie dobrym stanie.

W dzisiejszych czasach w tym ładnie odnowionym budynku znajduje się muzeum skupiające się głównie na historii miasta przedstawionej za pomocą malowideł, map, zdjęć oraz druków. Imponująca jest kolekcja xvi wiecznych rzeźb, srebrnej biżuterii, oraz kowalstwa artystycznego. Cenna jest także kolekcja prac malarki louise de hem, pochodzącej z ypres. Muzeum jest zamknięte w poniedziałki, w pozostałe dni otwarte jest od 10:00-12:30 oraz 14:00-17:00. Bilety są niedrogie, kosztują 2,5 euro.

Menin Gate

Menin Gate to imponujący wielkością pomnik w kształcie łuku triumfalnego poświęcony żołnierzom, którzy polegli w I wojnie światowej. Nazwiska 54.896 żołnierzy których ciał nigdy nie odnaleziono zostały wyryte na ścianach memoriału. Na szczycie konstrukcji znajduje się kamienny lew, symbolizujący Wielką Brytanie, oraz Flandrię.

Każdej nocy, przed 20:00 policja zatrzymuje ruch uliczny przed i przez bramę, a o pełnej godzinie rozlega się odgrywany na trąbce hejnał Last Post aby uczcić pamięć poległych w walce o wolność. Ceremonia odbywa się codziennie od 1928 roku.

Co warto zobaczyc poza miastem?

Co Warto Zobaczyc Poza Miastem

W okolicach Ypres znajduje się więcej historycznych miejsc związanych z I wojna światową.

Image credit: Andrew Nash​

Cmentarz Wojenny Tyne Cot

Tyne Cot jest największym tego typu obiektem w okolicy oraz największym cmentarzem żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Znajduje się na południe od wioski Passchendaele. Na terenie cmentarza znajduje się także memoriał który jest kontynuacją listy poległych z memoriału Menin Gate. Wiele mniejszych cmentarzy o podobnym charakterze znajduje się w tym rejonie.

Zainteresowanym historią I wojny światowej polecamy także zapoznać się z przygotowanym przez nas Przewodnikiem dla Podróżujących Samochodem – Okres Wojenny. Ten przewodnik zawiera obfity wybór miejsc godnych zobaczenia w północnej Francji, Belgii, oraz Holandii.

​Muzeum Pamięci Passchendaele 1917

Znajdujące się w pięknym położeniu muzeum dokumentuje wojnę w kolejności chronologicznej. 

Znajduje się w nim mnóstwo informacji na temat bitew, wraz z oryginalnymi artefaktami. 

Na terenie muzeum zrekonstruowano także okopy, które pozwalają wczuć się w atmosferę Pół Flandrii. 

Muzeum otwarte jest codziennie od 09:00 do 17:00. Wstęp kosztuje 5 EURO.

Niemiecki Cmentarz We Vladso

Najważniejszy Niemiecki cmentarz z czasów wielkiej wojny znajduje się w wiosce Vladso, na północ od Ypres, niedaleko Diksmuide. Wśród dębiny, pośród trawy, w prostych liniach, znakuje się kilkaset czarnych kwadratowych kamieni z wykutymi imionami żołnierzy. Kamienie są czarne, gdyż Traktat Wersalki zaznaczał, że kolor biały może być używany wyłącznie na grobach zwycięzców wojny. Groby nie są przyozdobione kwiatami, miejsce wydaje się wręcz opuszczone. Na terenie cmentarza znajduje się także pomnik autorstwa Käthe Kollwitz przedstawiający pogrążonych w żałobie rodziców.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​