​Brugia – Przewodnik Turystyczny

Uznawane za "Wenecję Północy" (o ten tytuł konkuruje także Amsterdam oraz Sztokholm), Brugia jest małym miastem, które można wygodnie zwiedzać pieszo, wędrując brukowanymi ulicami, po których poruszają się dorożki. Otoczone pierścieniami kanałów, centrum miasta znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO.

Brugia jest największym miastem w prowincji Zachodniej Flandrii, mimo tego posiada przyjemną średniowieczną atmosferę. Ruch samochodowy w historycznym centrum jest znacznie ograniczony, przez co przyjemnie można przechadzać się po mieście, lub poruszać się na rowerach. Brugia zamieszkiwana jest przez około 120,000 ludzi, centrum zamieszkiwane jest przez około 20,000.

Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie z Holenderskiego słowa „most” („btuncge”, lub „brugghe”).

W dzisiejszych czasach Brugia jest miastem ważnym ze względu na port, który w przeszłości gwarantował Brugii status jednego z większych centrum komercji w Europie. W mieście znajduje się także założone w 1948 roku Kolegium Europejskie, elitarna uczelnia prowadząca studia europejskie oraz badania naukowe w tej dziedzinie.

Na pogodę w Brugii wpływa odległość od morza. Lata są chłodne, w dzień temperatury nie przekraczają zazwyczaj 20*c, a w nocy spada do 12*c. W zimie temperatura nie spada zazwyczaj poniżej zera. Deszcz pada często, więc nie zapomnij kurtki przeciwdeszczowej!

Warto zatrzymać się w Brugii na noc, by móc podziwiać miasto po zachodzie słońca, posiada one przyjemną atmosferę po zmroku. Brugia znajduje się także niedaleko Ghent, które jest także interesującym belgijskim miastem, które polecamy zwiedzić, być może w drodze powrotnej?

Do Brugii łatwo dostać się promem, który kursuje między Dover a Dunkierką co dwie godziny. Z Dunkierki do Brugii można dostać się w około godzinę trasą E40.

Image credit: Wolfgang Staudt

Historia Brugii w Pigułce

HISTORIA BRUGII W PIGUŁCE

Credit Wolfgang Staudt ​

W czasach prehistorycznych, na terenach dzisiejszej Brugii znajdowała się nadmorska osada. W czasach Julisza Cezara, pierwsze fortyfikacje zostały wzniesione tutaj po podbiciu Menapii w I wieku p.n.e. aby chronić osadę przed piratami. W IX wieku, Baldwin I umocnił osadę po najazdach Wikingów.

Miasto rozkwitło w XII wieku ze względu na rozwój handlu, wybudowano także kanały oraz nowe mury miejskie. Brugia otrzymała także prawa miejskie w 1128 roku, a miasto zyskiwało na znaczeniu stając się miejscem znanym z handlu suknem, normandzkim zbożem, oraz winem. Rozbudowano także wybrzeże aby umożliwić cumowanie hanzeatyckim statkom.

Ustanowiono także drogę handlową z Lewantem, co spowodowało rozwój bankowości, ustanowiono de facto pierwszą giełdę.

W XV wieku Filip III Dobry, książę Burgundii, ustanowił w mieście jeden ze swoich dworów, co przyciągnęło artystów, bankierów, oraz inne ważne osobistości z Europy. Nowa szkoła flamandzka, która rozwinęła techniki malowania olejem, uzyskała światową sławę co także spopularyzowało region Flandrii.

Od 1500 roku kanał Zwin, który był głównym katalizatorem rozwoju miasta zaczął się zamulać, a miasto straciło znaczenie na rzecz rozwijającej się szybciej Antwerpii. Podjęto wiele wysiłków aby zmodernizować miast – ulepszono port oraz połączenie z morzem, ale nie pomogło to w przywróceniu dawnej świetności miastu.

Miasto odrodziło się, gdy stało się popularne wśród brytyjskich oraz francuskich turystów w połowie XX wieku. Po kolejne rozbudowie portu w Zebrugge, zbudowanego podczas pierwszej wojny światowej przez Niemców, zaczęło przybywać coraz więcej turystów, co znacznie pomogło gospodarce miasta. W 2002 roku miasto zostało wybrane jako Europejska Stolica Kultury.

