Dover - Przewodnik Turystyczny

Dover jest małym (porównywalnym do Malborka) miastem portowym, znajdującym się w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie Kent. Od czasów Rzymskich znajdowała się tutaj osada którą mieszkańcy nazywali Dubris, od nazwy przepływającej rzeki Dour.

W Dover zaczynała się także jedna z głównych rzymskich dróg, nazwanych później Watling Street), która łączyła główne porty w południowo-wschodniej Anglii z terenami które znajdowały się poza Murem Hadraina.

Miejscowość położona jest na kanałem La Manche, przez który przeprawić się można do północnej Francji promem, i słynie z białych, kredowych klifów, które są jednym z bardziej ikonicznych widoków Anglii. Uwiecznione zostały one także w tragedii Williama Shakespear’a Król Lear, gdzie klify, jak i miasto stanowią jeden z centralnych elementów fabuły.

W obecnych czasach Dover jest miastem nadal związanym z morzem, przewozem towarów i pasażerów, otwartym na turystów i mających wiele do zaoferowania. Zapraszamy także do zapoznania się z przewodnikami po miastach we Francji oraz pozostałych krajach​ po drugiej stronie Kanału.​​

„Para na promie patrząca się w stonę morza i Białych Klifów Dover”Natura W Dover

Urwiska skalne (White Cliffs) są jedną z większych atrakcji przyrodniczych w Dover, budzącą zachwyt od czasów starożytnych. Klifom, Anglia zawdzięcza swoja starodawna nazwę Albion, która w późniejszych czasach zachowała się jedynie jako nazwa literacka. Zwrócone w stronę kontynentalnej Europy, posiadają także symboliczny charakter stanowiąc obronną tarczę przed najeźdźcą.

Podróżując promem z Dunkierki bądź też z Calais, białe skały są pierwszym, jak i ostatnim widokiem który podróżnicy mogą podziwiać z morza. Nie ma przyjemniejszego sposobu, aby rozpocząć pobyt w Anglii.

Po dotarciu do Dover, jeśli chcesz spędzić więcej czasu nad wybrzeżem polecamy wybrać się na spacer po plaży, ciesząc się widokami, przyrodą, oraz śpiewem ptaków. W słoneczne dni, stojąc na ponad 100 metrowych klifach, można zobaczyć Francuskie wybrzeże.

Orzeźwiająco jest przejść się po wybrzeżu zimą, cieszyć się można morskim powietrzem, jak i zobaczyć ptaki, które przyleciały do Anglii na zimę aby karmić się jagodami – droździki, kwiczoły oraz jemiołuszki.

Przechadzkę najlepiej zacząć z Centrum Turystycznego, parking jest niedrogi (samochody £3.50 za cały dzień, rowery za darmo), można także wziąć stamtąd darmowe przewodniki oraz mapy.

Jeśli podróżujesz z psem, jest to doskonała okazja aby wyprowadzić czworonoga. Należy jednak pamiętać aby je trzymać na smyczy ze względu na gniazda ptaków oraz przechadzające się stada kuców Exmoor, które uważane są za najstarsze brytyjskie kuce. Po spacerze polecamy napić się kawy, bądź też zjeść posiłek w kawiarence w Centrum Turystycznym.

Image credit: Hershel Shah​

„Zamek w Dover”Zamek W Dover

Położony nad klifami, Zamek w Dover to doskonała atrakcja dla całej rodziny! Zamek posiada niezwykle bogatą historię, i ochrania Anglię przed nakazami z morza od ponad dwóch tysięcy lat.

Wewnątrz fortyfikacji znajduje się Pharos – 24-metrowa, czerto-piętrowa Rzymska latarnia morska wybudowana w pierwszym wieku naszej ery. Latarnia jest jednym z najstarszych budynków znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii.

Z późniejszych czasów pochodzi przylegający do latarni kościół Św. Marii de Castro, oraz znajdujące się w pobliżu fragmenty umocnień. Kościół został odbudowany w późnym XVIII wieku, przez co wygląda bardziej na wiktoriański niż na średniowieczny.

Po słynnej bitwie pod Hastings, fortyfikacje zostały rozbudowane przez Wilhelma Zdobywcę (William the Conqueror).

Zamek w obecnej postaci został wniesiony w czasie panowania Henryka II, z tego okresu pochodzi centralny, kamienny donżon (keep), który pełnił funkcje zarówno mieszkalne jak i obronne. Zwiedzić można komnaty mieszkalne jak i kuchnie, zbrojownie oraz królewskie browary.

Zamek pełnił także ważna funkcje podczas drugiej wojny światowej, podczas której doszło do rozbudowy podziemi. Podziemia pełniły funkcje schronów przeciwlotniczych oraz szpitala polowego. Podczas Operacji Dynamo znajdowało się w nich centrum dowodzenia, z którego koordynowano ewakuacje Brytyjskich, Francuskich oraz Belgijskich żołnierzy jednostkami pływającymi z Dunkierki.

CastlePotrójne Schody (Grand Shaft) W Western Heights

Fortyfikacje w Western Heights umocniono znacznie, gdy Wielka Brytania była zagrożona inwazją armii Napoleońskiej.

Aby ułatwić szybkie przemieszczanie się żołnierzy pomiędzy wspomnianym wcześniej Zamkiem i pozostałymi fortyfikacjami wybudowano potrójną, podziemną klatkę schodową.

Konstrukcja jest dosyć nietypowa, i rzadko spotykana – klatka schodowa składa się z trzech przeplatających się okrągłych schodów. 

Centralnie znajduje się pion wentylacyjny, który także wpuszcza światło w trakcie dnia. 

