Flandria – Przewodnik Turystyczny

Flandria jest regionem geograficzno-historycznym, znajdującym się głównie w północnej części Belgii, gdzie dominującym językiem jest holenderski. W pozostałej części Belgii, głównym językiem jest francuski.  

Termin "Flandria" może także obejmować dodatkowo niewielki region południowych Niderlandów, prowincji Zeeland, w którym znajdują się miasta Breskens, Terneuzen, oraz Hulst. Historycznie nazwa regionu odnosi się do Hrabstwa Flandrii, które w X wieku rozciągało się od Kanału La Manche do ujścia rzeki Skaldy. W dzisiejszych czasach tereny dzisiejszej Flandrii a dawnego Hrabstwa, pokrywają nieznacznie – jedynie na terenach prowincji Wschodniej oraz Zachodniej Flandrii.

Stolicą "belgijskiej" Flandrii jest Bruksela, jednakże niezależny rząd Flandrii kontroluje aspekty kulturalne regionu.

​Rejon ten znaczył się w Europejskiej historii – w wiekach średnich miasta takie jak Brugia, Antwerpia oraz Gandawa należały do jednych z najbogatszych, oraz najbardziej zorganizowanych w Europie. Przemysł wełniany przyczynił się do rozwoju handlu wewnętrznego, jak i zagranicznego, co spowodowało do rozwoju kulturalnego. Efekty podzwaniać można do dzisiaj – rejon Flandrii przepełniony jest przykładami wyśmienitej architektury oraz sztuki, porównywalnej do tej znanej z północnych Włoszech.

W XIX wieku, Flandria była jednym z centrów rewolucji przemysłowej, jednakże francuskojęzyczna Walonia rozwinęła się nieco szybkiej.  Historia ta obróciła się w drugiej połowie XX wieku, gdy rozwój ekonomiczny Flandrii prześcignął południową część Belgii.

Flandria jest rejonem zdecydowanie płaskim, a dużą część rejonu zajmują obszary rolnicze. Niewielka część regionu posiada także dostęp do Morza Północnego.

Do Flandrii najłatwiej jest dostać się promem używając połączenia Newcastle – IJmuiden, lub korzystając z promów z Dover do Calais, lub Dunki​erki​. Wszystkie trzy połączenia są bardzo wygodne, lecz zabierając się w podróż promem do Dunkierki, cieszyć się można Flandrią już 20 minut po opuszczeniu portu.

W dzisiejszych czasach rejon przyciąga licznych turystów pragnących poznać bogatą historię tego zakątka Europy, pragnących zakosztować słynnego belgijskiego piwa, czekolady, regionalnych potraw, a także pragnących odwiedzić liczne muzea sztuki.

Flandria jest także rajem dla rowerzystów – nie brakuje tutaj malowniczych wiosek, zapierającej dech w piersiach scenerii, oraz artystycznych miast. Fani kolarstwa wyścigowego mogą wybrać się w ślady legend tego sportu, a także odwiedzić ośrodek Tour de Flanders. Ambitni mogą także wziąć udział w jednym z wielu organizowanych wyścigów!

We Flandrii nie brakuje miejsc, gdzie można przyjemnie spędzić czas, polecamy w pierwszej kolejności odwiedzić miasta które opisaliśmy poniżej.

PL_Flanders_Pic1_1386x500.jpg

BRUGIA

Brugia​ jest wysoko zurbanizowanym miastem jak na swój rozmiar. Miasto zachowało także swój średniowieczny charakter – ruch zmotoryzowany w centrum jest minimalny, większość ulic jest wybrukowanych kocimi łbami, które przecinane są uroczymi kanałami, przez co posiada atmosferę rzadko spotykaną w Europie. 

Ponad połowa mieszkańców porusza się po mieście rowerami ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę, a miasto od ponad 15 lat jest miejscem gdzie rozpoczyna się słynny wyścig kolarski Tour of Flanders (Ronde van Vlaanderen). Latwo jest także wypożyczyć rowery i zobaczyć samemu jak przyjemnie poruszać się po tym spokojnym mieście na dwóch kołach.

Miasto znane jest jako „miasto czekolady", ze względu sklepy oraz sklepiki oferujące wysokiej jakości wyroby czekoladowe oraz słodycze. Polecamy także odwiedzić muzeum czekolady, aby dowiedzieć się więcej o belgijskim smakołyku.

Deszcz pada często w Brugii, więc nie zapomnij kurtki przeciwdeszczowej!

PL_Flanders_Pic2_1386x500.jpg

ANTWERPIA

Antwerpia jest dużym belgijskim miastem, największym we Flandrii a także stolicą prowincji o tej samej nazwie. Miasto położone jest ma rzeką Skalda (Scheldt), która łączy Może Północne oraz estuarium Westershelde. Port znajdujący się w Antwerpii jest jednym z większych na świecie, oraz trzecim co do wielkości w Europie.

