Edynburg – Przewodnik Turystyczny

Edynburg jest stolicą Szkocji, która znajduje się w tzw. Centralnym Pasie, najgęściej zaludnionym rejonie kraju. Miasto uznawane jest za stolicę kraju od XI wieku, lecz centrum polityczne (oprócz parlamentu) znajduje się w Londynie od Unii Anglii i Szkocji pod berłem Stuartów i Aktu Unii z 1707.

Jest drugim co do wielkości miastem w Szkocji, w rejonie którego mieszka 750.000 ludzi. W Edynburgu znajduje się wiele ważnych narodowych instytucji, między innym Muzeum, Biblioteka, oraz Galerie Narodowe.

Ze względu na ekonomię zorientowaną tradycyjnie stronę banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych uznawane jest czasami za największe centrum finansowe poza Londynem, lecz także wiele dużych organizacji ma tutaj swoją Szkocką siedzibę.

Edynburg jest niezwykle bogaty w historyczne budynki, między innymi ikoniczny Zamek, Pałac Holyrood, Katedra Świętego Idziego, Greyfriars Kirk, oraz Canongate Kirk. Dzielnice Starego Miasta oraz Gregoriańskie Nowe Miasta wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2014 ta sama organizacja uznała Edynburg za Światowe Miasto Literatury, ze względu na historyczne dziedzictwo oraz współczesne warsztaty literackie.

Na arenie międzynarodowej miasto znane jako centrum edukacji, a szczególnie jeśli chodzi o medycynę, Szkockie prawo, naukę oraz inżynierię. Założony w 1583 roku Uniwersytet Edynburski jest jednym z 4 w mieście, i znajduje się zawsze wysoko w rankingach światowych.

Historyczny charakter miasta, atrakcje kulturalne, a także coroczne festiwale oraz wydarzenia stworzone głównie z myślą o odwiedzających sprawiły, że miasto jest drugim najpopularniejszym miastem w UK poza Londynem.

Jak dostać się do Edynburgu?

Miasto jest dobrze połączone z Glasgow (M8), Perth (M90), Carlsile (A74, potem A702) oraz z Newcastle.

Podróżując promem z Amsterdamu (port IJmuiden) do Newcastle samochodem najwygodniej jest jechać A1 co zajmuje mniej niż 2 i pół godziny. Alternatywnie, można wybrać się drogą A696 a potem A68 co zajmuje nieco dłużej. Przeprawa promem z Holandii do Anglii zajmuje około 17 godzin, płynie się przez noc co pozwoli na odpoczynek po długiej podróży.

Dla tych którzy lubią podróżować koleją istnieje także opcja – samochód można zostawić na jednym z tańszych parkingów poza centrum miasta, i wybrać się w podróż pociągiem wzdłuż malowniczego wybrzeża Morza Północnego. Jest to także szybsza opcja, pozwala ona zaoszczędzić godzinę, którą można spędzić zwiedzając szkockie miasto. Miasto jest także dobrze połączone koleją w stronę południową.

Krótka historia miasta

Tereny dzisiejszego Edynburgu zamieszkiwane były przez tysiące lat. W czasach wczesnego średniowiecza powstała tutaj osada, prawdopodobnie na wzgórzu Castel Rock. Od VII do X wieku miasto stało się częścią królestwa Nortumbrii, później stało się rezydencją królów szkockich.

Rozrastające się miasto wokół warownej osady opisywane było w połowie XIV wieku jako stolica kraju. Dzielnica znana dzisiaj jako New Town włączona została do miasta w połowie XVIII wieku. Edynburg był największym miastem w Szkocji do czasu gdy znacznie rozrosło się Glasgow w pierwszej połowie XIX wieku.

Co warto zwiedzić w Edynburgu?

W Edynburgu jest wiele do zobaczenia! Jeśli masz tylko kilka godzin przed wybraniem się w dalszą podróż na północ Szkocji lub promem do Niderlandów, proponujemy wybrać kilka z najciekawszych miejsc w mieście.

Katedra Świętego Idziego (St Giles' Cathedral)

Katedra jest także jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście, a także punktem orientacyjnym ze względu na charakterystyczne ażurowe zwieńczenie wieży kościelnej.

