​Antwerpia – Przewodnik Turystyczny

Drugie miasto w Belgii jest równocześnie największym miastem regionu Flandria​. Niezwykła architektura oraz piękne uliczki są charakterystyczne dla innych miast w tej części kraju. Antwerpia jest warta polecenia tym, którzy cenią sobie klasyczny, europejski wyjazd typu „city break”.​

Dlaczego warto odwiedzić Antwerpię?

Dlaczego warto odwiedzić Antwerpię?

Podobnie, jak pozostałe miasta w Belgii, Antwerpia ma urocze uliczki oraz wyjątkowe budynki łączące w sobie różne stylu architektoniczne. Ulice w Antwerpii są również pełne barów, kafejek oraz restauracji, które ożywają po zmroku, zamieniając miasto w centrum nocnego życia – to idealne miejsce na urlop lub krótki wypad.

Antwerpia jest również miejscem z wyjątkiem dziedzictwem kulturowym. W mieście żyli oraz pracowali słynni malarze, wśród nich Peter Paul Rubes, któremu miasto zawdzięcza nazwę “Rubens City”. 

Jak dotrzeć do Antwerpii

Jak dotrzeć do Antwerpii? 

Najbliższym portem promowym DFDS Seaways do Antwerpii jest Dunkierka, z której przejazd samochodem trwa mniej niże 2 godziny. Można również przeprawić się z Dover do Calais.

Jeśli mieszkasz w północnej Anglii lub Szkocji to najlepszym rozwiązaniem jest nocna przeprawa z Newcastle do Amsterdamu​.

Do portu IJmuiden przypłyniesz wcześnie rano, odświeżony i zrelaksowany, aby wyruszyć w krótką, liczącą nieco ponad 2 godziny, podróż d Antwerpii.​

 

Historia Miasta

Wczesna Historia

​Podejrzewa się, że Antwerpia wywodzi się z rzymskiej dzielnicy (vicus). Archeolodzy przyprowadzający wykopaliska w okolicy Scheldt odkryli fragmenty szkła, oraz ceramiki pochodzącej z połowy II wieku. 

Antwerpię po raz pierwszy wspomniano w IV wieku.

W IV wieku tereny należące do dzisiejszego miasta zasiedlane były przez Franków, którzy nazwali miasto na od słów "anda" (nad) oraz "werpum" (wyżebrze).

Miasto zewangelizowane zostało przez Świętego Amanda z Maastricht > w VII wieku. 

Pod koniec X wieku rzeka Skalda stała się naturalną granicą Cesarstwa Rzymskiego. W XI wieku, Gotfryd z Bouillon, jeden z przywódców I wyprawy krzyżowej, znany był jako markiz Antwerpii. 

Wiek później Norbert z Xanten, założył zakon Norbertanów w Klasztorze Świętego Michała w Antwerpii.

Średniowiecze

Antwerpia, wchodząca w skład Księstwa Brabancji rozwijało się szybko, stając się jednym z bardziej znaczących ośrodków handlowo-finansowych na zachodzie Europy. Reputacje zawdzięczała sobie miedzy innymi dzięki portowi morskiemu oraz wełnie.

Pod koniec XIV stulecia Antwerpia została włączona do hrabstwa Flandrii, przez co straciła znaczną część swoich przywilejów, jednakże w połowie XV wieku miasto odzyskało swój status, rozkwitł handel oraz instytucje kulturalne, miasto przyciągać zaczęło artystów, pisarzy, humanistów oraz naukowców.

Wiek XVI, a szczególnie druga połowa tego wieku, była okresem bardziej burzliwym – trwała walka między protestantami a katolikami w Hiszpanii. Antwerpia ostatecznie upadła w 1585 roku, a miasto znalazło się ponownie pod rządami Filipa II. Ekonomicznie, miasto znacznie ucierpiało na wskutek tej zmiany – handlarze oraz intelektualiści zaczęli opuszczać miasto, którego populacja zmniejszyła się o około 60%.

Czasy Współczesne

Miedzy drugą połowy XVII wieku a wiekiem XIX niewiele się zmieniło, miasto nadal posiadało status prowincjonalny, a plany uzyskania dostępu do rzeki nie powodziły się po rządami Austrii. Po porażce Napoleona pod Waterloo w 1815, Antwerpia została przyłączona do Niderlandów Północnych, do czasów Rewolucji Belgijskiej, po której ponownie zamknięto rzekę. Skaldę otwarto w 1864, po czym rozpoczął się kolejny dobry okres dla miasta, w którym to rozwijało się kulturowo oraz ekonomicznie.

​Druga Wojna Światowa

Podczas drugiej wojny światowej miasto zostało wyzwolone we wrześniu w 1944 przez oddziały brytyjskie, które nie zostało znacznie uszkodzone.

Miasto stało się natychmiast punktem logistycznym dla sił alianckich w Europie Zachodniej, przez co stało się celem ataków rakietowych, lecz jedynie połowa z nich dotarła do celu.

Co zobaczyć w Antwerpii?

Co zobaczyć w AntwerpiiZwiedzanie rozpocznij na placu Grote Market, który wciąż jest sercem zabytkowej części Antwerpii. Na placu możesz spróbować belgijskich piw w jednym z wielu barów czy restauracji, podziwiając architektoniczne perełki, jak Town Hall, Houses of Guilds czy Katedrę Najświętszej Marii Panny. Na środku placu jest słynna fontanna z figurą Silviusa Brabo, który odrzuca odciętą rękę gigantycznego Antygona do rzeki Scheldt. 

