Flandria – I Wojna Światowa

Ypres w Belgii, wokół którego znajduje się wyżej położony teren zwany Ypres Salient, stał się kluczowym polem bitewnym w czasie I wojny światowej. Szturm najeźdźców utrzymywał się przez długi okres czasu, jednakże Brytyjczycy nie poddawali się i dzielnie walczyli nie pozwalając na upadek miasta.

Na terenie Ypres toczyły się 4 główne bitwy pomiędzy aliantami i Niemcami, najbardziej pamiętna z nich miała miejsce w Passchendaele w 1917 roku, kiedy to setki tysięcy mężczyzn zginęło po obu stronach. Wojska brytyjskie poniosły ogromne straty, w postaci 250,000 poległych, którzy spoczywają na 600 pobliskich cmentarzach. Żołnierze często mówią o „byciu we Francji”, choć w rzeczywistości byli w Belgii, w miejscu, które nazwali „wycieraczkami”.

To miasto późnego średniowiecza, pomimo iż zostało kompletnie zniszczone podczas 4 lat działań wojennych, zostało odbudowane i służy jako doskonały punkt, z którego można rozpocząć odkrywanie ciekawych miejsc oraz cmentarzy we Flandrii.

Turystyka Flandria- Bruksela
Flanders House 1a Cavendish Square London W1G 0LD

Więcej informacji na www.visitflanders.co.uk​

Header image credit: Thomas Quine

​​
Flanders Museum

In Flanders Fieldsmuzeum, Ypres

Uznawany za jeden z najbardziej zdewastowanych miast I wojny światowej, Ypres posiada obecnie jedno z najlepszych muzeów poświęcone temu okresowi. Muzeum In Flanders Fields zostało otwarte w 1998 roku i jest położone w Sukiennicach, eleganckim budynku datowanym na okres średniowieczny, kiedy region ten był ważnym obszarem produkcji wełny.

Usytuowany jest na pierwszym piętrze, z widokiem na rynek, a jego główną ideą jest propagowanie pokoju. Znajdziesz tutaj relacje żołnierzy pełniących służbę w czasie działań wojennych, mundury, broń, mapy oraz prezentacje audiowizualne odtwarzające przerażające lata wojenne, miejscowych cierpiących ludzi, ich okupantów i wyzwolicieli.

W muzeum znajduje się również sekcja, przedstawiająca okres przygotowań do wojny. Przedstawia ona chronologiczny układ wydarzeń z okresu 1914-1918. Znajdziesz tutaj eksponaty związane z losem jeńców wojennych, wyposażenie placówek medycznych oraz sposób zaangażowania innych narodów.

In Flanders Fields- muzeum Lakenhallen, Grote Markt 34

Menin Gate

Menin Gate, Ypres

Na wschodzie miasta Ypres znajduje się imponujący pomnik poświęcony 54,896 żołnierzom, których nazwiska zostały wyryte na ścianie.

Każdej nocy, tuż przed godziną 20.00, policja zatrzymuje ruch przed bramą, a o godz. 20.00, rozlega się, odgrywany na trąbce, the Last Post, zapewniając, iż utrata życia w tej kampanii o wolność nigdy nie zostanie zapomniana. Hejnał odgrywany jest przez sześciu reprezentantów Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pomnik Menin Gate został wybudowany z portlandzkiego kamienia, aby uczcić pamięć osób zaginionych- tych członków armii, którzy zginęli w walkach w Ypres, jednak których ciała nie zostały odnalezione.

Od 1929 roku Last Post był odgrywany każdego wieczoru i w każdych warunkach pogodowych, za wyjątkiem okresu niemieckiej okupacji podczas II Wojny Światowej, kiedy to uroczystość odbyła się w Anglii na cmentarzu Brookwood Military, w pobliżu Guildford.

Image credit: R/DV/RS

St George's Memorial Church

St George’s Memorial Church, Ypres

Kościół St George’s Memorial został wybudowany, ku czci 500.000 ludzi poległych w trzech bitwach Ypres Salient.

Kościół parafialny w stylu angielskim został otwarty w 1929 roku, następnie obok niego została wybudowana brytyjska szkoła – Eton Memorial School – która miała wychowywać dzieci brytyjskich pracowników Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej.

Image credit: R/DV/RS

Trenches

Okopy i schrony Yorkshire, Ypres

Prawie 90 lat po tym jak okopy Yorkshire zostały wykopane, w pobliżu wioski Boezinge, 4 km na północ od Ypres, dowiadujemy się z jakimi warunkami borykali się żołnierze w latach 1915-1917, a mianowicie bardzo ciasne pomieszczenia, często zalane wodą. Aby utrzymać ludzi nad błotem i wodą zostały utworzone drewniane ramki i kładki, które również można tutaj spotkać. Możliwość zwiedzenia tego miejsca pozwala nam uzmysłowić sobie w jaki sposób przebiegała wojna okopowa. Wszystkich tych, którzy chcieli by zobaczyć oryginały, uratowane z miejsca, gdzie zostały odkryte zapraszamy do Muzeum In Flanders Fields w Sukiennicach w Ypres.

Otwarty cały rok. Wstęp wolny.

Image credit: Andrew Nash​

Hooge Crater: muzeum i cmentarz

Starannie odnowiona kaplica, w której mieści się muzeum jest domem dla unikalnych i cennych kolekcji z I wojny światowej, w tym mundurów oraz realnej wielkości obrazów z teatru wojny.