Budynek znajduje się na trasie tzw. Royal Mile, ciągu ulic Edynburga prowadzącego od Zamku do Opactwa i Pałacu Holyrood. Świątynia jest jednym z centralnych obiektów kultu religijnego od około 900 lat.

Budynek w obecnym stanie został głównie wybudowany z XIV wieku, i znacznie odnowiony w XIX wieku. Katedra jest pod wezwaniem Św. Idziego, który jest także patronem miasta, oraz trędowatych oraz niepełnosprawnych. Był on jednym z bardziej popularnych patronów w czasach średniowiecza.

Będąc wewnątrz budynku, warto zwrócić uwagę na szczegóły sklepienia w Kapicy Orderu Oset (Thistle Chapel). Order utworzony został przez króla Jakuba II Starta w XVII wieku i składał się z monarchii oraz 16 rycerzy, którzy byli nominowani przez króla. Ciekawe są także witraże z późnego XIX wieku, które przedstawiają sceny biblijne oraz szkockich świętych.

Zamek w Edynburgu

Forteca jest jedną z najstarszych na Wyspach Brytyjskich, stała się symbolem Edynburgu, a także Szkocji. Znajdująca się w samym centrum miasta, na skalistym wzniesieniu w centrum miasta wywiera niesamowite wrażenie.

Niewiele zachowało się z twierdzy sprzed czasów oblężenia w 1573 (Lang Siege), która została poważnie uszkodzona armatami. Z czasów XII wieku zachowała się Kaplica Świętej Małgorzaty, która uznawana jest za najstarszy budynek w mieście, a także Pałac Królewski.

W zamku znajdują się także symbole władzy królewskiej, pomnik poświęcony szkockim żołnierzom którzy polegli w czasach wojen światowych a także współczesnych konfliktów zbrojnych, oraz muzeum wojskowe. Zamek jest zdecydowanie najbardziej popularną atrakcją turystyczną w Szkocji, rocznie odwiedzany jest przez ponad milion turystów. Przed wizytą polecamy odwiedzić oficjalną stronę zamku w Edymburgu aby odwiedzić się więcej o organizowanych tam wydarzeniach, a także o cenach biletów.

Zamek Craigmillar

Jeśli lubisz zwiedzać zamki, polecamy także odwiedzić nieco mniej popularny Craigmillar Castle, który jest w nieco gorszym stanie, który znajduje się 5km na południowy zachód od centrum w nowoczesnej dzielnicy... Craigmillar.

Zamek wybudowano w XIV wieku baronów z Preston, i powiększony w XV oraz XVI wieku. Sprzedany został potem rodzinie Gilmour, która opuściła miasto w XVIII wieku, a zamek opuszczono.

Twierdza znany jest ze względu na skojarzenia z Marią I Stuart, która mieszkała w zamku po urodzeniu syna, późniejszego Jakuba I Stuart. W zamku uknuto także spisek w którym zaplanowano morderstwo męża Marii, Lorda Darnley. Maria odmówiła rozwodu, ze względu za swoją religię, lecz nie zgodziła się na to aby brać udział w spisku który przygotowano bez jej wiedzy.

Forteca jest najlepiej zachowanym średniowiecznym obiektem tego typu w Szkocji. Warto zwrócić uwagę na XV wieczny donżon w centrum zamku który posiada ciekawe elementy obronne. Na terenie zamku znajduje się także kaplica oraz ozdobne gołębniki.

Bilety wstępu oraz informacje na temat kiedy najlepiej odwiedzić zamek można znaleźć na stronie zamku, ceny biletów są znacznie niższe niż te do Zamku w Edynburgu.

Scott Monument

Monument poświęcony szkockiemu autorowi, poecie, oraz noweliście jest arcydziełem na skalę światową. Znajduje się w parku Princes Street Gardens (niedaleko stacji kolejowej Edinburgh Waverley) konstrukcja, jest wieżą o wysokości ponad 60m, która posiada platformy widokowe do których można się dostać po stromych, spiralnych schodach, z których można podziwiać panoramę centrum miasta. Pomnik wybudowany jest z piaskowca, wydobytego w West Lothian w Szkocji.

