Newcastle Upon Tyne – Przewodnik Turystyczny

Newcastle upon Tyne, miasto potocznie znane jako Newcastle to portowe miasto w północno-wschodniej Anglii, znajdujące się nad rzeką Tyne, około 15 km od Morza Północnego. Miasto jest siódmym największym miastem w Zjednoczonym Królestwie, w obszarze metropolitalnym miasta mieszka około 1.6 miliona ludzi.​

Miasto jest zwarte, posiada dobrą komunikację miejska, w tym metro, dzięki czemu łatwo uciec od miejskiego krajobrazu. Znane jest także z dwóch uniwersytetów, tętniącym życiem nocnym, klubu piłkarskiego Newcastle United, a także największym na świecie półmaratonem (Great North Run), kończącym się w South Shields.

Miasteczko Tynemouth od XVIII wieku przyciąga plażowiczów, a od stosunkowo niedawna surferów. Podróżującym z nami znane będzie z przepraw promowych Newcastle – IJmuiden​ (Amsterdam) Proponujemy jednak rozejrzeć się po mieście przed dalszą podróżą, gdyż jest ciekawe same w sobie.

„Katedra Świętego Mikołaja w Newcastle”

Katedra Świętego Mikołaja W Newcastle

Katedrę w Newcastle warto odwiedzić w trakcie godzin otwarcia (codziennie od 07:00-18:00, soboty 07:00-16:00). Znajduje się ona 100 metrów od Zamku w Newcastle, w ​​kierunku północnym.

Katedrę wzniesiono w 1091, w tym samym czasie co Zamek. W XIV wieku odbudowano katedrę po pożarze w XIII wieku – z tego okresu pochodzą fragmenty w stylu tzw. angielskiego prostopadłego gotyku. Wieża katedry znana jest z XV wiecznego ażurowego zwieńczenia. Świątynia została odnowiona przez wzniesieniem jej statusu do katedry pod wezwaniem Świętego Mikołaja w 1882. Nieprzypadkowo wybrano go na patrona katedry, będąc patronem marynarzy oraz łodzi, budynek znajdujący się nad rzeką stanowi alegorię do Św. Mikołaja obserwującego tych co wybierają w żeglugę.

W budynku znajdują się ciekawe szczegóły które warto znaleźć, między innymi piękne witraże pochodzące z XVIII wieku. W kaplicy Świętej Margarety znajduje się jedyny fragment witraży, który zachował się czasów średniowiecznych przedstawiający Madonnę z dzieciątkiem Jezus.

W katedrze znajdują się liczne nagrobki, najstarszy, pochodzący z XIII wieku przedstawia postać nieznanego rycerza, prawdopodobnie jednego z bliższych Edwardowi I Długonogiemu.

Katedra posiada długą tradycje muzyczną, w XV wieku Małgorzata Tudor, córka Henryka VII wspomina w swoim pamiętniku "dzieci śpiewające melodyczne hymny, grające na przeróżnych instrumentach". Później, w XVII wieku kompozytor barokowy Charles Avison, był organistą w katedrze oraz zajmował się chórem.

Image credit: Dun_Deagh​

Newcastle

Historia Miasta W Pigułce

Miasto powstało w miejscu Rzymskiej osady Pons Aelius, które było jednym z wielu podobnych punktów wzdłuż Wału Hardriana. Łacińska Nazwa osady oznacza dosłownie "Most Aelian", przy czym "Aelian" odnosi się do nazwy klanu "Aelius", z którego wywodził się emperor Hadrian.

Fragmenty Wału Hadriana znajdują się koło ruin rzymskiego fortu Segedunum, niedaleko (trzy minuty) stacji metra Wallsend. Wykopaliska zobaczyć można z 35 metrowej wieży widokowej, która jest częścią muzeum. Jest to miejsce w którym zazwyczaj rozpoczyna się zwiedzanie Wybrzeża Northumberland oraz wycieczki wzdłuż Wału.

Nazwa miasta Newcastle pochodzi natomiast od średniowiecznego zamku, wybudowanego przez Roberta II Krótkoudego na miejscu Pons Aelius, który był "Nowym zamkiem nad rzeką Tyne". Miejscowość stała się centrum handlu wełną w XIV wieku, później rozwinął się przymysł kopalniany. W XVI wieku rozbudowano znacznie port oraz stocznie, w których budowano i reperowano statki.

W dzisiejszych czasach miasto znane jest jako centrum edukacji, nauki, kultury, nowych technologii, turystyki oraz handlu detalicznego.

Image credit: Harry Wood

Rzeka Tyne

Do rzeki można dostać się łatwo, znajduje się na południe od stacji kolejowej. Nad rzeka znajduje się ścieżka dla pieszych oraz rowerzystów, od maja do października organizowane są spacery z przewodnikiem, który opowiedzieć może o interesujących miejscach na rzeką. Newcastle znane jest także z mostów, wybraliśmy dla Was najciekawsze.

