Newhaven – Przewodnik Turystyczny

Newhaven jest miasteczkiem w hrabstwie East Sussex, które leży u ujścia rzeki Ouse. Znajduje się na wybrzeżu Kanału La Manche, dzięki czemu możliwy był rozwój portu obsługującego żeglugę morską oraz promy na trasie Newhaven-Dieppe. W Newhaven znajduje się także przystań dla mniejszych yachtów oraz łodzi rekreacyjnych.

Mimo, że miasto nie należy do najpopularniejszych w południowej Anglii, znajduje się w nim kilka ciekawych miejsc które warto odwiedzić jeśli ma się do spędzenia kilka godzin do przeprawy.

Historia Newhaven

Poprzez stulecia ujście rzeki Ouse przemieszczało się między Newhaven a sąsiadującym Seaford ze względu na przemieszczanie się mielizny oraz działanie morza.

Czasy Wczesne

Od czasów Epoki Brązu na wzgórzu nazywanym teraz Castle Hill (lub Fort Hill) znajdowała się znacznej wielkości forteca. Gdy na Wyspy Brytyjskie przybyli Rzymianie, wybudowali oni także fort w tym samym miejscu. Ze względu, na strategiczne znaczenie miejsca, późniejsze fortyfikacje powstawały na miejscu dawniejszych.

Około roku 480 n.e. Anglosasi zasiedlili się na teranie dzisiejszego Newhaven, w wiosce którą nazwali Meeching (znaną także jako Myching).

Rozwój W Średniowieczu

W czasach średniowiecznych ujście rzeki Ouse znajdowało się bliżej Seaford, gdzie znajdował się także port. Port był jednym z Pięciu Portów („Cinque Ports”), związku miast znajdujących się na wybrzeżem Kanału La Manche. Związek miał znaczenie militarno-handlowe, nadal istnieje, ale ma jedynie charakter ceremonialny.

Newhaven

Rozbudowa Falochronów Oraz Kolei

Newhaven rozwinęło się gdy ustanowiono bieg rzeki w XVI wieku, oraz wybudowano wały chroniące port. Dodatkowe falochrony powstały później w 1890, aby dodatkowo zapobiegać abrazji.

Newhaven stało się bardziej popularne gdy w 1847 roku wybudowano kolej do Lewes, oraz otwarto stacje kolejową obsługującą port. Kolej w znacznej części sfinansowała rozbudowę portu i umożliwiła jego używanie przez promy przekraczające Kanał La Manche – pierwsze promy zaczęły kursować między Newhaven a francuskim Dieppe w 1863 roku. Do materiałów importowanych z Francji należały produkty z farm, drewno, granit oraz łupek.

Image credit: Train Photos​

Newhaven

Pierwsza I Druga Wojna Światowa

W czasach pierwszej wojny światowe​​j port przejęty został przez wojsko i używany był do transportowania żołnierzy oraz ich ekwipunku. Port rozwinięto, rozbudowując kolej oraz magazyny, zainstalowano także oświetlenie elektryczne pozwalające na całodobowe operowanie portu.

Podczas drugiej wojny światowej duża ilość kanadyjskich żołnierzy stacjonowała w Newhaven, i atak na Dieppe który zakończył się niepowodzeniem przeprowadzono głównie z portu w Newhaven.

Image credit: Andy Hay

Co warto zobaczyć w Newhaven?

Paradise Park

Paradise Park powstało jako centrum ogrodnicze, lecz rozrosło się w zupełnie innym kierunku – znajduje się tu tam teraz miniaturowa kolej, muzeum przybliżające historie planety, piękne ogrody w stylu Japońskim oraz stawki oraz w ruchome postacie dinozaurów w rzeczywistych rozmiarach. Jakby tego było mało dla najmłodszych przygotowano bardzo duży plac zabaw oraz mini-golf.

Na terenie centrum znajduje się także kawiarenka – polecamy odwiedzić ten obiekt podróżującymi z dziećmi. Odwiedź także stronę Paradise Park przed wizyta aby zapoznać się z kalendarzem wydarzeń specjalnych.

