​Belgia – Przewodnik Turystyczny

Belgia jest niewielkim, pod względem powierzchni, krajem oferującym odwiedzjącym różnorodność atrakcji. Wielu turystom ten kraj kojarzy się z wspaniałą czekoladą, frytkami oraz wyjątkowym piwem.

Znajdująca się na rozdrożach Europy Belgia, graniczy z Francją, Luksemburgiem, Niemcami oraz Królestwem Niderlandów​. Od północy posiada dostęp do Morza Północnego.

Poruszanie się po kraju jest bardzo wygodne dzięki gęstej sieci wysokiej jakości autostrad, które są w całości oświetlone i bezpłatne. Połączenia kolejowe, także międzynarodowe, należą do jednych z lepszych w Europie.

Tradycja & historia

Tradycja I Historia 

Przez lata kraj był w cieniu popularniejszych pod względem turystyki krajów takich jak Francja, Holandia czy Niemcy. Jednak w ostatnich latach Belgia staje się coraz bardziej popularnym krajem. Oferuje wspaniałe zakątki oraz miasta na krótkie wypady takie jak Brugia, stołeczna Bruksela czy Gandawa​.

Gastronomicznie, Belgia jest czasami opisywana jako „francuska, w niemieckiej ilości”, lecz jest zróżnicowana. Nad morzem polecamy skosztować owoców morza, na przykład krokietów krewetkowych, w Mechelen smaczne są dania ze szparagów, a w Gandawie słyną gulasze z kurcząt. Sery są wspaniałe w całym kraju, w Belgii można znaleźć wiele, wiele gatunków tego smakołyku.

Oficjalnie Belgia posiada trzy języki urzędowe, flamandzki, francuski oraz niemiecki, lecz tym ostatni posługuje się jedynie 1% populacji, głownie przy granicy z Niemcami. Wiele ludzi mówi biegle po angielsku.

Flaga Królestwa Belgii wzoruje się na francuskiej Tricolore, barwy zaś odnoszą się do herbu księstwa Brabancji, w której zaczęły się ruchy niepodległościowe.

Klimat

Klimat I Pogoda W Belgii

Klimat w Belgii jest morski i łagodny – z lekko mroźną zimą oraz ciepłym, ale nie gorącym latem, dzięki zachmurzeniu. 

Najcieplej w Belgii jest w lipcu i sierpniu, lecz ze względu na dużą ilość atrakcji oraz festiwalów turystów jest dużo co oznaczać może kolejki. Kraj można także odwiedzić w maju, lub wrześniu, gdy temperatury są przyjemne, a odwiedzających mnie.

Kraj jest generalnie płaski, w rejonie północy oraz centrum, natomiast górzyste jest południe z Ardenami. Charakterystyczne dla krajobrazu kraju są wrzosowiska, torfowiska, lasy bukowe, olchowe i brzozowo-dębowe.

W Belgi znajdują się także jaskinie otwarte dla zwiedzających, większość których należy zwiedzać z przewodnikiem.

Prawie cały kraj należy do dorzecza rzek Skaldy oraz Mozy, połączone są one także siecią kanałów, które wykorzystywane są do żeglugi. We Flandrii, kanały używane są także do odwadniania nisko położonych terenów.

Dlaczego warto odwiedzić belgię?​

XVII-wieczny dom Arntshuis w BrugiiBelgia jest kojarzona z najbardziej znanymi przyjemnościami: frytkami, piwem oraz czekoladą.​

Możecie odwiedzić Belgię podróżując promem z Newcastle do IJmuiden (koło Amsterdamu), a później samochodem na południe, do celu wyprawy. Belgijskie granice osiągniesz po nieco ponad godzinie jazdy autem, a po drodze może odwiedzić wyjątkowy Rotterdam.

Bogactwo kultury, głęboko osadzone w historii, powiązane z najpiękniejszymi miastami w Europie, sprawia, że w Belgii jest tak wiele do odkrycia. Antwerpia to światowa stolica diamentów; Gandawa kusi flamandzką architekturą; Bruksela jest stolicą kultury w Europie; bajkowa Brugia, poprzecinana kanałami siedziba Związku Wytwórców Czekolady. W Belgii każdy znajdzie coś dla siebie. 

Tam gdzie kończą się mury miast zaczyna się prowincja ze wspaniałymi krajobrazami, zielonymi dolinami oraz wzgórzami Ardenów – idealnymi miejscami dla wielbicieli wypraw pieszych oraz rowerowych. Są także plaże, te piaszczyste czekają na północnym wybrzeżu.

Belgia to niezliczone sklepy z czekoladą oraz restauracje, które sprawią, że wakacje będą miały inny wymiar, po spróbowaniu krokietów, wafli czy małży z frytkami, popijanych jednym ze słynnych piw belgijskich, jak Duvel czy Timmermans, lub produktami z lokalnych browarów.

Wielu turystów odwiedzających Flandrię oddaje hołd żołnierzom, którzy zginęli w trakcie działań wojennych. W Belgii nie brakuje pól bitewnych oraz cmentarzy wojennych. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Ypres oraz cmentarz Menin Gate.​

Więcej Przewodników  Po Miastach W Belgii 

Potrzebujesz szczegółowych informacji o najbardziej popularnych miastach w Belgii? Sprawdź nasze przewodniki poświęcone następującym miastom:

Informacje turystyczne

www.visitflanders.co.uk (północ kraju)
www.belgiumtheplaceto.be (południe kraju)

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​