Anglia - Przewodnik Turystyczny

Anglia jest największym krajem, który wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa, mieszka w nim około 52 miliony ludzi. Stanowi to znaczną większość populacji UK (około 85%). Anglia graniczy od północy ze Szkocja, oraz z Walią z południowego zachodu.

Linia brzegowa kraju ciągnie się przez ponad 12,000 km, przez co przedostanie się przez kanał La Manche stanowi stały punk przeprawy na Wyspy Brytyjskie – oferujemy wygodne polaczenia promowe z północnej Francji do Dover, oraz z Holandii do Newcastle.

Anglia dzieli się generalnie na trzy regiony, które posiadają nieco odrębną kulturę oraz historię.

Nie sposób opisać wszystko co warto odwiedzić w Anglii, przygotowaliśmy także szczegółowe przewodniki po naszych ulubionych miastach w Anglii. Zapraszamy do zwiedzania!​

“Kamienny krąg Stonehenge”

Południowa Anglia

Londyn jest jednym z większych miast na świecie, jest niesamowicie zróżnicowanym miastem, stolicą Anglii oraz Zjednoczonego Królestwa. Jest także jedną ze światowych centrów biznesu, finansów, mody oraz kultury.

Południowo-wschodnia Anglia to rejony znajdujące się dookoła oraz na północ od stolicy, oraz obszary wzdłuż kanału La Manche. Wrażenie wywiera zamek w Dover, Katedra w Canterbury, oraz morskie krajobrazy. Będąc na wybrzeżu Polecamy także koniecznie skosztować świeżej ryby z frytkami (fish and chips).

Południowa Anglia była niegdyś pokryta rozległym lasem składającym się z dębów oraz grabami, pozostałością jest Park Narodowy New Forrest, który warto odwiedzić. Jest to doskonale miejsce na wycieczki rowerowe oraz dla tych który lubią bardziej energiczne przygody na rowerach górskich.

Na północ od granicy New Forest znajduję się słynny Stonehenge, najsłynniejsza budowla megalityczna z epoki neolitu i brązu. Otoczona jest ona magiczna aurą oraz tajemnicą, lecz podejrzewa się, że związana jest z kultem słońca i księżyca. Repliki budowli znajdują się na prawie każdym kontynencie!

Na zachód od Londynu zaczyna się West Country, zwane też Wschodnim Wybrzeżem które charakteryzuje się poszarpanym wybrzeżem, o które rozbijają się fale Atlantyku. Znajdująca się na zachodzie Kornwalia uznawana jest czasami za osobną krainę geograficzno-historyczną.

Niedaleko Kornwalli znajduje się magiczny Archipelag Scilly, w skład którego wchodzą malutkie wysepki. Uznawane są za piękniejsze niż Kornwalia, są także znacznie mniej popularnym celem podróży dla turystów ze względu na nieco utrudniony dostęp.

„Katedra w Lincoln”

Środkowa Anglia

Midlands, znana także jako English Midlands, to ta część Anglii która znajduje się na wschód od Walii, z wyłączeniem Gloucestershire oraz Cheshire.

Wschodnia Anglia to nisko położone tereny, które charakteryzują się rolniczym krajobrazem i niskim stopniem urbanizacji.

East Midlands znajdują się w geograficznym centrum kraju, i sięgają Morza Północnego, przez które płynie nasz prom do IJmuiden z Newcastle.

Będąc w tym rejonie polecamy odwiedzić wywierającą niesamowite wrażenie Katedrę w Lincoln. Wybudowana w XI wieku świątynia jest 3 największą w kraju pod względem powierzchni, posiada ona także charakterystyczny okrągły witraż zwany „okiem biskupa”.

West Midlands są mieszanka obszarów przemysłowych oraz rolniczych.

W Coventry znajduje się Muzeum Transportu, które posiada kolekcje historycznych samochodów, rowerów, oraz motocyklów. Jednymi z ciekawszych eksponatów są Brytyjskie pojazdy napędzane silnikami odrzutowymi Thrust2 oraz ThrustSSC – osiągają one prędkość ponad 1000 km/h!

Wstęp do muzeum jest darmowy.

Image credit: Gary Ullah​

Północna Anglia​​

Do Północnej Anglii zaliczają się tereny na północ od Staffordshire, na północ od rzeki Humber a kończą się wraz z północna granicą Anglii ze Szkocją.

Wzdłuż granicy ze Szkocją​ rzymski Empor Hadrian wybudował słynny Wał, który był granicą celna jak i defensywną fortyfikacją. Do dzisiaj zachowały się fragmenty fortów oraz mury, popularne są piesze wycieczki wzdłuż ruin oraz długodystansowe podróże rowerowe od morza do morzą wzdłuż malowniczych dróg które prowadzą podobnym szlakiem.

Yorkshire, jest jednym z bardziej scenicznych rejonów w kraju, o czym przekonał się cały świat podczas Grand Depart Tour de France 2014.

Warto odwiedzić Park Narodowy Yorkshire Dales, wyżynny rejon, który przyciąga ludzi wędrujących z plecakami, a także tym którzy lubią przyglądać się naturze. Pod wapiennymi skałami znajduje się sieć jaskiń, niektóre z nich otwarte są dla zwiedzających.

Północno-zachodnia Anglia składa się głowie z przemysłowych miast oraz zapierającej dech w piersiach scenerii pomiędzy Walią a Szkocją. Południowo-Wschodnia Anglia to przede wszystkim obszary miejskie wokół Teesside oraz Tyne and Wear, oraz mniej zaludnione rejony Northumberland posiadająca także malownicze krajobrazy.​

Dowiedz się więcej:

​​​​Ważne: Ceny są uzależnione od dostępności. Rezerwacja telefoniczna opłat.​ Warunki zastosowania .​​

ZOSTALIŚMY NAGRODZENI​​​​

Jesteśmy Wiodącym Operatorem Promowym w Europie w latach 2012-2019 & Wiodącym Operatorem Promowy na Świecie w latach 2011-2018!
awards​​​​​​