Antwerpia staje się powoli europejską stolicą mody, za sprawą młodych flamandzkich projektantów. Tuż obok Meir jest dzielnica z butikami, które oferują wyjątkowe kreacje. Tutaj także jest dzielnica diamentów z najlepszymi sklepami jubilerskimi. Wielbiciele mody powinno również odwiedzić muzeum MoMu, w którym prezentowana jest kolekcja ubrań oraz urządzeń dziewiarskich. Dwa razy w roku muzeum organizuje warsztaty, spotkania oraz wycieczki z przewodnikiem. 

Peter Paul Rubens jest jednym z najsłynniejszych synów Antwerpii. Jego dom, w którym spędził dużą część swojego życia, jest główną atrakcja turystyczną miasta. W pięknym domu, w którym jest obecnie muzeum, można zobaczyć dzieła artysty w tym słynny autoportret. W budynku, zbudowanym wobec wewnętrznego dziedzińca, są barokowe drzwi prowadzące do ogrodu, który został zaprojektowany i wybudowany przez samego Rubensa. ​

Ciekawe Zabytki I Atrakcje Turystyczne

Urząd Miasta

Na rynku znajduje się budynek urzędu miasta, który wybudowano w XVI wieku na bazie poprzedniego budynku urzędu miasta, który spłonął. 

Obecny budynek jest jednym z najważniejszych renesansowych budynków w kraju, oraz w tej cześć Europy. W oczy rzuca się ryzalit na fasadzie z przodu budynku, który przedstawia Maryję oraz dwie postacie kobiece, które przedstawiają Roztropność, oraz Sprawiedliwość. 

Wnętrze budynku pochodzi z czasów przebudowy, którą przeprowadzono w XIX wieku. Zadaszono wtedy wewnętrzny dziedziniec, który do tej pory był otwarty.

Fontanna Brambo

Fontanna Brambo (Brabofontein) znajduje się w środku Rynku w Antwerpii. Przedstawia ona postać mitycznego rzymskiego, który zasłynął zabiciem olbrzyma zamieszkującego Antwerpię. Brambo ukazany jest w momencie rzucania ręki olbrzyma.

Legenda głosi, że olbrzym, Druon Antigoon pobierał opłatę od ludzi za przekroczenie rzeki Scheldt. Tym, co odmawiali olbrzym odcinał dłoń. Według legendy, Brabo po zabiciu Druona odciął mu rękę i wrzucił do rzeki.

Artystą, który wykonał fontannę był Jef Lambaux. Dzieło odsłonięto w 1887 roku.

Zamek Het Steen

Het Sten jest średniowiecznym zamkiem wybudowanym w XII wieku, jest on najstarszym budynkiem w mieście. Twierdze wybudowano by bronić miasto przed atakami wikingów.

Nazwa Het Steen (Kammienny Zamek) pochodzi z XVI wieku, wcześniej budynek znany był jako Antwerpen Brucht (Forteca Antwerp). Nazwa budynku zmieniła się po przebudowę dokonanej za panowania Karola V Habsburga.

Budynek używany był także jako więzienie między XIII a XIX wiekiem. Znaczną cześć fortecy, większość najstarszych budynków oraz kościół wyburzono, gdy budynek przebudowano. W dzisiejszych czasach w zamku znajduje się muzeum żeglugi morskiej, a na zewnątrz przycumowane są historyczne są historyczne barki.

Przy wejściu do zamku znajduje się posąg Semini, skandynawski bóg młodości oraz płodności, do którego zawracały się kobiety, zanim został wyparty przez chrześcijańskich misjonarzy. Przed mostem prowadzącym do zamku znajduje się także znacznej wielkości postać olbrzyma Lange Wapper oraz dwóch ludzi. Według legend olbrzym terroryzował miejscową ludność w czasach średniowiecznych.

Katedra Najświętszej Marii Panny

Gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwyższych świątyni na świecie (120 metrów). Jest także jednym z ważniejszych budynków ze względu na to, ze budowany był przez prawie 200 lat, nabierając cech nie tylko gotyku, ale także renesansu, baroku i rokoko.

Katedra góruje nad miastem, pozostając najwyższym obiektem w Antwerpii. Przez to jest doskonałym punktem orientacyjnym.

Ciekawą cechą budynku jest to, ze u podnóża ma dosyć ciężki i surowy styl, jednakże im wyżej tym staje się bardziej zdobniczy. 

Katedra jest głownie wybudowana z cegły oraz białego kamienia I posiada powierzchnię 800 m², 2.400 miejsc siedzących, a w katedrze zmieścić może się nawet do 25.000 ludzi. 

Wewnątrz nie brakuje dzieł sztuki: rzeźb, obrazów Rubensa oraz witraży. W sklepiku z pamiątkami można także za niewielką opłatą kupić przewodnik po katedrze w języku polskim.

Gdzie Zatrzymać Się W Antwerpii

Odwiedź stronę naszego partnera booking.com aby zapoznać się z obszerną listą noclegów w Antwerpii.

Ceny uzależnione od dostępności. Obowiązuje opłaty dodatkowe za transakcje kartami kredytowymi oraz przez centrum telefoniczne. Obowiązuje regulamin.​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​