​Liège – Przewodnik Turystyczny

Liège jest największy miastem oraz stolicą kultury oraz ekonomii regionu Walońskiego. Miasto to położone jest nad rzeką Mozą, jest ośrodkiem francuskiego obszaru językowego w Belgii​.

Znajdziesz tu wszystko, od luksusowych restauracji (opisanych poniżej) do słynnej opery. Liège jest także miejscem, w którym odbywa się najstarszy oraz największy targ na świeżym powietrzu w Belgii, który odwiedza ponad 100 tysięcy osób!

Odwiedź unikatowe butiki popularnych projektantów lub poznaj smak Belgii odwiedzając najlepsze restauracje, piwiarnie oraz bary. W każdą niedzielę możesz odwiedzić słynny targ Le Batte lub arkady, które były pierwszą na świecie nowoczesną galerią handlową otwartą w 1831 roku.

Liège jest miastem pełnym zabytkowych kościołów oraz opactw, której dobrze wychodzą na zdjęciach – nie zapomnij naładować baterii aparatu! Miasto jest przyjazne pieszym, którzy mogą spacerować podziwiając wyjątkowe widoki. Miasto tętni także życiem nocnym ze względu na duża ilość młodych ludzi mieszkających w okolicach centrum.

Liège jest także miejscem gdzie rozpoczyna się najstarszy kolarski klasyk Liège-Bastogne-Liège, zaliczany do Pięciu Pomników Kolarstwa, tradycyjnie odbywa się pod koniec kwietnia.​​

Dlaczego warto odwiedzić liège?

Liège zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem, pełnym pięknych zabytkowych budynków.

Możesz odwiedzić jedno z muzeów lub doświadczyć czegoś z bogatej oferty kulturalnej lub gastronomicznej miasta.

​Jak dotrzeć do liège?

Liège jest łatwo dostępne dzięki połączeniom promowym z Newcastle do Holandii. Po przypłynięciu do Amsterdamu (port w IJmuiden) czas podróży samochodem do Liège to tylko 3 godziny.

Najpopularniejsza trasa prowadzi przez Utrecht, Eindhoven, oraz Maastricht​, które są także miastami wartymi odwiedzenia.

Co warto zobaczyć w liège?​

Nowoczesna architektura w Liege
 

W Liège jest wiele wspaniałych zabytków, wśród nich średniowieczne kościoły, opactwa oraz klasztory. Możesz spacerować ulicami Liège, zachwycając się bogactwem kulturalnym tego wspaniała miasta w Belgii. Odwiedź XIX-wieczną operę, pierwsze na świecie centrum handlowe lub Citadel Hill – ogromny teren zielony idealny na romantyczne spacery.

Image credit: Rick Ligthelm​

Akwarium I Muzeum Zoologiczne

Otwarte od 1888 roku, Akwarium i Muzeum Zoologiczne to wielokrotnie nagradzana atrakcja dla całej rodziny.

W akwarium jest prawie wszystko, od żółwi, rekinów zamieszkujących rafy koralowe, oraz ryb elektrycznych, i tych żyjących w ciemnych jaskiniach. Muzeum zainteresuje wystawa poświęcona afrykańskiej sawannie, bezkręgowcom, ssakom oraz belgijskiej faunie.

Citadel Hill

Do cytadeli dotrzeć można po krótkim spacerze z centrum miasta w kierunku północnym.

Citadel Hill to idealne miejsce na przyjemny spacer przez ścieżki snujące się przez ogrody. Wspinaczkę po schodach 374 schodach nagrodzoną będzie panoramiczny widok na miasto. Na wzgórzu znajdują się także liczne pomniki rozsiane po lasach, łąkach, oraz wzdłuż ścieżek.

Muzeum Sztuk Pięknych

Z zewnątrz muzeum budzi mieszane uczucia, betonowy budynek z 1980 przyozdobiony jest kolorowymi figurami geometrycznymi.

Wnętrze muzeum prezentuje się ciekawiej, przedstawiając dzieła Belgijskich mistrzów, od średniowiecznych płócien Lombard po surrealistyczne dzieła. Ciekawe są także dzieła przedstawiające przemysłową Walonię.

​​​Muzeum Grande Curtius

Pomalowany na czerwono budynek, wybudowano oryginalnie w XVI jako prywatny dwór dla producenta prochu strzelniczego dla armii Hiszpańskiej.

Muzeum znajdujące się nad rzeką Mozą skupia się na archeologii oraz sztuce dekoracyjnej, a także kolekcjach z ze zbiorów dawanych muzeów broni, oraz sztuki sakralnej. Do ciekawszych obiektów należą złocone relikwiarze z XII, Ewangelarium z Notger, oraz portret Napoleona z 1804.

Co warto zrobić w liège?​​​

Zakupy
 

Zakupy

W Liège są butiki popularnych projektantów, dzięki czemu zakupy staną się wyjątkowym doświadczeniem. 

Możesz kupić wszystko, od ubrań do tradycyjnych prezentów.

Jeśli chcesz połączyć zakupy z historią to odwiedź pierwszą na świecie galerię handlową otwartą w 1831 roku!

Liège słynie z targów, które otwarte są w każdą niedzielę, od wczesnego ranka do popołudnia. 

Warto także odwiedzić La Batte, który jest jednym z większych placów targowych w Belgii. 

Oferuje różnorodne produkty spożywcze z wielu kuchni świata, antyki, lokalne wyroby, oraz przeróżne szpargały i rzeczy używane.

​Restauracje

Bogactwo restauracji w Liège sprawia, że wybór miejsca na kolację może być trudnym zadaniem. W Liège trzeba spróbować miejscowej potrawy znanej, jako ‘boulets’ – pulpetów mięsnych z rodzynkami, jagodami oraz syropem.

L’Heliport specjalizuje się w kuchni francuskiej oraz owocach morza, oferując wszystko co najlepsze na tym poziomie. Klienci mogą siedzieć wewnątrz lokalu lub na brzegiem rzeki Mozy.

W menu L’Enoteco są dania francuskie, włoskie oraz inne, znane z kuchni śródziemnomorskiej. Rozkosze podniebienia zapewniają steki oraz puddingi.

Jeśli masz mniejszy budżet to odwiedź restaurację Al’Copete, która oferuje smaczne steki, sałatki oraz inne potrawy dla całych rodzin.

Gdzie zatrzymać sie na nocleg w liège?

Jeśli planujesz zatrzymać się w Liège na kilka dni, proponujemy zapoznać się z oferta hotelów naszego partnera. Można je rezerwować na stronie naszego partnera booking.com.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​