Atrakcje Turystycznie Brugii​

KSIĄŻĘCY BEGINAŻ

Książęcy Beginaż

Założony w 1245, beginaż założony został przez Małgorzatę II Flandryjską, jako miejsce, w którym kobiety żyły w zakonnym stylu życia. Kobiety nie wychodziły za mąż, lecz mogły opuścić beginaż w każdej chwili. Żyły one skromnie, pomagały biednym oraz podróżnym.

Zwiedzający mogą poznać ten cichy zakątek otoczony murami, w skład którego wchodzi kościół, dziedziniec z ogrodem, oraz 13 domów pomalowanych na biało, które pochodzą z XVI wieku. Obecnie obiekt należy do Benedyktynów, można także odwiedzić tutaj muzeum które przybliża życie kobiet, które oddały się życiu zakonnemu.

Credit Eric Huybrechts

BELGIJSKA CZEKOLADA

Belgijska Czekolada

Wycieczka do Brugii nie byłaby udana bez degustacji czekolady, w tym mieście możesz skosztować najlepszych wyrobów czekoladowych w kraju. Wędrując po Brugii, trudno nie natknąć się na jeden z 55 sklepów z czekoladą.

Jeśli interesuje cię także historia czekolady proponujemy przejść się do muzeum czekolady (Choco-story), w którym znajdują się wystawy objaśniające pochodzenie czekolady, oraz jak stała się coraz bardziej popularna. Możesz także obejrzeć demonstracje objaśniające techniki produkcji rożnych wyrobów czekoladowych.

REJS KANAŁAMI

Rejs Kanałami

Średniowieczne miasto przecinane jest kanałami, po których pływają łódki wycieczkowe, które pozwalają zwiedzić miasto w pół godziny, z nieco innej perspektywy. 

Jest doskonały moment aby odprężyć się i zrelaksować, dowiadując się więcej o historii miasta, podziwiając najwyższej klasy średniowieczną architekturę. 

Wycieczki pozwalają także obejrzeć zakątki miasta, które nie są dostępne z ulic.

BELGIJSKIE PIWO

Belgijskie Piwo

Bedąc w Belgii należy koniecznie skosztować piwa, uznawane są one za jedne z lepszych na świecie. Warto wybrać się na Wollestraat aby zobaczyć „ścianę piwa”, na której wystawiono belgijskie piwa oraz kufle i szklanki.

Aby dowiedzieć się więcej o sposobie produkcji piwa odwiedź browar De Halve Maan, gdzie organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem. Browar ten prowadzony jest przez rodzinę od XIX wieku, a po zwiedzaniu można skosztować Bruse Zot, ikonicznego belgijskiego piwa.

Odwiedzić można także nietypową Cafe Vlissigen na Blekestraat, która jest najstarsza kawiarenką w mieście, założoną w 1515 roku. Oferuje także mniej znane, lecz znacznie bardziej interesujące lokalne piwa.

Widok z Dzwonnicy

WIDOK Z DZWONNICY

Credit Ryan B

Dzwonnica o wysokości 83 metrów widoczna jest prawie z każdego punktu w mieście, przez co stała się nieoficjalnym symbolem miasta. Dookoła dzwonnicy znajduje się budynek sukiennic, który posiada także dziedziniec.

Wybudowana w XIII wieku, i przebudowana w XV wieku dzwonnica, pochylona jest nieco (około metr) w stronę wschodnią. W przeszłości używano jako punkt obserwacyjny

Odwiedzający mogą wejść po 366 schodach na szczyt – schody są strome i bardzo wąskie! Wchodząc na szczy zobaczyć można karylion, którego dzwony dzwonią co kwadrans. Nagrodą za wejście na szczyt dzwonnicy jest wspaniały widok na całe miasto! 

Gdzie zatrzymać się

Odwiedź stronę naszego partnera booking.com aby zapoznać się z obszerną listą noclegów, bez względu na posiadany budżet.

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​