W pobliżu mieści się Cmentarz Crater, gdzie tysiące żołnierzy zostało pochowanych od wybuchu III bitwy pod Ypres. 

Natomiast park tematyczny Bellewaerde znajduje się obecnie w miejscu, gdzie niegdyś stał zamek Hooge Crater przed rozpoczęciem jego zniszczenia, który datuje się na 31 października 1914 r.

Muzeum Pamięci w Passchendaele 1917

To nagrodzone muzeum w swojej kolekcji posiada obrazy, filmy, makiety oraz duży zbiór zabytków. Szczególnie poruszająca jest rekonstrukcja schronów wraz z kwaterami głównymi, sypialniami, miejscem pracy, która pokazuje jak brytyjscy żołnierze musieli borykać się z trudnościami, żyjąc w okopach bez dachu nad głową.

Muzeum znajduje się w historycznym zamku Zonnebeke, który jest idealnym wstępem do historii I wojny światowej.

Muzeum Pamięci w Passchendaele 1917, Leperstraat 5, Zonnebeke www.passchendaele.be

Pomnik i cmentarz Tyne Cot, Passchendaele

Prawie 12.000 brytyjskich i sprzymierzonych żołnierzy spoczywa na cmentarzu Tyne Cot. Przy oryginalnie rozmieszczonych grobach znajduje się Krzyż Ofiarny. Z tyłu cmentarza zobaczyć można dużą kamienną ścianę, na której widnieje 35.000 nazwisk zaginionych żołnierzy z I wojny światowej. Bardzo wzruszające, ale zarazem i szokujące jest to iż tyle tysięcy żołnierzy poległo w walce, a ich imiona nie zostały nigdy odkryte.

The Rampart Route

Pierwotnie zbudowany w 1100 roku z wałów ziemnych, obecny mur ochronny został zaprojektowany w XVII wieku na rozkaz Ludwika XIV. Więcej informacji znajdziesz w bezpłatnym przewodniku dostępnym w języku angielskim w Centrum Informacji Turystycznej Ypres.

Istnieje 12 pomników pochodzących z XIII wieku na 4 km odcinku trasy spacerowej.

Talbot House and Poperinge Town Hall, Poperinge

I wojna światowa Talbot House: klub dla żołnierzy utworzony w 1915 r. w Poperinge w Belgii z inicjatywy kapelanów Neville’a Talbota i Philipa Claytona. Nazwa ta upamiętniała młodszego brata ojca Neville’a Gilberta Talbota, zabitego podczas walk. Talbot House wkrótce stał się znany jako „Toc H” przez tysiące żołnierzy, którzy korzystali z niego w celach rekreacyjnowypoczynkowych. Kaplica na trzecim piętrze budynku pozostała w nienaruszonym stanie od 1918 roku.

Przy ratuszu w Poperinge (Poperinge Town Hall) znajduje się miejsce, gdzie zostali rozstrzelani o świcie mężczyźni, w tym również młodzi chłopcy. Wzbudza ono smutek, jednak warto odwiedzić to miejsce, aby w pełni zrozumieć i szanować historię.

W Talbot House istnieje możliwość zakwaterowania grup do 18 osób oraz osób indywidualnych.

Talbot House, Gasthuisstraat 43, 8970 Poperinge, Belgia www.talbothouse.be​

Essex Farm- cmentarz, Boezinge

Ten wojskowy cmentarz został nazwany na cześć ojczyzny brytyjskich żołnierzy z Essex, którzy znaleźli tam schronienie. Tu również, w maju w 1915 roku John McCrae, lekarz służący w Kanadyjskich Siłach Zbrojnych, napisał wzruszający wiersz wojenny "In Flanders Fields".

John McCrae zmarł w 1918 roku z powodu zapalenia płuc. Obecnie znajdują się tutaj betonowe konstrukcje, w których dawniej mieścił się punkt opatrunkowy dla rannych żołnierzy, oraz pozostałości bunkrów.

Podczas badań wykopaliskowych odkryto także kolejkę wąskotorową, prawdopodobnie używaną do transportu zaopatrzenia. Czynne: Cały rok Wstęp wolny.

Bitwa pod Messines

Bitwę o grzbiet Messines rozpoczęła seria eksplozji min podłożonych przez Brytyjczyków pod niemieckie okopy.

Żołnierze brytyjscy wykopali 22 tunele, 19 z nich wybuchło.

Działania minowe pozostawiły na miejscu ogromne kratery, największy z nich ‘Pool of Peace’ znajduje się w Wijtschate.

​John Condon, brytyjski cmentarz Poelcapelle

Jeden z grobów na cmentarzu w Poelcapelle prawdopodobnie kryje ciało Johna Condona, najmłodszej ofiary I wojny światowej. Jest to prywatny grób ku czci pamięci 14-letniego chłopca.

Istnieją jednak pewne spekulacje co do wiarygodności jego wieku i identyfikacji na nagrobku (działka LVI, rząd F, grób 8). Blisko 7,5 tys. żołnierzy Wspólnoty jest pochowanych na cmentarzu w Poelcapelle, lub też ich nazwiska są tutaj upamiętnione Otwarty cały rok. Wstęp wolny.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​