Koncert Penderecki-Greenwood

23 marca 2012

W czwartkowy wieczór, 22 marca, w Barbican Hall w Londynie zakończyła się specjalna urodzinowa edycja 10. Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA. Na zakończenie festiwalu, który odbywał się miedzy 8 a 22 marca w 3 miastach Wielkiej Brytanii i w aż 12 kinach, zaprezentowano wyjątkowy koncert będący owocem współpracy między polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim a Jonnym Greenwoodem, znanym szerszej publiczności jako gitarzysta grupy Radiohead.

Atmosfera koncertu, dzięki licznej (prawie 2000 osób!) i spontanicznie reagującej publiczności była wyjątkowa, a wśród publiczności zasiadał również pełny skład Radiohead wraz z rodzinami i przyjaciółmi. 10. KINOTEKA, w której łącznie brało udział około 10 000 widzów, była organizowana przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy ze sponsorem 10. edycji Festiwalu marką DFDS Seaways i współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pokazy w Edynburgu i Belfaście są współorganizowane przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu.

W programie koncertu galowego „Krzysztof Penderecki / AUKSO Tychy Chamber Orchestra. Music by Jonny Greenwood and Krzysztof Penderecki” w prestiżowym The Barbican Hall znalazły się „Tren dla ofiar Hiroszimy” i „Polimorfia” Pendereckiego oraz „Popcorn Superhet Receiver” i „48 Responses to Polimorphia” Jonny’ego Greenwooda. Koncert miał swoją premierę podczas Kongresu Kultury Polskiej we Wrocławiu w 2011 roku.

Program 10. KINOTEKI składał się z przeglądu współczesnych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych wyprodukowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Festiwal otworzył film Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring” („Elles” - film wchodzi do dystrybucji w Wielkiej Brytanii w połowie kwietnia 2012).

We współpracy z innym brytyjskim dystrybutorem, Metrodome został zorganizowany galowy pokaz filmu „W ciemności” Agnieszki Holland, który był brytyjską premierą tego filmu.

Po projekcji miało miejsce spotkanie z aktorem Robertem Więckiewiczem z publicznością (film wszedł do brytyjskich kin 16 marca). W ramach festiwalu zostały pokazane m.in. „Sala samobójców” Jana Komasy, „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Lęk wysokości” Bartosza Konopki i „Kret” Rafaela Lewandowskiego oraz „Uwikłanie” Jacka Bromskiego, który wraz z Zygmuntem Miłoszewskim wziął udział w spotkaniu po projekcji.

Drugą częścią programu KINOTEKI była retrospektywa polskich filmów „10X10X10”. Z okazji 10. rocznicy KINOTEKI dziesięciu polskich i brytyjskich twórców wytypowało po jednym polskim filmie, który uważają za wyjątkowo ważny lub ciekawy. Filmy wybrali Mirosław Bałka, Mike Leigh, Ken Loach, Michael Nyman, Bracia Quay, Paweł Pawlikowski, Nicolas Roeg, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda i Andrzej Żuławski.

Przy okazji festiwalu Instytut Kultury Polskiej zorganizował też pokazy klasyki polskich filmów z odnowionych przez Studio KADR kopii. Pokazy te towarzyszyły premierze pakietu filmów na DVD „Polish Cinema Classics”, wydawanego przez brytyjskiego dystrybutora Second Run DVD dzięki wsparciu IKP. W zestawie znajdują się następujące filmy: „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, „Eroica” Andrzeja Munka, „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna i „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza.

W ramach KINOTEKI miały tez miejsce pokazy specjalne. We współpracy z UK Jewish Film odbyły się pokazy filmu dokumentalnego „Torn” w reżyserii Ronit Kertsner, którego bohaterem jest polski ksiądz pochodzenia żydowskiego Jakub Weksler. Z kolei w National Gallery odbyła się brytyjska premiera filmu Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż” z udziałem reżysera. Słynna galeria sztuki nowoczesnej, Tate Modern we współpracy z IKP, zorganizowała pokazy video-artów młodej artystki, Agnieszki Polskiej oraz pokazy filmów dokumentalnych o Alinie Szapocznikow, w tym filmu „Ślad” w reżyserii Hanny Włodarczyk, obecnej na projekcji. Po pokazach odbyła się dyskusja kuratorów Tate Modern z udziałem Agnieszki Polskiej i kuratorki wystawy prac Aliny Szapocznikow w Wiels w Brukseli, Eleny Filipović.

Tegorocznej edycji KINOTEKI towarzyszyła też wystawa plakatu filmowego. Tym razem IKP we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi zorganizował dwie prezentacje polskich i zagranicznych plakatów do Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego (w Barbican Centre oraz w kinie Riverside Studios).

Festiwal KINOTEKA jest jednym z największych festiwali poświęconych kinematografii jednego kraju odbywających się w Wielkiej Brytanii. Celem festiwalu jest nie tylko prezentacja polskich filmów brytyjskiej publiczności, ale także wzbudzenie zainteresowania polską kinematografią wśród brytyjskich krytyków.

Festiwal bardzo blisko współpracuje także z brytyjskimi dystrybutorami wspierając wejście polskich filmów do brytyjskich kin. Festiwal Polskich Filmów odbywa się w Wielkiej Brytanii od 9 lat. Jego pierwsza edycja miała miejsce w Londynie w dniach 30 stycznia – 2 lutego 2003 roku. Pokazano wtedy 28 filmów, w tym współczesne filmy fabularne, dokumentalne, animacje oraz filmy krótkometrażowe. Od szóstej edycji w 2008 roku festiwal zyskał nazwę KINOTEKA oraz odświeżoną oprawę graficzną: została stworzona nowa strona www.kinoteka.org.uk, plakat festiwalowy został zaprojektowany przez Andrzeja Klimowskiego, a zwiastun festiwalu zrobiony przez Braci Quay. Plakat 10. KINOTEKI zaprojektował Michał Batory.