Wieża Obserwacyjna

Newhaven znane jest z najdłużej funkcjonującej łodzi ratowniczych w Wielkiej Brytanii, lokalną organizację założono w 1803 po katastrofie statku kaperskiego HMS Brazen w 1800. W Newhaven znajduje się także jedna z baz obserwacji wybrzeża, która znajduje się na Castle Hill.

Wieżę obserwacyjna można odwiedzić, lecz dostęp jest możliwy jedynie po stromych schodach, więc może być problematyczny. Latem obiekt otwarty jest od 08:00-20:00, zimą do 17:00. O obiekcie dowiedzieć można się więcej na stronie National Coastwatch (w języku angielskim).

Fort W Newhaven

Wspomniany wcześniej fort jest reprezentacyjnym elementem panoramy miasta. Obiekt jest jendym z grupy fortów na wybrzeżu Anglii, łącznie nazywanych Palmerston Forts – wybudowane zostały one w czasach wiktoriańskich, jako reakcja na obawy przed wzmacniającą się Francuską marynarka wojskową. For miał ochraniać port w Newhaven.

Fort w Newhaven jest największym obiektem obronnym kiedykolwiek wybudowanym w hrabstwie Sussex i pełnił ważną role w czasie obu wojen światowych, dzisiaj przekształcony został w w muzeum.

Obiekt jest doskonałą atrakcja dla całej rodziny, można w nim spędzić cały dzień spacerując po wzmocnieniach, podziwiając morskie widoki. Można także zobaczyć jak żołnierze czuli się w czasie ataków dzięki interaktywnej symulacji nalotów powietrznych, podziwiać armaty, oraz poznać historię związaną z budową fortu na klifach. Na terenie obiektu znajduje się także przyjemna kawiarnia Searchlight Cafe. Od czasu do czasu na terenie fortu odbywają się specjalne imprezy, teatr na wolnym powietrzu, warsztaty dla dzieci, oraz historyczne rekonstrukcje.

Polecamy zapoznać się ze stroną internetową Fortu w Newhaven przed wizytą. Bilety wstępu są niedrogie (dorośli £6.50, dzieci £4.30), dostępne są także zniżki oraz bilety rodzinne.

​Opuszczona Wieś Tide Mills

Dla tych którzy lubią coś nieco innego, polecamy odwiedzenie opuszczonej wsi Tide Mills, która znajduje się na wschód od Newhaven, a na zachód od Seaford.

Nazwa wsi pochodzi od młynu, który napędzany był przez siłę przypływu oraz odpływu, technologia ta pochodzi z czasów rzymskich, popularna była także w średniowieczu. W dzisiejszych czasach zachowała się jedynie śluza używana przez młyn. Obiekt zamknięto w 1900 roku, wieś uznano za niezdatną do zamieszkiwania, a ostatnich mieszkańców wysiedlono w 1939 roku – teren miał być używany jako poligon. W czasach drugiej wojny światowej teren zamieszkiwali żołnierze kanadyjscy.

Znajdowała się tutaj także eksperymentalna baza wodnosamolotów – dwa hangary przy ujściu rzeki. Hydroplany były w fazie eksperymentalnej, bazę zamknięto po nieudanych lotach testowych oraz dwóch wypadkach.

Z czasów świetności zachowały się także fragmenty stacji kolejowej. Do wsi można dostać się ulicą Mill Drove, lecz jest to droga w słabym stanie. Obiekt polecamy fanom post-apokaliptycznych klimatów oraz zainteresowanych mniej popularną historią.

Po Drugiej Stronie Kanału La Manche

Jeśli planujesz podróżować do Francji promem na trasie Newhaven-Dieppe, polecamy także zapoznać się z naszym przewodnikiem po Dieppe, w którego historia jest powiązana z Newhaven. W Dieppe znajduje się ładna kamienista plaża, średniowieczne zamki oraz kościoły – doskonałe do zwiedzenia jeśli planujesz zwiedzenie po morskiej podroży!​

​​​​Ważne: Ceny są uzależnione od dostępności. Rezerwacja telefoniczna opłat.​ Warunki zastosowania .​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​