Canterbury – Przewodnik Turystyczny

Canterbury obfituje w bogatą historię, jest znane jako miasto kolebka kultury Anglii.

Canterbury jest historycznym, posiadającym status city miastem w Kent, w południowo-wschodniej Anglii. Położone jest nad rzeką Stour. Warto zatrzymać się w mieście w drodze do lub z portu w Dover.

Canterbury jest w dzisiejszych czasach drugim (po Londynie) najpopularniejszym miastem odwiedzanym przez turystów. W mieście znajduje się także znaczna liczba studentów ze względu na obecność czterech uniwersytetów. Mimo wszystko Canterbury, jak na skali kraju, jest relatywnie małym, ale uroczym miastem.

Historia Canterbury​

​​
“Średniowieczne budynki Westage Towers nad rzeką”

Założenie Miasta I Czasy Rzymskie

Przed założeniem miasta Canterbury, zn​ajdowała się tutaj osada Brytów, która została nazwana Durovernum Cantiacorum przez Rzymian po podbojach w pierwszej połowie pierwszego wieku naszej ery. Nazwa odnosi się do lekko obwarowanego osiedla obronnego, które znajdowało się tam zanim zostało zastąpione rzymskim fortem w 43 roku. Fort wzniesiono, aby chronić miejsce w którym najłatwiej było przeprawić się przez rzekę Stour.

Po demilitaryzacji, w okresie Flawiuszów, fort przekształcony został w centrum administracyjno-religijne, w którym znajdowało się forum, bazylika, świątynia oraz teatr. W III wieku miasto otoczono murami obronnymi, z bramami w kształcie łuków. Budynki wewnątrz murów zbudowane były z drewna, lecz zastąpiono je kamiennymi, niektóre z nich posiadały mozaiki podłogowe. W mieście znajdowało się wiele komercyjnych obiektów, w tym piekarnia oraz osiołkowy młyn.

Pozostałości z czasów rzymskich podziwiać można w założonym w 1961 roku Rzymskim Muzeum w Canterbury, które znajduje się w budynku klasy I.

Image credit: Timo Newton-Syms​

„Canterbury o zachodzie słońca”

Miasto Jako "Canterbury" I Misja Świętego Augustyna

W poźniejszych czasach, po wycofaniu się Rzymian, w mieście zasiedlili się Jutowie. 

W owych czasach miasto uzyskało swoją angielską nazwę, która pochodzi od staro-angielskiego Cantwareburh, oznaczającego "twierdzę ludzi z Kent".

W tym czasie nastąpiło pierwsze udokumentowane wydarzenie w Canterbury, gdy w 597 roku naszej ery Święty Augustyn wraz z grupą 40 mnichów przybył do miasta z misją nawracania pogan.

Misja zakończyła się sukcesem, Augustyn został pierwszym arcybiskupem Centerbury, który współcześnie jest również honorowym zwierzchnikiem Kościoła Anglii.

Image credit: Ale​

Canterbury jako cel pielgrzymek

Arcybiskup Thomas Becket został zamordowany w Katedrze w Canterbury w roku 1170 i to wydarzenie przyciągnęło uwagę tysięcy chrześcijańskich pielgrzymów przybywających do Katedry od czasów średniowiecza. Pielgrzymki stały się głównym motywem "Opowieści kanterberyjskich "angielskiego poety Geoffrey Chaucera. ​Spuścizna literacka rozrosłą się wraz z narodzinami elżbietańskiego dramatopisarza Chrostophera Marlowe'a.

Katedrze​Warto Zobaczyć W Katedrze

W Katedrze znajduje się biblioteka w której znajduje się ponad 30,000 książek wydrukowanych przez XX wiekiem. Zasoby biblioteki można przeglądać na stronie Uniwersytetu w Kent.

W trzech wieżach Katedry znajduje się w sumie 21 dzwonów, w tym dzwon z lekkiego krążownika HMS Canterbury zbudowanego w 1915 roku.

Warto także odwiedzić kryptę z XI wieku oraz zwiedzić ogrody wokół Katedry.

Tradycje muzyczne

Katedra jest także znana z XIV wieków tradycji muzycznych. Chór kościelny składa się z 37 chłopców w wieku od lat ośmiu do trzynastu. W trakcie tygodnia chór śpiewa podczas niektórych mszy, godziny sprawdzić można na stronie chóru.

Godziny otwarcia oraz przydatne szczegóły znajdują się na stronie Katedry.

KatedraKatedra W Canterbury

Historia Katedry

Katedra jest jednym z najstarszych oraz najbardziej znanych chrześcijańskich obiektów w Anglii i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Katedra jest symbolem Wspólnoty Anglikańskiej, ze względu na przynależność do Arcybiskupa Canterbury.

Założona została w 597 roku, lecz przebudowano ją we wczesnym X wieku. Wschodnia część została znacznie powiększona w XII wieku, oraz przebudowana w stylu gotyckim. 