Tyne Bridge

Otwarty w 1928 przez króla Jerzego V stał się symbolem Tyneside, jest jednym z najwyższych konstrukcji w mieście. W 2012 zawieszono na nim największe w UK pierścienie olimpijskie. Struktura mostu spodobała się także kolonii mewy trójpalczastej, największej śródlądowej kolonii tego gatunku na świecie.

High Level Bridge

Najstarszy most w centrum miasta, otwarty w 1849, jest mostem kolejowo-drogowym, znajduje się on niedaleko zamku od którego pochodzi nazwa miasta. Most poddawany jest regularnie restoracji, ze względu na to otwarty jest jedynie dla autobusów, taksówek oraz pieszych.

Gateshead Millennium Bridge

Most Gateshead Millenium jest jednym z bardziej rozpoznawalnych mostów w Newcastle, otwarty został w 2001. Zaprojektowany przez architekta Wilkinson Eyre. Most nazywany jest czasami "mrugającym okiem", otwarty jest dla pieszych oraz rowerzystów.

Zamek W Newcastle

Wspomina wcześniej kilka zamek, a właściwie donżon, od którego pochodzi nazwa miasta, wybudowano w drugiej połowie XII wieku. Maurycy, główny architekt budynku, zaprojektował także zamek w Dover.

W XII wieku wzmocniono zamek, otaczając miasto murem z wieżami obronnymi. Od tego czasu, budynek zaniedbano, w 1589 podczas swojej wizyty królowa Elżbieta I Tudor opisała zamek jako zdezelowany i w zgubnym stanie. Budynek odnowiono w trakcie Angielskiej Wojny Domowej. W połowie XVII wieku zamek zdobyty został przez szkotów po trzech miesiącach oblężenia. Przez następne dwa wieki zamek przekształcono w więzienie. W 1809 budynek kupiony został przez miasto, a zamek odnowiono.

Donżon zamkowy klasyfikowany jest jako zabytek klasy I. "Czarną Bramę", barbakan, dobudowano w XII wieku. W dzisiejszych czasach między budynkami znajduje się kolej łącząca Newcastle ze Szkocją. Wstęp kosztuje £4, obiekt jest na tyle ciekawy, że można tu z łatwością spędzić kilka godzin. Jest to także doskonały punkt widokowy.

Anioł Północy (Angel Of The North)

Znajdująca się w Gateshead, niedaleko Newcastle współczesna rzeźba soi na wzgórzu, zwrócona w stronę drogi A1 oraz A167. Ukończona w 1998 stalowa o wysokości 20 metrów rzeźba przedstawia anioła o rozpiętości skrzydeł 54 metrów. Według artysty rzeźba nawiązywać ma do pracowników kopalnianych, a także przemianę z ery przemysłowej do ery informacji, i związanych z tym "ewolucji" naszych nadziei oraz lęków.

Rzeźba wzbudziła szereg kontrowersji, z biegiem czasu stała się jednak jednym z wizualnych symboli regionu, podobnie jak mosty Tyne Bridge oraz Gateshead Millenium Bridge. Miniaturowe kopie rzeźby można znaleźć w Narodowej Galerii w Australii, a także w Miniland, Legoland Windsor.

​Centrum Sztuki Współczesnej Baltic

Mniej niż 50 metrów dzieli Gateshead od centrum sztuki BALTIC, które znajduje się w budynku dawnego młynu, wybudowanego pierwszej połowie XX wieku. Galeria otwarta jest codziennie od 10:00 do 18:00, znajdują się w niej światowej klasy interaktywne wystawy, sztuka współczesna oraz dzieła artystów takich jak Yoko Ono oraz Julia Opie. Od czasu do czasu wystawiana w niej sztuka wzbudza kontrowersje.

Przed wizytą polecamy zapoznać się ze strona internetową centrum BALTIC. Wstęp bezpłatny.

Poruszanie Się Po Newcastle

Transport publiczny

Przemieszczanie się po mieście jest stosunkowo łatwe ze względu na duży wybór środków transportu. Miasto posiada dobrze rozwinięta lekką kolej, część (dwie linie) znajduje się pod ziemią. W Newcastle autobusy operowane są przez trzy firmy, operujące z dwóch większych stacji autobusowych.

Samochodem

Podobnie jak wiele Europejskich miast, Newcastle oferuje system Park and Ride w sześciu miejscach na obrzeżach miasta, w mieście znajduje się także kilka darmowych oraz niedrogich​ parkingów.

Rowerem

Mimo, że Newcastle to nie Amsterdam, władze miasta są ambitne jeśli chodzi o umożliwianie poruszania się rowerem po oraz wokół miasta. Do miasta można dostać się kilkoma drogami rowerowymi wolnymi od ruchu zmotoryzowanego, które łączą się z bus-pasami, po których można poruszać się na rowerze.

W Newcastle zaczynaj się także kilka bardzo popularnych długodystansowych szlaków rowerowych, miedzy innymi historyczny szlak wzdłuż Wału Hadriana (Hadrian’s Cycleway/National Route 72), od Morze Irlandzkiego do Morza Północnego.

​​​​Ważne: Ceny są uzależnione od dostępności. Rezerwacja telefoniczna opłat.​ Warunki zastosowania .​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​