Gdy zagrożenie Napoleońskie przeminęło, konstrukcja stała się lokalna atrakcją – miejskie legendy donoszą o zakładzie w którym ktoś miał przejechać się konno po schodach!

Potrójne schody są ciekawą, rzadko wypominaną w Polskojęzycznych przewodnikach turystycznych osobliwością miasta. 

Są także dowodem zaradności i kreatywności architektów pracujących nad fortyfikacjami w Dover.

Aby dowiedzieć się kiedy fort otwarty jest dla zwiedzających najlepiej odwiedzić jest stronę Western Heights​, gdyż często trwają prace renowacyjne.

CastleMalowany Rzymski Dom

Z czasów Rzymskich zachowała się nie tylko Pharos, ale także tzw. Malowany Dom Rzymski (Roman Painted House), który w swoim czasie był pewnego rodzaju hotelem. Używany był przez dostojników oraz urzędników podczas podróży między Anglia a Galią. Znajdował się on poza granicami fortu floty Rzymskiej. Podczas rozbudowy umocnień został częściowo zburzony i niższe piętra zostały zasypane gruzem, na których wybudowano mur obronny. Dzięki temu, malowidła i mozaiki na murach zachowane były doskonale, gdy dom został odkryty na nowo 17 wieków później.

Zwiedzając muzeum podziwiać można malowidła na których dominującym motywem jest Bachus, Rzymski bóg wina i zabawy, motywy botaniczne, instrumenty muzyczne oraz postacie mężczyzn oraz kobiet.

Ciekawostką jest, że dom ogrzewany był hypocastum (dosłownie „podogień”), jednym z wczesnych systemów centralnego, podłogowego ogrzewania. System ten używano także w późniejszym, średniowiecznym zamku krzyżackim w Malborku.

Dwupoziomowe muzeum jest bardzo ciekawą atrakcję dla podróżników interesujących się historią. Parking jest darmowy, a bilety niedrogie (dorośli £3, studenci i dzieci £2).

Castle
 

Łódź Z Epoki Brązu

Odkryta w 1992 roku, podczas budowy drogi między Dover a Folkestone, łódź jest najciekawszym eksponatem w Muzeum Miasta Dover. Prehistoryczna łódź pochodzi z roku 1500 p.n.e., i miała długość około 15 metrów i szerokość około 2 metrów. Łódź zbudowana została z drzewa dębowego oraz cisowego, materiały mocowane zostały klinami oraz sznurami, uszczelnione mchem. Dzięki tego typu konstrukcji oraz rozmiarowi możliwa była przeprawa przez kanał La Manche z pasażerami oraz ładunkiem. W pewnym sensie, łódź ta była jednym z pierwszych „promów” z Dover na tereny obecnej Francji.

Warto wspomnieć, że łódź wygrała nagrodę za najlepszą ekspozycje archeologiczną w 2000 roku.

W muzeum można także dowiedzieć się wiele więcej o historii miasta przez które podróżujący najczęściej przejeżdżają ,nie zdając sobie sprawy z bogatej oraz ciekawej historii miasta. Wstęp do muzeum kosztuje £3 dla dorosłych, a bilet zniżkowy £2.

Pomnik Upamiętniający Bitwę O Anglię

Między Dover a Folkestone, znajduje się Pomnik upamiętniający Bitwę o Anglię, który wybudowano w kształcie wielkiego śmigła samolotowego. W Bitwie o Anglię (albo Bitwie o Wielką Brytanie) brały udział także dwa Polskie dywizjony myśliwskie (302 i 303, dwa dywizjony bombowe (300 i 301) oraz 81 Polaków w dywizjonach Brytyjskich.

W Bitwie poległo w sumie 29 Polaków, jeśli odwiedzasz Dover warto zatrzymać się na chwilę aby upamiętnić bohaterskich rodaków oraz poznać bliżej wspólną historię obu krajów. Zobaczyć można także repliki samolotów Spitfire oraz Hurricane.

Connaught Park

Kolejnym dobrym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu z cała rodziną jest przechadzka po wiktoriańskim Connaught Park, który znajduje się na wzgórzu poniżej Zamku. 

Na terenie parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, tradycyjne parkowa sadzawka, kwietniki, korty tenisowe (około £5 za godzinę dla dorosłych, £2 dla dzieci), oraz boisko do piłki nożnej.

​Poruszanie Się Po Dover

Miasto jest na tyle niewielkie, że można je eksplorować pieszo. Można także wypożyczyć rowery (£10 za dzień), lub zabrać własne, i wybrać się na wycieczkę po okolicy ciesząc się widokami i morskim powietrzem.

Po okolicy możliwe jest także poruszanie się autobusami, które kursują w obrębie miasta, jak i również do okolicznych miasteczek – Deal, Folkestone oraz Canterbury.

Wrota Do Anglii

Wrota do Anglii
 

Przybywając promem do portu w Dover, znajdziesz się w miejscu które jest doskonale połączone z pozostałym hrabstwem Kent, Londynem oraz cała Anglią.

Podróż Autobusem

Autobusy National Express numer 7 operują pomiędzy Dover a Londynem. Zatrzymują się w Canterbury, oraz w innych miastach w północnym Hrabstwie. Autobusy są znacznie tańsze od połączeń kolejowych.

​Podróż Koleją

Stacja kolejowa w Dover znajduje w odległości około 2 km od terminalu promowego. W celu zabookowania biletu, sprawdzenia połączeń oraz cen biletów najlepiej odwiedzić stronę South Eastern Railway​.

​​​​Ważne: Ceny są uzależnione od dostępności. Rezerwacja telefoniczna opłat.​ Warunki zastosowania .​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​