Po pożarze w 1174 ponownie rozbudowano wschodnią część by móc pomieścić wzrastające ilości przybywających pielgrzymów. Normańskie nawy zburzono w późnym XIV wieku, aby ponownie przebudować katedrę.

Ruiny Opactwa Świętego Augustyna

Historia Opactwa

Ruiny Opactwa Św. Augustyna to pozostałości po benedyktyńskim klasztorze założonym w 598, który pełnił funkcje opactwa zanim zostało one rozwiązane w 1538 na skutek reformacji religijnej w Anglii. Budynki były częściowo rozbierane aż do 1848 roku, w którym to roku zadecydowano, że należy zachować pozostałości Opactwa ze względu na wartość historyczną.

Konstrukcja Budynkow
 

Konstrukcja Budynków

Budynki klasztorne opactwa wybudowano z drewna. Kościół natomiast był murowany na wzór świątyń znanych Augustynowi z Rzymu. Budowa trwała około 15 lat, w tym samym roku (613) kościół konsekrowano. Opactwo zaczęto nazywać opactwem "Świętego Augustyna" po śmierci założyciela.

Przez następne 200 lat, Opactwo było jedynym liczącym się centrum religijnym w Kent. Opisywano je jako "szkołę misjonarską", w której uczono "klasycznego oraz angielskiego wykształcenia". W 1538 opactwo stało się własnością Korony, a mnichowie opuścili budynki. Obiekt używano jako rezydencje królewska, niektóre budynki częściowo rozebrano i sprzedano, jako materiały budowlane. Biblioteka, w której znajdowało się około 2,000 manuskryptów, została zniszczona i splądrowana. Budynki przechodziły z rąk do rąk, obszary opactwa podzielono oraz sprzedano.

​​Odbudowa I Renowacja Opactwa

W 1844 parlamentarzysta Alexander James Beresford Hope odwiedził ruiny, które były w opłakanym stanie, i postanowił je kupić aby odnowić oraz wybudować szkołę dla misjonarzy oraz młodych mężczyzn. Niestety, budynki zniszczone zostały w czasie II wojny światowej, w trakcie nalotów.

Od 1976 budynki wraz z kilkoma nowo wybudowanymi używane są przez Szkołę Króla (King's School) jako internaty oraz bibliotekę. Ruiny Opactwa znalazły miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ze względu na to, ze ruiny znajdują się poza murami miasta, rzadko odwiedzane są przez turystów. Informacje na temat godzin otwarcia dostępne są na tej stronie.

Mury Obronne Wokół Centrum Canterbury

Mury wokół miasta wybudowana zostały najprawdopodobniej przez Rzymian miedzy 270 a 280 rokiem naszej ery. Częścią fortyfikacji były suche fosy oraz wieże obronne. Wybudowano także około pięć bram łączących rzymskie drogi w tym rejonie Anglii. Po upadku Imperium Rzymskiego mury zostały zachowane ze względu na wartość strategiczną. Uratowały one miasto wielokrotnie przed najazdami Wikingów.

W XII wieku muru zaczęły powoli rozpadać się i utraciły funkcje obronną. Obawy przed francuskim najazdem w trakcie Wojny Stuletniej doprowadziły do odbudowania rzymskich fortyfikacji – skonstruowano 24 nowe wieże, a mury oraz bramy umocniono cegłą i kamieniem. Mury przebudowywano wielokrotnie, aż do czasu gdy miasto rozrosło się do tego stopni, że zburzono wszystkie bramy oprych zachodniej ("West Gate"). Podobnie jak większość miasta, mury zostały uszkodzone podczas II wojny światowej.

Ponad połowa murów zachowała się do czasów dzisiejszych; historycy uznają konstrukcję za "jedną z najwspanialszych w Wielkiej Brytanii". Zdecydowanie warto wybrać się na przechadzkę wzdłuż murów, najlepiej zachowany rzymski odcinek znajduje się za Kościołem Świętej Marii (Northgate). Najlepszy odcinek do zwiedzania jest zaraz obok Dane John Garden.

O murach obronnych miasta można dowiedzieć się więcej z broszury dostępnej na stronie internetowej Hrabstwa Kent.

Kościół Świętego Marcina

Najstarszy kościół w Anglii

Kolejnym ciekawym obiektem sakralnym wartym zwiedzenia jest Kościół Świętego Marcina, znajdujący się nieco poza centrum miasta. Znajduje się on 10 minut na piechotę od Opactwa.

Jest to pierwszy kościół założony w Anglii, a także najstarszy kościół w świecie anglojęzycznym. Wierni nadal korzystają ze świątyni, odbywają się w niej cotygodniowe msze.

Architektura I Konstrukcja

Do konstrukcji budynku wykorzystano ponownie cegły i inne pozostałości z czasów rzymskich. W centrum znajduje się rzymski grób, który zintegrowano ze strukturą kościoła. Na pierwszy rzut oka widać, że niektóre części kościoła są bardzo stare, inne pochodzą z VII lub z VIII wieku, w tym większość nawy głównej. Wieża w stylu gotyckim jest o wiele młodsza.