Miasto jest popularne wśród artystów, pisarzy, intelektualistów oraz aktorów, co odzwierciedla atmosfera modnych kawiarni, barów oraz butików. W przeciwieństwie do Brugii lub Ghent nie posiada średniowiecznej atmosfery, jest zdecydowanie miastem dynamicznym posiadającym zabytkowe budynki, lecz także oferuje nowoczesny styl życia. Mieszkańcy miasta uznawani są za przyjaznych, którzy cenią sobie wysoką jakość życia oraz bezstresowe życie, przez co Antwerpia jest miastem zrelaksowanym i przyjemnym do odwiedzenia.

Nie opuść Antwerpii zanim zobaczysz Grote Markt, budynek urzędu miasta, fontannę Brambo, oraz zamek Het Steen.

PL_Flanders_Pic3_1386x500.jpg

GANDAWA (GENT)

Gandawa miastem w którym przeplatają się elementy życia miejskiego z spokojnym prowincjonalnym przez co ludzie decydują się mieszkać tutaj, zamiast w ruchliwszej Brukseli czy Antwerpii.

Warto odwiedzić to historyczne miasto, które było jednym z ważniejszych miast w Europie w wiekach średnich. Widoczne jest to w architekturze miasta – kościoły oraz domy wybudowane przez bogatych mieszczan wywierają wrażenie na odwiedzających, zachowały się one w doskonałym stanie i są regularnie odrestaurowywane.

Podobnie jak w Brugii, centrum miasta wolne jest od samochodów, przez co jest otwartą i przyjemną przestrzenią w której mieszkańcy jak i odwiedzający przyjemnie mogą spędzać czas. Mimo, ze Gent jest miastem zamieszkiwanym przez znaczną ilość studentów, lecz nie brakuje także  artystów, oraz ludzi z zagranicy.

Polecamy odwiedzić Gravensteen, X-wieczny zamek otoczony fosą, wspiąć się na najwyższą w kraju, 91-metrową wieżę obserwacyjną i dzwonnicę, a także odwiedzić Muzeum Sztuki, które znajduje się w eleganckim budynku.

PL_Flanders_Pic4_1386x500.jpg

BRUKSELA

Stolica Belgii, jest prawdopodobnie jednym z najbogatszych kulturowo miast w Europie. Czterdzieści muzeów w obrębie miasta oferuje wszystko czego dusza zapragnie – od sztuk pięknych do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych używanych w kosmosie.

Bruksela jest znana nie tylko z kultury i sztuki, ale także od strony kulinarnej. Światową sławą cieszą się czekolady i piwa, które wytwarzane są nadal w tradycyjny sposób, niespotykany powszechnie w dzisiejszych czasach w Europie.

Z uderzającym kontrastem średniowiecznej architektury budynków takich jak Grand Place oraz nowoczesnymi budynkami UE, Bruksela zachowuje równowagę pomiędzy tym co zabytkowe a nowoczesne.

Polecamy odwiedzić Katedrę św. Michała i św. Guduli, Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, oraz Place du Grand Sablon na popołudniowe zakupy w antykwariatach.

PL_Flanders_Pic5_1386x500.jpg

MECHELEN

Miasteczko Mechelen, znajdujące się między Antwerpią a Brugią, położone jest nad rzeką Dijle. W przeszłości miasto było na krótki okres stolicą Belgii ze względu na wagę znajdującego się tam przemysłu produkującego koronki i gobeliny. Oprócz tego znane są przepiękne płaskorzeźby, które znajdują się we wielu kościołach w mieście. 

W mieście siedziby posiadają różnorodne organizacje non-profit, między inny Czerwony Krzyż ze względu na to, że do miasteczka łatwo dostać się pociągiem, lecz jest o wiele tańsze od Brukseli.

Znane jest piwo pochodzące z lokalnego browaru Het Anker,  które produkuje między innymi Mechelse Bruynen oraz Gouden Carolus. Browary posiadają także pokoje gościnne więc można z piwiarni udać się od razu do łóżka!

Ciekawostką jest, że w Mechenlen znajdują się dwa najstarsze kluby piłkarskie w kraju, oba założone an początku XIX wieku – KV Mechelen oraz KRC Mechelen.

PL_Flanders_Pic6_1386x500.jpg

​LEUVEN

Leueven jest miasteczkiem znajdującym się niemalże na przedmieściach Brukseli, na zachód od holenderskiego Maastricht. Miasto zdominowane jest przez życie uniwersyteckie, przez co nie brakuje w nim niedrogich lecz przyjemnych restauracji, barów oraz kawiarni, które znajdują się głównie w okolicy Oude Markt oraz zpedestrianizowanej ulicy Munstraat. Przypomina charakterem angielski Cambridge.

Miasto jest rajem dla smakoszy piwa – skosztować można tu produkty dużych producentów takich jak Sella, Leffe i Hoegaarden, a także mniejszych producentów. Popularny jest także festiwal piwa Zythos, gdzie można napić się lokalnego piwa z mikro-browaru Domus oraz regionalnego Karmeliet'a.

​Miasto słynie z późnogotyckich kościołów takich jak Sint Pieterskerk (kosciół św. Piotra) naprzeciwko XV-wiecznego ratusza (który także warto zobaczyć). Oprócz tego polecamy zajrzeć do licznych zabytkowych gmachów uniwersyteckich, sukiennic z pierwszej połowy XIV wieku, oraz ogród botaniczny założony na terenie dawnego klasztoru kapucynów.​​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​