Bill Bryson, amerykański autor humorystycznych przewodników turystycznych opisuje monument jako przywołujący obrazy „gotyckiej rakiety kosmicznej”.

W skład monumentu wchodzi 68 postaci, w które z większości widać z poziomu ziemi. Rzeźby przedstawiają postacie z poszczególnych noweli Scott'a, wyrzeźbione zostały one przez rożnych artystów.

Szerszej publiczności pomnik przybliżył film Atlas Chmur (Cloud Atlas), w którym pomnik jest jednym z ulubionych miejsc jednej z głównych postaci.

Pałac oraz Park Holyrood

Pałac Holyrood, a właściwie Pałac Holyroodhouse, jest oficjalną rezydencją monarchii Brytyjskiej w Szkocji. Historycznie, Pałac był główną siedzibą Władców Szkocji od XVI wieku. Obecna królowa spędza tydzień w pałacu, na początku lata, biorąc udział w oficjalnych ceremoniach. Budynek otwarty jest dla wszystkich, niedostępny jest jedynie gdy członkowie rodziny królewskiej przebywają w pałacu.

Pałac znajduje się na obrzeżach Parku Holyrood, w którym znajdują się znaczne wzgórza, z których można podziwiać panoramę miasta – najwyższy punkt miasta to Arthur's Seat znajdujące się w obrębie parku. Zauważyć można także ruiny kapicy Św. Antoniego oraz Klasztoru Holyrood.

W Holyrood znajdują się także jeziorka (loch), wąwozy ze strumykami (glen) oraz znaczne obszary pokryte kolcolistem. Polecamy zapoznać się z przygotowaną ulotką zawierającą mapę parku, oraz przydatne porady przed wizytą w tym wyjątkowym miejscu.

Poruszanie się po Edynburgu

Komunikacja miejska

Edynburg posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych, które są głównym środkiem transportu publicznego. Cześć autobusów operuje na zasadzie autobusów torowych, pozwalających na precyzyjne poruszanie się przy wyższych prędkościach.

Tramwaje są małą częścią systemu komunikacji, w tym momencie w mieście funkcjonuje 14 kilometrowa linia w skład której wchodzi 15 przystanków. Linia prowadzi z lotniska do Nowego Miasta (New Town).

Parkowanie samochodem

Miasto posiada dobrą i efektywną komunikacje miejską, może być jednakże zatłoczone ruchem samochodowym. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z parkingów Park and Ride, których jest sześć na granicy miasta. W większości są one darmowe lub bardzo tanie (około 50p za 24h). System działa sprawnie, i jest popularny także wśród ludzi mieszkających poza miastem, którzy regularnie podróżują do centrum.

Rowerem

Wybierając się na wycieczkę do Amsterdamu, niektórzy podróżujący zabiera ze sobą własne rowery – można także z nich skorzystać w Edynburgu. Obecnie w mieście znajduje się 75km dróg rowerowych, które zamknięte są dla ruchu zmotoryzowanego, oraz podobna ilość bus-pasów zwanych Greenways (ze względu na zielony kolor asfaltu) po których można także poruszać się rowerami. Rowerami można także swobodnie jeździć po parku The Meadows, oraz promenadzie Portobello.

Jeśli masz więcej czasu, wybrać można się w dłuższą wycieczkę drogą rowerową wzdłuż Natonal Route 75, która prowadzi z Edynburga do Gourock przez Bathgate i Glasgow. Trasa prowadzi w większości po drogach zamkniętych dla ruchu zmotoryzowanego.

Pieszo

Edynburg jest dosyć małym miastem i można po nim poruszać po centrum na piechotę. W przeciwieństwie do Glasgow, centrum nie jest strefą pieszą z wyjątkiem Rose Street oraz fragmentów Royal Mile.

​​​​Ważne: Ceny są uzależnione od dostępności. Rezerwacja telefoniczna opłat.​ Warunki zastosowania .​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​

Jesteśmy dumni, że zostaliśmy uznani za Wiodącego Operatora Promowego w Europie w 2017 roku (Europe's Leading Ferry Operator 2017) w ramach World Travel Awards. Tytuł Wiodącego Operatora Promowego w Europie oraz na Świecie utrzymujemy od 6 lat!
awards​​​​​​