Na terenie kościoła znajdują się groby rodzin pochodzących z okolicy oraz znanych postaci z historii, takich jak malarz Thomas Sidney Cooper oraz Mary Tourel, która stworzyła postać niedźwiedzia Ruperta, znanego z angielskich komiksów dla dzieci.

Podobnie jak w Katedrze, w kościele organizowane są występy chórów. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca koncerty odbywają się w nietypowym stylu renesansowej mszy. Godziny otwarcia kościoła, godziny mszy oraz występów chórów dostępne są na stronie kościoła.

​Założenie Kościoła

Kościół został założony w VI wieku jako prywatna kaplica królowej Berthy z Kentu, zanim Augustyn przybył z Rzymu.

Bertha, będąca chrześcijańską księżniczką, która przybyła do Anglii ze swoim księdzem, pozwolona była na praktykowanie swojej wiary przez jej pogańskiego męża, króla Æthelberhta w owym kościele, który został odnowiony.

Po przybyciu Augusta, w tym kościele ochrzczony został Æthelberht. Po rozpoczęciu budowy Katedry budynek utracił na prestiżu, lecz pozostaje nadal ważny ze względu na znaczenie historyczne.

Westgate Gardens

Kolejnym przyjemnym sposobem na spędzenie czasu jest wizyta w Westgate Gardens, parku, który jest chętnie odwiedzany przez turystów, jak i mieszkańców miasta. Przez park przepływa rzeka, na której zawsze zobaczyć można kaczki, które wpisały się w krajobraz miasta.

Westgate Gardens jest jedną z najstarszych publicznych przestrzeni zielonych w Anglii. Część parku jest terenem zabytkowym, pokrywa on wcześniej wspomniane rzymskie drogi, oraz bramę przez którą wiodła się droga w stronę Londynu. Znaleźć można także Bramę Normańską, ale historycy podejrzewają, że została ona przeniesiona tutaj z terenu Opactwa Św. Augustyna.

W parku znajduje się także pomnik poświęcony tym, którzy zginęli w Burmie oraz we Włoszech, podczas II wojny światowej.

River
 

Tower House I Przekazanie Budynku Miastu

W parku znajduje się także imponujący wiktoriański dom („Tower House”), który jest w dzisiejszych czasach biurem burmistrza miasta. Dom podarowany został miastu przez rodzinę Williamson, która mieszkała w nim od XIX wieku. Rodzina opiekowała się malowniczymi ogrodami oraz nadbrzeżem. W 1936 Stephen i Catherine Williamson, przekazali budynek oraz ogrody miastu pod warunkiem, że cieszyć się z niego będą mogli mieszkańcy miasta.

Catherine została później burmistrzem miasta Canterbury. Była pierwszą kobietą sprawującą ten urząd. Aby dowiedzieć się więcej o parku, polecamy odwiedzić stronę Westgate Parks.

​Najstarsze Drzewo W Parku

Jedną z ikon parku jest 200-letni plantan, który jest najprawdopodobniej największym drzewem tego rodzaju w kraju. 

​Według lokalnej legendy, ogromny konar drzewa pochłonął metalową ławkę, która niegdyś go okrążała.

Kultura

Festiwale

Co roku, w październiku, w Canterbury odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki w trakcie którego można posłuchać różnego rodzaju muzyki, obejrzeć filmy oraz przedstawienia teatralne.

W sierpniu odbywa się także festiwal muzyczny Lounge on the Farm.

Teatr

Możesz również wybrać się na przedstawienie teatralne do Marlowe Theatre, który otwarty został na nowo w 2011 roku po dwuletniej przerwie.

​Wycieczka Po Rzece Łodzią

Jeśli zmęczyło Cię zwiedzanie historycznych budynków, ruin oraz kościołów warto poznać miasto z innej perspektywy – z pokładu łodzi na rzece Stour. 

Łodzie odpływają kilka razy na godzinę spod restauracji The Old Weavers przy King's Bridge. Wycieczki po rzece trwają około 40 minut. Rejsy nie odbywają się w zimie.

Szczegóły dostępne są na stronie operatora wycieczek po rzece.

Poruszanie Się Po Mieście

Pieszo

Miasto nie jest duże. W Canterbury operuje sieć autobusów oraz dostępne są taksówki, ale najlepiej poruszać się pieszo.

Rowerem

Jeśli masz ochotę na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, w Canterbury można wypożyczyć rowery i wybrać się w wycieczkę po jednej z oznaczonych na zielono ścieżek rowerowych, lub cichych dróg. Nie zapomnij, że możesz zawsze zabrać ze sobą własne rowery, nie stanowią one problemu na promie do Dover czy też do Calais.

Warto wybrać się na wycieczkę z Canterbury do nadmorskiego Reculver, przez Herne Bay do Whistable i z powrotem do Canterbury. Polecamy zapoznać się z mapką proponowanej trasy.

​​​​Ważne: Ceny są uzależnione od dostępności. Rezerwacja telefoniczna opłat.​ Warunki zastosowania .​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​